Süleymaniye'de Türk Yatırımlar Artıyor

Süleymaniye'de Türk Yatırımlar Artıyor

SÜLEYMANİYEDE TÜRK YATIRIMLAR ARTIYOR

Süleymaniye Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sirwan Muhammed, Türkiye’nin Süleymaniye’deki yatırımlarda İran’ı geçtiğini belirtti. Türkiye’den gelen şirketlere bedava ticari arazi vereceklerini açıklayan Muhammed, yatırım yapacak Türk şirketlere her türlü kolaylığı sağlayacaklarının da altını çizdi. Türkiye ile Kürdistan arasındaki ticari ilişkileri değerlendiren Muhammed, ‘‘Şirketler, sadece kısa dönemli ticaret için buraya gelmesinler, gelip burada fabrika kursunlar. Dünyaya sesleniyoruz; herkes buraya gelsin ve yatırım yapsın.’’ diye konuştu.

‘‘Şirketler, sadece kısa dönemli ticaret için gelmesinler, gelip burada fabrika kursunlar. Çünkü Kürdistan bölgesi, Irak’ın diğer şehirleri için bir kapıdır.’’

Süleymaniye’deki ekonomi ve ticaretten biraz bahseder misiniz?

Süleymaniye, ticaret alanında çok gelişmiş bir şehir. Süleymaniye, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta ilk sırada geliyor. Süleymaniye’ye bağlı Başmax ve Perwêzxan adında iki sınır kapısı var. İki sınır kapısından, günde 3-4 bin kişi geçiyor. Süleymaniye sadece kendisi için değil, Kürdistan’ın diğer şehirleri ve Irak geneli için de ticaret sağlayan bir şehir. Ticaret hacmimiz, 4 milyar doları geçmiş durumda.

Oda olarak neler yapmaktasınız?

Süleymaniye Sanayi ve Ticaret Odası 1967’de kurulmuştur. 45 binden fazla üyemiz var. Üyelerimiz; yatırımcılar, sanayiciler ve şirket sahiplerinden oluşuyor. Kürdistan Bölgesi hükümetimizle şehrimize, ticaret alanında hareketlik oluşturuyoruz. Bu konuda hükümetin kararlarında etkimiz olmuştur. Mesela bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu toplantısına davet edildik. Toplantıda ekonomi ve ticarinin geliştirmesini istedik ve isteğimiz kabul edildi. Süleymaniye Ticaret Odası olarak, sanayi sitesi kurma isteğimiz kabul edildi. 50 milyonluk bir bütçe ile Süleymaniye, Erbil, Duhok ve Germiyan’da sanayi sitesi kurulacak. İşlemleri başlamış durumda. Yine odamız, kendi fuar alanını yapmıştır. Her yıl orada fuarlar düzenleniyor. Bunun da şehrimize çok büyük bir faydası var.

Kürdistan ve Türkiye ilişkileri değerlendirir misiniz?

Eskiye kıyasla, ilişkilerimiz çok gelişmiş diyebiliriz. Yakın bir tarihe bakarsak, 2003’e kadar Kürdistan ve Türkiye arasında her hangi bir ilişki göremeyiz. 1991 ve 2003 arasında hiç yoktu veya çok nadir bir ilişkimiz vardı. O yıllarda İran, Türkiye’nin çok önündeydi. Ancak 2003’ten sonra, yani Saddam rejimin yıkılışı ve Türkiye Hükümetinin Türkiye’deki Kürtler ve Kürdistan Bölgesi’ne karşı politikasını değiştirdikten sonra, ticari ilişkilerimiz çok arttı. Ve daha da artacak diyebilirim.

‘‘Kürdistan’da her alanda yatırım yapılabilir. Özelikle Süleymaniye’de her türlü çalışma yapılabilir.’’

Buraya gelmek isteyen Türkiyeli yatırımcılara ne önerirsiniz?

Şirketler, sadece kısa dönemli ticaret için gelmesinler, gelip burada fabrika kursunlar. Çünkü Kürdistan bölgesi, Irak’ın diğer şehirleri için bir kapıdır. Irak’taki gerginlikler bittiğinde, onlar oraya da gidebilirler ve orada yatırım yapabilirler. Onlara, Süleymaniye Çimento fabrikalarını örnek olarak gösterebilirim. Irak, yıllık binlerce ton çimentoyu Türkiye, İran ve diğer ülkelerden ithal ediyordu. Ama şimdi daha az ithal ediyor. Çünkü Süleymaniye’de üç tane çimento fabrikası var. Gelecek yıl, 5 tane olacaklar ve tüm Irak’ın yüzde 60 çimento talebini sağlayacaklar.

Türkiyeli yatırımcılar Süleymaniye’de hangi alanda yatırım yapabilirler?

Kürdistan’da her alanda yatırım yapılabilir. Özelikle Süleymaniye’de her türlü çalışma yapılabilir. Tarım, sanayicilik ve turizm sektöründe yaptırım yapılabilir. Buraya gelip üretim yasaları çerçevesinde çalışabilirler.

Süleymaniye valisi bir açıklamasında, “İran’dan gelen yatırımcılara bedava arsa vereceğiz” demişti, Türkiye’den gelenlere hangi kolaylıkları sağlayacaksınız?

Bu, Türkiye’den gelen işadamları için de geçerli. Sadece İran ve Türkiye gelenler için değil, dünyaya sesleniyoruz; herkes buraya gelsin ve yatırım yapsın.

TÜRKİYE ÇOK ÖNDE

Türkiye’den gelen yatırımcıların yaptıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’den gelen işadamların çalışmaları gelişmekte diyebilirim. İran ile karşılaştırdığımızda Türkiye çok önde. Bugün yiğit olup, buraya gelen herkes çalışabilir.

Süleymaniye için hükümetin sağladı kolaylıklar nelerdir?

Biz sanayi sitesi tesis ettik. Araziler hazır site planı yapılmış. Talepte bulunan her şirkete, arazi konusunda kolaylıklar sağlarız. Ve işlerini en kısa zamanda bitirmek adına, onu destekleriz. Şunu da söylemek isterim ki, şimdiye kadar Türkiye’den gelen 5 şirket fazla arazi talebinde bulunmuş; ancak İran’dan gelenlerden henüz bir ses yok.

28.04.2014 (Haber Merkezi)