Kürdistan'daki Türk Lezzetlerinin Adresi Bejan Restaurant

Kürdistan'daki Türk Lezzetlerinin Adresi Bejan Restaurant

Kürdistan'daki Türk Lezzetlerinin Adresi Bejan Restaurant

Kürdistan’da Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin adresi Bejan Restaurant, farklı lezzetlerle zenginleştirilmiş mutfağı ve nezih ortamıyla göz dolduruyor.

Bejan Restaurant İşletme Sahibi Selahattin Özdemir‏, Kürdistan’da Türk müşterilerinin Türk kültürünü tadabileceği zengin bir mutfağa sahip olduklarını belirtti. Kürdistan’da Türk mutfağına yönelik ilk işletmeyi kendilerinin açtığını da vurgulayan Özdemir, ‘‘Buraya ilk biz geldik ve Türk mutfağını burada tanıttık. Daha sonra burada yaklaşık 50 tane daha Türk Restaurantı açıldı.. Kim daha farklıysa, daha kaliteli hizmet veriyorsa, daha lezzetli damak tadı yapıyorsa insanlar onu tercih ediyor.’’ dedi.

Sizi tanımakla başlayalım, neler yapıyorsunuz?

2005’te buraya garson olarak geldim. Kavurmacı Selim amca ile buraya geldik. Selim Usta, yaklaşık 1 yıla aşkın burada çalıştıktan sonra, ortaklarıyla ters düştü. O dönemlerde bende orada garsonluk yapıyordum. Sonra da oranın işletmeciliğini aldım.

Bu restaurantın ismi nedir?

Bejan Restaurant. Anlamını soruyorlar sürekli bana, otelin ismi Bejan olduğu için, bizde Bejan olsun istedik. Şimdi dükkâna gelen işletmeci burası Türkiye Restaurantı olduğu için Türkçe bir isim olması gerekiyordu diyebilir; ama belediyede Bejan olarak geçtiği için, bizde Bejan ismini koyduk.

Ağırlıklı olarak burada Türk işadamlarına hizmet veriyorsunuz değil mi?

Evet, yüzde 80 Türkiye Restaurantı olduğu için, Türk iş işadamlarına hizmet veriyoruz. Biz buraya geldiğimiz zaman, Türkiye'den gelen vatandaşlarımız burada bir Türk Restaurantı hayal ediyordu. Gelen insanlar, Türkçe konuştuğumuz zaman kendilerini daha yakın hissediyorlar. Eskiden burada Türk Restaurant olmadığı için rahatsızdılar. Şimdi kültürümüz ile buradaki kültür arasında fark var. Nasıl fark var, bizim damak tadımız ayrı, onlarınki ayrı. Biz Türk Restaurant olduğumuz için Türk kültürü ile burada hizmet veriyoruz. Türkiye 'den gelen insanlarımız da soruyorlar; Türk Restaurant nerede var diye sorup soruşturuyorlar. Kendilerini burada Türkiye’de hissediyorlar; çünkü Türk yemeklerini çıkarıyoruz. Yani Türkiye’de ne yemek sunuyorsak, burada da aynısını sunuyoruz. Buraya ilk biz geldik ve Türk mutfağını burada tanıttık. Daha sonra burada yaklaşık 50 tane daha Türk Restaurantı açıldı. Şimdi rekabet başladı. Kim daha iyiyse, insanlar ona gidiyor. Kim daha farklıysa, daha kaliteli hizmet veriyorsa, daha lezzetli damak tadı yapıyorsa insanlar onu tercih ediyor.

Kürdistan'ın damak tadı ile Türkiye'nin damak tadı arasındaki farklılıklar neler?

Bizim damak tadımız ile onların damak tadı hep ete dayalı. Etli yemekleri daha çok seviyorlar. Bizde sulu yemekler, et ızgara gibi türlere önem veriliyor. Biz de hem sulu yemeklere ağırlık verdik hem de yöresel yemeklere ağırlık verdik. Şimdi herkesin kendisine göre bir yöresel yemek tarzı vardır. Türkiye ile buranın yemekleri bağdaşmıyor, arada damak tadı farklılığı var. Mesela onlarda teşfirt denen bir yemek var; salçalı, soğanlı etli. Bizde böyle bir şey yok. Sabah kahvaltısında bunları yiyorlar. Mesela kuzu diyorlar, et kızartma ya da et haşlama diyoruz, ya da kuzu tandır diyoruz; onlar ise kuzuyu haşlamadan kızartıp yiyorlar. Bunlar mesela menege diyorlar. Menege şu; fasulyedir, kuru kayısı, hoşaf gibi bir şey.Ondan sonra taze fasulye, patates ve et suyunu da yanında veriyorlar. Yani bizim kültürümüzle buranın kültürü arasında fark oldukça belirgin.

