YATIRIM YAPAN KAZANIR

YATIRIM YAPAN KAZANIR

YATIRIM YAPAN KAZANIR

Kürdistan, her geçen gün gelişen ekonomisiyle beraber yatırım yapacaklara da yeni fırsatlar sunuyor. Kürdistan’a üç yıl önce yerleşip endüstriyel mutfak alanında hizmet vermeye başlayan Class Decor da artan talep ve gelişen ekonomiye paralel olarak ürün gamını genişleterek sektöre adını yazdırmaya devam ediyor. Class Decor işletme sahibi Muhammed Gürbüz, Kürdistan’da şartların hızlı bir şekilde olgunlaşmaya başladığını belirterek Kürdistan’a yatırım yapacaklara önemli uyarılarda bulundu.

Gürbüz, Kürdistan’da yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle işin başında olması gerektiğini vurgulayarak uzun vadeli planların yapılması gerektiğini belirtiyor.

Muhammed Bey, burada mutfak sektöründe güçlü bir durumunuz söz konusu. Bize Kürdistan maceranızdan bahseder misiniz?

Öncelikle 16 yılık Azerbaycan geçmişim var. 16 yıl Azerbaycan' da yaşadıktan sonra, 2001 yılında iki günlük bir gezi için bu bölgeye gelmiştim. Erbil'de Süleymaniye’yi gezip döndükten üç ay kadar sonra ailece buraya yerleşmek için geldik ve bu bölgede 3. yılımızı doldurmak üzereyiz.

Yani 16 yıl Azerbaycan da çalıştınız bırakıp buraya geldiniz. Sizi buraya ne çekti?

Bölgenin şartlarından dolayı buraya geldik. Bölgenin bakir oluşu ve daha önce Azerbaycan’da edindiğimiz deneyimlerin burada da tekrarlanacağını düşündük. Ve buraya yerleşmeye karar verdik.

Burada kaç yılında çalışmaya başladınız?

2001 yılında çalışmaya başladık. 2002’li yıllarının sonlarında ise Süleymaniye şehrindeki showroomumuzu açtık. Şu anda Erbil ve Süleymaniye'deki mağazalarımızdaki çalışmalarımız devam ediyor.

‘‘Kürdistan’da, belli konularda devlet garantisinin olmaması, profesyonellikten uzak iş hayatı, kanuni alt yapının henüz hazır olmaması ve en basitinden kanunların çok sık değişmesi ve bankacılık kanunları ticareti belli konularda sıkıntıya sokuyor.’’

Bize yaptığınız işi anlatır mısınız?

Bölgede endüstriyel mutfak adına, profesyonel manada, 2000'e yakın ürün yelpazesi ile üreticiden direkt tüketiciye malzeme satan bir firmayız. Bunu açıklamak gerekirse diğer firmalar genel olarak toplayıcı firmalardan malzeme alırken biz her ürünü kendi üreticisi olduğu firmadan alıyoruz. Makineyi üreticisinden, soğutucusunu üreticisinden, paslanmazı üreticisinden özetle tamamını üreticiden alıyoruz. Çalıştığımız firmalara bakıldığında bu zaten anlaşılacaktır.

Kimlerle çalışıyorsunuz?

Kütahya Porselen, Empero, Alveo, UMG Mutfak, Metalsen, Dizdar gibi büyük firmalar çalıştığımız firmalardan yalnızca bir kaçı.

Erbil, Süleymaniye dışında Irak'ın güneyine satışınız var mı?

İki yıldır satışlarımız devam ediyor. Özellikle güney bölgesinde, inşaat ve petrol firmalarına malzeme satışlarımız sürüyor. Ve 2014 yılı inşallah güneye açılma yılımız olacak. İlk olarak orada fuarlarla başlamayı planlıyoruz. Daha önce Erbil, Süleymaniye, Duhok'da yapılan tüm fuarlara katılıyordum ve 2014 yılındaki ilk açılımımız güney bölgesine fuarla olacak.

Bu ihtiyaçlar zamanla mı ortaya çıktı, yoksa gelmeden önce Azerbaycan'daki deneyiminiz ile hepsini bir bütün olarak götürelim mi dediniz? Yani nasıl bir araştırma sonucu hareket ettiniz?

