ZER GROUP BAŞARI SERÜVENİNİ SÜRDÜRÜYOR

ZER GROUP BAŞARI SERÜVENİNİ SÜRDÜRÜYOR

ZER GROUP BAŞARI SERÜVENİNİ SÜRDÜRÜYOR

Türkiye'nin son on yılda ilk beş yüz büyük şirketler sırlamasına girerek başarısını taçlandıran Zer Group, Kürdistan pazarında da başarı serüvenini sürdürüyor.

Zer Group’un Irak Ticaret Müdürü Cüneyt Çavuşoğlu, Zer Group olarak elde edilen başarının gurur verici olduğunu kaydederek şunları söyledi: ‘‘Irak'ın en ihtiyaç duyduğu zamanlarda kimse yokken biz vardık. Ve kalitemiz o günden bu güne kendini korudu. İnsanların bize karşı bir güveni oluştu. O yüzden bu insanlar, yaptığımız işlerin o en zor günlerinde de bize karşılığını fazlasıyla verdiler. Bu durumdan oldukça memnunuz, amacımız bu başarıya başarı katarak markamızı daha ileriye taşımak.’’

Sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Cüneyt Çavuşoğlu, Zer Group’un Irak Ticaret Müdürüyüm. Makine mühendisiyim. Bağdat'ta mezun olduktan sonra Türkiye'ye ailemle birlikte yerleştik. Belli bir süre orada kalıp çifte vatandaş olduk, Türk vatandaşlığını kazandık, ondan sonra iki buçuk seneden beri Zer Groupile yolumuza devam ediyoruz. Irak'ta Zer Group`un işini yapıyorum ve direkt Türkiye'deki firmayı temsil ediyorum. Bizim buradaki ana hedefimiz, şirketin burada satış ve satıştan sonraki hizmetlerini ana şirkete daha hızlı bir şekilde iletmek ve buna bağlı olan tüm organizasyonları takip etmek. Şimdi bizim burada depolarımız var. Üst taraf Türkiye bayisi, aşağıda bizim bayii ofisi var. Biz buradan sadece Erbil değil, Zaho'dan Basra'ya kadar olan uzantılarımızın hepsini günü birlik raporlarla takip ediyoruz. Türkiye'den bilgileri onlarla paylaşmaya çalışıyoruz. Buradaki sıkıntıları en iyi şekilde gidermeye çalışıyoruz. Yani vizyonumuzu korumaya çalışıyoruz.

PAZARDA LİDERİZ

Zer Group, birçok sektörde, kısaca söz eder misiniz, neler satıyorsunuz?

Zer markası burada herkes tarafından biliniyor. Bunun yanı sıra bizim temizlik ürünlerimizde var. Özellikle ayçiçeği yağı, salça, bilyon ve zeytinde pazarda lideriz. Ve Türkiye'nin son on yılda ilk beş yüz büyük şirketlerin içine girdik. Zeytinde de iki sene üst üste Türkiye ihracat birincisi çıktık. Bu, bizim için gurur verici bir şey. Çok memnunuz bunu ilerletmeye çalışıyoruz.

Zer markasının Irak'ta rağbet görmesinin nedeni nedir?

İşin içinde ince bir detay var aslında. Şuan markamızın rağbet görmesiyle ilgili şunu söyleyebilirim; biz hangi ürünün üzerine Zer markasını koysak o ürün satılır. Markamız çok önemli. Onunda sebebi biz 1980 yılların sonunda burada bulunuyorduk. Irak'ın en ihtiyaç duyduğu zamanlarda kimse yokken biz vardık. Ve kalitemiz o günden bu güne kendini korudu. İnsanların bize karşı bir güveni oluştu. O güven bir günlük bir ilişkiden doğmadı. Yanı yıllara dayanan bir ilişki bu. O yüzden bu insanlar, yaptığımız işlerin o en zor günlerinde de bize karşılığını fazlasıyla verdiler.

