İsrail Gazı İçin Turcas Sabancı İşbirliği

İsrail Gazı İçin Turcas Sabancı İşbirliği

İsrail Gazı İçin Turcas Sabancı İşbirliği

Turcas ve Sabancı, İsrail'in Doğu Akdeniz'deki Leviathan sahasında bulduğu doğalgazı almak üzere işbirliğine gidiyor. Turcas Gaz Toptan Satış AŞ'den yapılan açıklamada, Şirket'in Doğu Akdeniz'deki Leviathan sahasında keşfedilen doğalgazın satın alınmasına ilişkin üretici şirketlerle görüşmeler yürütmeye başladığı belirtildi.

Açıklamaya göre Turcas, söz konusu doğalgazın güçlü bir konsorsiyum tarafından satın alınabilmesi amacıyla Enerjisa Doğalgaz Toptan Satış AŞ ile işbirliği içerisinde hareket etme kararı da aldı. Bu çerçevede, üretici üretici şirketlerle yapılan gaz alım görüşmeleri ve bağlayıcı olmayan müzakereler, Sabancı ve Turcas birlikteliğiyle yürütülüyor.

Enerji Günlüğü'nün haberine göre; Turcas'tan yapılan açıklama şöyle: "Şirketimizin, ülkemiz çevresindeki doğal kaynakların Türkiye'ye kazandırılması çerçevesinde Doğu Akdeniz'de keşfedilen doğalgazın kurulabilecek ortaklıklar vasıtasıyla ülkemize getirilmesiyle ilgilenmekte olduğu bilgisi 28.10.2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Özel Durum Açıklaması ile kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu konu ile ilgili olarak, yüzde 99.9 oranındaki bağlı ortaklığımız Turcas Gaz Toptan Satış AŞ'nin, Doğu Akdeniz'deki Leviathan sahasında keşfedilen doğalgazın satın alınmasına ilişkin üretici şirketlerle görüşmeler yürütmeye başladığı ve ayrıca söz konusu doğalgazın güçlü bir konsorsiyum tarafından satın alınabilmesine ilişkin Enerjisa Doğalgaz Toptan Satış A.Ş. ile işbirliği içerisinde hareket etme kararı alarak üretici şirketlerle bu çerçevede görüşme ve bağlayıcı olmayan müzakereler yürütmeye başladığı bilgisi Şirketimize ulaşmıştır. Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile zamanında paylaşılacaktır."

25.04.2014 (Haber Merkezi)