Türkiye- Irak Bağları Güçleniyor

Türkiye- Irak Bağları Güçleniyor

Türkiye- Irak Bağları Güçleniyor

Türkiye Irak Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Kapkiç, Türkiye ile Kürdistan arasındaki bağların güçlendiğini belirlerek, bundan sonraki süreçte hem ticari hem de dostluk anlamında bu ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi.

Türkiye ve Irak ilişkilerinin kültürel, ekonomik ve sosyal olarak gelişmesine katkıda bulunmak için dernek olarak, birçok önemli faaliyet gerçekleştirdiklerini de kaydeden Kapkiç şunları söyledi: ''Özellikle son yıllarda AK Parti hükümetiyle Sayın Başbakan öncülüğünde yapılan Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerden gelinen noktalardan çok memnunuz. Sayın Başbakan’ının Erbil'e yaptığı ziyaret öncesinde Bağdat 'a yaptığı ziyaretlerde ilişkilerde çok olumlu gelişmeler sağlandı, çok olumlu yerlere gelindi. Şu anda Türkiye'de Kürt Bölgesi arasındaki ilişkiler istediğimiz seviyede ve bunun daha da ileriye gideceğine inanıyoruz. Çünkü gerçekten coğrafi olarak birbirimizi tamamlayan özelliklerimiz var. Türkiye tarafında çok ciddi bir emek var çok ciddi bir sanayi gücü var, çok ciddi bir bilgi birikimi var ve iş tecrübesi var. Aynı şekilde Irak tarafında da yapılması gereken alt yapı var, ciddi petrol imkânları var, doğalgaz rezervleri var. Dolayısıyla buranın kalkınması için ortak istifade noktasında her iki ülkenin de yapabileceği çok şey olacağına inanıyorum.'' şeklinde konuştu.

Mehmet Bey, uzun yıllardır Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet gösteriyorsunuz. Bize kendinizden söz eder misiniz?

Iraklılarla 1988 Halepçe katliamından sonra, Türkiye’ye gelen peşmergeler vesilesiyle tanıştık ve 1991 yılından beri Irak ağırlıklı olmak üzere Kürt Bölgesiyle ticari ilişkilerimiz devam etmekte. Firmalarımız özellikle Telekom alanında internet servis sağlayıcısı olarak, inşaat, proje, hidro, metre projeleri alanında ve genel ticaretle uğraşıyor. Irak’ta faaliyette bulunan büyük Türk firmalarının internet hizmetlerini biz vermekteyiz. Yaklaşık olarak 24 yıldır piyasadayız. Kürt Bölgesi’nde çalışmaya başlayan ilk firmayız. Bu nedenle ilk zamanlarda önemli projeler gerçekleştirdik. Ayrıca, Bağdat merkezi hükümetiyle özellikle petrol ticareti alanında çalışmalarımız olmuştur.

Türkiye Irak Dostluk Derneği hakkında neler söylemek istersiniz?

Derneğimiz 1990 yılında Ankara’da Bakanlar Kurulu Kararıyla kurulmuştur. Bildiğiniz gibi Türkiye adını kullanabilmeniz için Bakanlar Kurulu Kararı gerekmektedir. Üyelerimiz arasında bakanlar, milletvekilleri, işadamları, bürokratlar,gazeteciler,yazarlar ve akademisyenler bulunmaktadır. Türkiye-Irak ilişkilerinin gelişmesini isteyen vebuna katkı sunmak isteyen her vatandaşımızı üyemiz olarak görmekten memnunluk duyarız. Şu an yaklaşık 300 civarında üyemiz var. Derneğimize üye olmak isteyenler www.tidd.org.tr adresinde bulunan üye formunu doldurup resim ve kimlik bilgileri ile derneğimize müracaat edebilirler. Müracaatlar, Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilip karar verilmektedir.24 Nisan 2010 Tarihindeki 6.Olağan Genel Kurulda Genel Başkanlığa seçildim. Bu güne kadarda hizmete devam etmekteyiz.

'' Şu anda Türkiye'de Kürt Bölgesi arasındaki ilişkiler, istediğimiz seviyede ve bunun daha da ileriye gideceğine inanıyoruz. Çünkü gerçekten coğrafi olarak birbirimizi tamamlayan özelliklerimiz var.''

Derneğinizin faaliyetlerinden biraz bahseder misiniz?