‘‘Kürdistan’da Türk ürünlere olan talep çok fazla. Buraya Avrupa'dan uzak ülkelerden gelen mallar oldu ama hiçbiri Türk mallarını etkilemedi.’’

Ürünlerinizin dağıtımı nasıl oluyor?

Daha önce dağıtımı sadece Zaho'dan yapıyorduk. Yalnız bu büyüklüğü Zaho tek başına taşımadı. Bizim burada şu anda 9 bin 500 metre civarında üç tane depomuz var. Burası 5 bin 500 metrekarelik, bir de bin 850 metrekare ve 2 bin 250 metrekarelik depolarımız mevcut. Tabi, hepsi farklı olduğundan hepsini bir araya toplayamadık. Buradaki depo,yüzde 40 Zaho’nun ağırlığını çekmeye başladı. Satışlar Zaho'dan koordine ediliyor. Oradan ettikleri zaman buradaki personellere günü birlik yüklemeyle ilgili bilgi aktarıyorlar. Ve buradan çeşitli yerlere yükleme yapılıyor. Zaho'nun dışında, Zaho'nun talimatı doğrultusunda buradan, Basra'ya kadar günü birlik sevkiyatımız oluyor.

‘‘Yıllardır zirvedeyiz ve bundan sonraki süreçte de zirvede kalacağız.’’

Irak genelinde kaç kişi çalışıyor?

Kuzey Irak'ta; Duhok, Zaho, Musul, Kerkük, Erbil, Süleymaniye de varız. Burada bizim bayi sistemleri var. Bayi sistemi olduğu için ciddi derece bayilerin kaç tane elemanı var biliyoruz ama onlara biz müdahale etmiyoruz. Bizim için önemli olan, bayinin buradaki insanlara hizmetidir. İnsanlara ne kadar hizmet verebiliyor, eksikliklerini tespit edip onun üzerinden biz çalışmalar yapıyoruz. Her ile bir bayilik veriyoruz ve verdiğimiz her ilde bize bağlı, bizi temsil eden arkadaşımız var. Onlar, bize bayinin piyasadaki durumunu, artısını eksisini rapor edip bayi ile ilgili eksikleri bildiriyor. Biz de bu eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Ürün gruplarımızı sayarsak; en önemlisi yağ, salça, zeytin, et bilyon, tavuk bilyon, sebze bilyon ve bunların dışında ketçap, mayonez, soslar, sirke grubu, konserve turşu ve sayısı bitmeyecek kadar ürün çeşidimiz bulunmakta.

Zer Group’un Irak genelindeki hedefi nedir?

Irak'a sattığımız tüm ürünlerden ve aldığımız tepkilerden son derece memnununuz. Hedefimiz, yıllardır zirvedeyiz ve bundan sonraki süreçte de zirvede kalmak. Bunu mücadelesini veriyoruz. Sattığımız ürünün sonuna kadar takip ediyoruz, müşteri memnuniyeti bizim için önemli.

Irak'taki gıda sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Irak'ta tükenmeyecek ürünlerden birisi gıdadır. Bu memleket 1980-1990 yıllarında iki tane büyük savaş gördü. Ondan sonra, devrim olayı oldu. Şimdi insanlar bu sıkıntıdan dolayı özellikle bir yerde bir depolama olayını yapmaya başladılar. Bir korku oldu, tabiki daha sonra bu korku aşıldı. O yüzden burada belki en lüks şeyleri yapılmayabilir ama gıdadan uzak durmaz. Şuan Erbil ve Irak'taki sorunlardan biri, Kuzey Irakla merkezi hükümetle olduğu maaş sıkıntıları. Ama sanırım gıda ürünleri en az etkilenen gruptur. İnsanlar ondan vazgeçmeyecek. Yani gıda geleceğin umudu.

Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ilişkilere nasıl bakıyorsunuz?

