Kaçak Mal Sorununa Çözüm Bulunmalı

Kaçak Mal Sorununa Çözüm Bulunmalı

Shakwan Qader dünyaya yaptığı Vestel beyaz eşya satışının en fazlasını Irak'ta gerçekleştirdiğini söyledi

Vestel Irak Distribötürü White Rose Şirketi Genel Müdürü Shakhawan Qader Irak genelinde beyaz eşya piyasasının yıllık 500 dolar olduğunu belirterek Vestel'in dünyanın bir çok ülkesine yaptığı ihracatta en fazla satışın Irak'ta gerçekleştirildiğini söyledi.

Sizi tanıya bilir miyiz?

Ben Şakhawan Osman White Rose şirketinin Genel Müdürüyüm ki biz Vestel markasının Irak distbirütörüyüz.

Ticarete nasıl atıldınız?

1970 yılında babam çerçi olarak başlamış ve sonra bir bakkal dükkanı açmış. İşleri geliştirmek için 1990 yılında çay ve sigara ticaretine başladı. 1998 yılında vestel ile Irak Distribütörlüğü konusunda anlaştık. Beyaz eşya ticaretinin yanı sıra turizm sektöründe de yatırımlarımız var. Bir otelimiz faal ve diğer otelin’de yapımı devam ediyor.

Irak pazarında beyaş eşyanın durumunu anlata bilir misiniz?

1998 yılında Vestel ile beyaz eşya ticaretine başladığımız da, Kürdistan’da beyaz eşyaya garanti veren tek marka bizdik. İlk olarak sadece Kürdistan Bölgesinde satışlarımız vardı. 2003 yılında Baas rejimin yıkılması sonrası tüm Irak piyasasına girdik. Irak’ta beyaz eşyanın yıllık pazarı tahminen 500 milyon doları buluyor. Vestel ilk olarak televizyon markası olarak isim yaptı.

2005-2006 yıllarında LCD ve plazmaların piyasaya girmesi ve piyasaya giren markaların fiyatlarının uygun olması vestel piyasasını zorlamaya başladı. Şuanda buzdolabı satışında Vestek Irak’ta birinci sırada. Kesin istatistikler olmasa da satışlarımızın %60 buzdolabı, %20 Klima, %15 Televizyon ve kalan %5’de diğer ürünler. Vestel markası dünyada bir çok ülkede satılıyor. Ancak en çok sattığı birinci ülke Türkiye ve ikinci ülke Irak. Yani en çok ihracatı Irak’ a yapıyor.

İş insanları Kürdistan kalkınmasını geliştirmek için özel projeler üretiyor mu?

Yoksa her şeyi hükümetin yapmasını mı bekliyor? Hiç şüpe yok ki hükümet desteği olmadan biz bişey yapamayız. Hükümet desteğinden kastım, Hükümetin iş insanlarının projelerini hayata geçirmesi için gerekli olan güven ortamını ve olanakları sağlaması gerekiyor. Çünkü hükümet bunu sağladığı zaman sermaye sahipleri de yatırıma yönelir ve yabancı sermaye’de Kürdistan’a gelir.

Kürdistan Bölge hükümeti bunun bilincinde ve piyasayı canlandırmak ve yatırımları artırmak için imkanlar oluşturmak için uğraşıyor. Ve mevcut durumda gösteriyor kiş hükümetimiz bu konuda çok iyi işler başarmış ki çok ciddi yatırımlar yapılıyor.

Üretim alanına yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Tabi ki üretim alanına yatırım yapmak istiyoruz ve hiç şüpe yok ki hazırladığımız bir projeyi hükümete sunarsak, hükümet bizi destekleyecektir. Ancak sınırların tamamı Kürdistan Hükümetinin kontrolünde değil. Merkezi hükümetin kontrolün de olan sınırlar tam olarak kontrol edilemiyor ve Irak’a fazlası ile kaçak mal getiriliyor. Siz üretime başladığınız zaman sizin ürettiğiniz malın aynısı çok daha ucuza piyasa gelecek. Buda sizin rekabet şansınızı ortadan kaldırıyor.

Türkiye ile Kürdistan arasında ki ilişkilerin gelişmesi için ne önerirsiniz?

Açık olan bir şey var. 1991 yılı sonrası Irak’a kapılarını açan tek ülke Türkiye’dir. Halkımız İran mallarının kalitesinden çok memnun değil. Ve iş insanları’da İran’ın muamelesinden rahatsız. Türkiye’nin Avrupa ile olan iyi ilişkileri ve oranın ticari kültüründen yaranladığı için daha profesyonel bir düşünceyle ticari ilişkiler kuruyor.

Serbest bölge kurulmasına nasıl bakıyorsunuz?

Şimdi Kürdistan’ın serbest bölge kurmasını gerektirecek bir durum yok. Zaten bizde vergi yok denecek kadar az, bu nedenle kurulacaksa serbest bölge Türkiye’de kurulmalı. Ve eğer hafızam beni yanıltmıyorsa Gaziantep’te serbest bölge kurulacaktı.

Vestel’in servisi Irak’ta tam anlamı ile hizmer veriyor mu?

Evet, Irak’ta servisimiz var ve Türkiye’de ki servis sistemine bağlı. Ürünlerimiz garantili ve satış sonrası servis desteği veriyoruz. Bizim iki servis merkezimiz var. Biri Erbil ve diğeri Süleymaniye’de bunun yanında Vestel’in satıldığını tüm şehirlerde servislerimiz var. Bunlar merkezlerimize ve merkezlerde Türkiye’de ki anamerkeze bağlıdır.

Şirketinizin hedeflerini anlatırmısınız?

Bizim temel hedefimiz Kürdistan’a hizmet edebilmek için fabrikalar kurmak ve istihdam için hükümete yardımcı olmak. Mezun olan bir çok gencimiz hükümeten iş bekiliyor.

14.01.2014 (Haber Merkezi)