Abadi’den Kerkük talimatı

Abadi’den Kerkük talimatı

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Kerkük'te “Türkmen oylarına yönelik usulsüzlük” iddiaları üzerine oyların yeniden sayılması talimatı verdiği bildirildi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, AA muhabirine verdiği demeçte, Kerkük'teki seçim usulsüzlükleri konusunda Haydar Abadi ile görüştüğünü belirtti.

 

Erşet Salihi, “Başbakan, Kerkük'te seçimlere şaibe karıştığı kanaatinde olduğunu söyledi” diyerek, Abadi'nin Kerkük'te oyların yeniden sayılması için talimat verdiğini savundu.

 

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki ile görüşeceğini belirten Salihi, Maliki ile Türkmenlerin maruz kaldığı seçim usulsüzlüklerini ele alacaklarını söyledi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği'nde Maliki'nin liderliğindeki Irak İslami Dava Partisi'ne bağlı memurların görevli olduğu biliniyor.

 Konuya ilişkin Abadi’den resmi açıklama yapılmadı.

Haydar Abadi bu akşam yaptığı açıklamada, Irak Parlamentosu Seçimleri’ne katılan parti ve koalisyonların sonuçlara saygı duyması çağrısında bulunmuştu.

 Bu arada, Değişim Hareketi (Goran), Demokrasi ve Adalet Koalisyonu, Kürdistan İslami Birlik Parti (Yekgırtu), Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel), Komünist Parti ve İslami Hareket Partisi (Bızutnewe) Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki tartışmalı bölgelerde seçim sonuçlarının iptal edilmesini talep ettiler.

16.05.2018 (Haber Merkezi)