Her yıl takip ettiğimiz kadarıyla daha yüksek oluyor. Türkiye'nin buraya ciddi bir ihracat rakamı var. Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki ilişki çok iyi derecede. Ticaret, buradaki insanların Türklere güveninin artmasını sağladı. Piyasaya çok farklı mallar da geldi, Avrupa'dan gelen mallar var. Uzak ülkelerden gelen mallar da oldu ama hiç biri Türk mallarını etkilemedi. Bu da bizim için çok güzel bir ölçü.

‘‘Hangi bir gruptan olursa olsun, buradaki piyasa herkese yeter ve artar. Yalnız dürüst ticaret yapmaları lazım, ayakta durabilmek için bunu öneririm.’’

Türkiye'deki şirketlerin buraya yatırım yapmasını ve mal satmasını istiyoruz, sizce ne yapılmalı konuda?

İş yapılmadan önce iyi bir etüt yapılmalı. Ne yapacaklarını, karşılarına neler çıkabileceğini ve buranın yasalarını buranın çalışma prosedürlerini anlayıpzeminlerini sağlam yapmaları gerekiyor. İkincisi yapacakları iş her neyse hangi dalda olursa olsun buradaki insanları hor görmeyerek bu insanları kendileri gibi düşünüp öyle mal üretmelerini tavsiye ederim.

Türkiye ile Irak arasındaki ticareti engelleyen sıkıntılar nelerdir?

Zaho'dan gümrük kapısında bazı sorunlar oluyor, merkezi hükümetin bazı kuralları var. Bu kuralların kapsamı içine Zaho’da bazen giriyor. O yüzden Bağdat’ın bir yazısıyla, bizim haftalarca hatta aylarca kamyonlarımız sınır kapısında duruyor. Hatta bazen Cizre'yi geçecek kadar tır kuyruklarına rastlanabiliyor. Erbil buna müdahale ediyor. Kendi insiyatifini kullanıyor ama bu tam çözülmüyor. Ama bunlar bize engel değil, yüzde yüz engelde değil sadece bir kısıtlama oluyor ama ürün çeşidimiz fazla olduğu için satışlarımızı direkt hedef almıyor.

Burada gıda ürünü satmak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Öncelikle buradaki insanların ne tür ürün tükettiklerini bilmeleri lazım. Yani pirinç dersek burada pirinci ince uzun seviyorlar, Türkiye’de böyle bir talep yok, yani Türk mantığıyla burada davranmamaları lazım. Burada ilk olarak etüt yapmalarını söylememin nedeni, buraya gelip buradaki insanlar ne istiyor, eksiği nedir gibi pazar araştırması yapmaları gerekiyor.

Son olarak sizin de söylemek istediğiniz bir şey var mı, hem ticari ilişkilerle ilgili hem de sektörlerle ilgili?

Son yıllardaki gelişmeler Kuzey Irakla ilgili; ama Türkiye bizim için çok ciddi bir destek, tabiî ki sizlerinde katkısı çok var, sizi de tebrik ederiz. Uzakları yakın ettiniz buradaki insanları Türkiye 'ye yakın ettiniz için size teşekkür ederim. Bu ilişkiler bizim için çok ciddi, bu ilişkileri korumak bizim için çok önemli ve buradaki başkonsolosluğun Türkiye 'deki dış ticaret temsilcileri olsun, bunun devamını getirmelerini rica ediyoruz. Özellikle sınır kapısını daha esnek bir şekilde daha geniş yapsalar çok iyi olur.

Burada herhangi bir gıda ürünü satmak isteyenlere ne önerirsiniz?

Şimdi burada bir gerçek var. Bizim Irak piyasasının en büyük olmasının sebebi, Irak'ta savaşlarda dolayı üretim yok ve üretim olsa dahi kullanacakları ana malzeme, hammadde yok. O ürünü çıkarsalar maliyet çok yüksek olur. Yani Türkiye 'deki rakam daha ucuz. Bu yüzden herhangi bir gruptan olsun, buradaki piyasa herkese yeter ve artar. Yalnız dürüst ticaret yapmaları lazım, ayakta durabilmek için bunu öneririm.

29.04.2014 (Haber Merkezi)