‘‘Kürdistan’da, Erbil’de yaşayan insanların yüzde 80’i Türk Restaurantları’nda yemek yiyorlar. Çünkü Türk Restaurantları daha sağlıklı, daha kaliteli ve daha hijyenik bir ortam onlar için.’’

Başka neler var farklılık olarak?

Türk Restaurantı’na gittiğiniz zaman çok acıkmışsan bir buçuk porsiyon istiyorsunuz ya da normal acıkmışsanız, bir porsiyon ızgara istiyorsunuz. Onların porsiyonu bizim 3 porsiyonumuz. Daha fazla yiyorlar, bunun ötesinde yiyebildiklerini yiyorlar, yemedikler ise çöpe gidiyor. Yani israf çok fazla. Biz ise israfa karşı olduğumuz için, yiyebileceği kadar veriyoruz. İşte farklılıklarımız bunlar. Bir farklılığımız daha var, biz Türk Restaurant olduğumuz için eti kendi kendimiz alıyoruz; çünkü buraya 7-8 çeşit et geliyor. Afrika ülkelerinden, yurtdışından dondurulmuş et geliyor. Bunlar çok tehlikeli. Damak tadı olarak veremiyor o lezzeti. Yurtdışından gelen etler aylarca dipfrizlerde kalıyor, sonrasında çözüldüğünde damak etler, tadını kaybediyor. İkincisi de etin gelişi çok ucuza mal oluyor. Ucuza mal olduğu zaman, rekabeti daha fazlalaşıyor. Şimdi bizim kültürümüz de öyle bir şey yok. Biz kendimiz gidiyoruz, hayvanı kesiyoruz özenle buraya getiriyoruz buraya. Yurtdışından gelen etin hangi hayvana ait olduğunu bilemiyorsun yani. Onun için biz bunlara çok dikkat ediyoruz. Dikkat etmemizin neden ise burada marka olduğumuz için özen gösteriyoruz. Türkiye'den seçkin ustalar getiriyoruz ki rekabet olsun, yemekler güzel çıksın. Yani Kürdistan mutfağındaki genel değerlendirmeleriniz bunlar Kesinlikle bunlar. Kürdistan'ın kendine has özellikler var; ama bizde yüzde 30- 40 kendi Türk mutfağımıza alıştırmışız. Türk yemeklerini seviyorlar ve benimsiyorlar. Neden benimsiyorlar; çünkü temiz. Bu yüzden Türk Restaurantları onlara çok cazip geliyor. Kürdistan’da, Erbil’de yaşayan insanların yüzde 80’i Türk Restaurantlarında yemek yiyorlar. Çünkü Türk Restaurantları daha sağlıklı, daha kaliteli ve daha hijyenik bir ortam onlar için.

Buradaki favori yemeğiniz hangisi?

Bizim en favori yemeğimiz; aşçı tabağı dediğimiz, aşçı yemeğidir. Aşçı tabağı, 6-7 çeşit yemeğin hepsinden azar azar bir tabakta servis edilmiş halidir. Yani gelen misafirlerimiz, çıkan yemeklerin hepsini tatmış oluyor.

Kürdistan'da hedefleriniz neler?

Hiçbir zaman hedefler bitmez, bitmiyor da. Ben yaklaşık 7 yıldır buradayım. Hedef olarak da daha modern bir yer açmak istiyorum.

Burada restaurant alanında yatırım yapmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Şu anda mevcut olan restaurantlardan daha kaliteli bir şey yapmaya çalışıyorsa yapsın. Ama sıradan bir restaurant açmanın bir anlamı olmaz. 7 yıldır burada tanınmış bir restaurantçı olarak, daha iyi ve farklı işler yapmak lazım diyorum. Eğer restaurant açmak istiyorsanız, buradaki restaurantların seviyesini aşan bir restaurant açmalısınız.

28.04.2014 (Haber Merkezi)