Derneğimiz, Türkiye ve Irak ilişkilerinin kültürel, ekonomik ve sosyal olarak gelişmesine katkıda bulunmak için birçok önemli faaliyet gerçekleştirmiştir. Derneğimiz, özellikle Irak Savaşı sırasında Türkiye’nin komşusu Irak ile savaşın bir parçası olmaması için önemli mücadele vermiştir. Ve Savaştan sonra özellikle Türk işadamları ve kamyon şoförlerine yönelik saldırıların son bulması için Iraklı din adamları nezdinde girişimlerde bulunmuş camilerden bu tip saldırıların durdurulması çağrıları yapılmasını sağlamıştır. Bu girişimden sonra saldırılar neredeyse son bulmuştur. Iraklı üniversite öğretim görevlileri ve öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerde eğitim çalışmaları organize edilmiştir. Türkiye’de burslu okuyan Iraklı öğrenci sayısının ve kendilerine sağlanan imkânların arttırılması için girişimlerde bulunduk. Sayın Dışişleri Bakanımız ve Ekonomi Bakanımızın Irak özelliklede Kürdistan Bölgesi programları için uğraşılmış ve katılım sağlanmıştır. Öte yandan,Türkiye Irak ilişkilerinin değerlendirildiği organizasyonlar ve toplantılar düzenlenmiştir. Erbil’de özellikle işadamlarımız ve Maliye Bakanlığı bürokrasisinin ve Başkonsolosluğumuzun katılım gösterdiği Erbil’deki ilk beş yıldızlı Türk oteli olan Divan Otel’de bir yemek tertipedilip özellikle bankalarımızın sorunları görüşülmüştür. Firmalarımızın Hükümet nezdindeki birçok probleminin çözülmesi için çalışmalar yaptık. Örneğin her ihale için ayrı ayrı istenen borcu yoktur belgesinin süresinin 3 aya çıkarılması sağlanmış ve çok önemli bir zaman kaybı önlenmiştir. Bunun gibi birçok faaliyetimiz olmuştur. Daha fazla çalışmalar için Irak’taki malum güvenlik sıkıntıları, istediğimiz birçok faaliyeti gerçekleştirmemizde maalesef sıkıntılar yaşıyoruz.

'' Bizim de elimizde çok iyi imkânlarımız var. Dolayısıyla buranın kalkınması için ortak istifade noktasında her iki ülkenin de yapabileceği çok şey var.''

Mehmet Bey bunların dışında neler yaptınız?

2010 Yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile bir görüşme yaptık. Bu görüşmede Irak ile ilgili 4 konuda taleplerimiz olmuştu ve kısa zamanda bunun gerçekleşmesi bizi ziyadesiyle memnun etti. Cumhurbaşkanımıza taleplerimiz arasında; KRG başkenti Erbil’de Başkonsolosluk açılması, THY’nin Erbil ve Süleymaniye’ye de direk uçuşlarının başlaması, Türk Bankalarının KRG bölgesinde faaliyetleri, Türkiye-Irak arasında mutlaka direk bir demiryolu hattının kurulması konusunda görüşmüştük. Açıkçası, kısa zaman içerisinde ilk üç talebimizin gerçekleşmesi ve demiryolu konusundada çalışmalara başlamasını sevinçle karşıladık.

Türkiye ile Kürdistan arasındaki dostluk ilişkilerinin pekişmesi konusunda ticari ilişkilerinde ne düşünüyorsunuz?

Türkiye Irak arasındaki siyasetteçok çalkantılı dönemler oldu. Özellikle Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerde maalesef sıkıntılı dönemler yaşandı. Bu çalkantılı dönemlerin içerisindeyken maalesef siyasi olarak bazen dostluk ilişkilerimizi sıkıntıya sokabilecek şeyler oldu. Bu konuda açıklamalar yapıldı, bunları hiçbir zaman hoş görmedik. Her iki tarafa da bunun yanlış olduğunu, her iki ülke halkının birbirine komşu olduğu, birbirleriye iyi geçinmek zorunda olduklarını anlattık. Özellikle son yıllarda AK Parti hükümetiyle Sayın Başbakan öncülüğünde yapılan Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerden gelinen noktalardan çok memnunuz. Sayın Başbakan’ının Erbil'e yaptığı ziyaret öncesinde Bağdat 'a yaptığı ziyaretlerde ilişkilerde çok olumlu gelişmeler sağlandı, çok olumlu yerlere gelindi. Şu anda Türkiye'de Kürt Bölgesi arasındaki ilişkiler, istediğimiz seviyede ve bunun daha da ileriye gideceğine inanıyoruz. Çünkü gerçekten coğrafi olarak birbirimizi tamamlayan özelliklerimiz var. Türkiye tarafında çok ciddi bir emek var, çok ciddi bir sanayi gücü var, çok ciddi bir bilgi birikimi var ve iş tecrübesi var. Aynı şekilde Irak tarafında da yapılması gereken alt yapı var, ciddi petrol imkânları var, doğalgaz rezervleri var. Bizim de elimizde çok iyi imkânlarımız var. Dolayısıyla buranın kalkınması için ortak istifade noktasında her iki ülkenin de yapabileceği çok şey olacağına inanıyorum.

29.04.2014 (Haber Merkezi)