Bizim en büyük avantajımız, müşteriyle direkt temasta bulunmak. İnsana en güzel işi öğreten müşteri oluyor. İlk ürünü getirdikten sonra, bir müddet sonra müşterilerin taleplerini dinledik. Bölgenin şartları içerisinde nelerin bulunamadığını tespit ettikten sonra ürün yelpazemizi ona göre çeşitlendirmeye çalıştık.

Muhammed Bey, proje bazlı çalışmalarınızdan biraz söz eder misiniz?

Projelerde,özel sektörde devam eden inşaatlar sebebiyle, özel sektörün getirmiş olduğu öncelikler arasında, çalışanların mutfağını kurmakla başlıyoruz. Bir hastane yapılacaksa hastanenin inşaatında çalışacak olan personelin mutfak ihtiyacı birinci derecede oluyor ve ilk önce bununla başlıyoruz. Daha sonra memnuniyet sayesinde hastane bitme aşamasına geldiğinde, hastanenin mutfağını da artık vermiş oluyoruz. Tabiri caizse tüm sektörlerle ilgili olarak toplu alanlarda; üniversite, hastane, şantiye, asayiş v.s tümünde temelinden sonuna kadar tüm çalışmaları diyoruz.

Büyük projeleri siz hazırlıyorsunuz değil mi?

Bu konuda bir proje ekibimiz var, proje hazırlanıyor sunuluyor, daha sonra malzemenin tedarikini takip eden menajerimiz var, malzemenin vakti zamanında getirilmesiyle teslim edilmesiyle direkt alakalı çalışan arkadaşlarımız var. Ayrıca, malzemenin getirilip teslim edildikten sonra profesyonel bir teknik servis ekibimiz var ki bu bölge de böyle bir açığı ilk defa yakaladık ve bu manada A'dan Z'ye tam teslimat yapabiliyoruz. Satış sonrasında servis hizmetimiz devam ediyor. Bu manada yine mağazalarımızda yedek parça bulunduran tek firmayız.

BELGELENDİRME DE SIKINTI VAR

Sizin sektörünüzdeki sıkıntılar nelerdir?

Sektörümüzdeki en büyük sıkıntı, bir yönüyle sorun olsa da bizim memnuniyetle karşıladığımız bir olay olan belgelendirme konusu. Standartlara uygun ürün getirme doğru bir şey ama bazı sıkıntılar var bu konuda. Bu konuda Türkiye'de sorun yaşıyoruz. Çünkü bu belgeleri almak üretici firmalar için çok uzun zaman kayıplarına neden oluyor. Her ne kadar bütün belgeler elinizde olsa dahi malzememin üretimi bittikten sonra belgelere müracaat edebiliyorsunuz. Üretimi bitmiş bir ürünün belgelerini alınması bazen aylar alabiliyor. Buda bizim müşteriye malzemeyi vaktinde getirmemize engel oluyor. Biz bu belgelerde herhangi bir rahatsızlık duymuyoruz ama belgenin alınmasındaki zamanın çok sürmesinden rahatsızız.

‘‘İnsanlar bu bölgeye faaliyet gösterirken hep kısa dönemli ve kumanda sistemiyle ben gelmeyeyim, müdür göndereyim, bir arkadaşımı göndereyim orada işler yapsın anlayışıyla iş yapmışlar.’’

2001 yılı Kürdistan bölgesinin ekonomisinin yeni yeni kurumsallaşmaya başladığı bir dönem. Siz de o dönem Erbil'e geldiniz. Bize sektörünüzle ve genel olarak bölge ile ilgili gözlemlerinizi anlatır mısınız?

2001 yılında ben geldiğimde yerli vatandaşlığı nasıl yapacağımızı bilemez haldeydim doğrusu. Bir şeyler yapmak isteyen insanlar var fakat neyi nasıl yapacaklarıyla ilgili soru işaretleri çok fazlaydı. 2001 yılında müşteri kitlesine baktığımda ilk etapta maalesef hep gerçek müşteriden uzak kaldım. Bunu kısaca şöyle ifade edeyim; projelerde ürün isteyen insanların hep yurtdışına gidip mal tedarik ettiğini gördük. Sebepleri analiz ettikten sonra, eksik noktalara baktığımızda, servis ihtiyacının bir proje ekibinin bir ihtiyaç olduğu ve direkt burada bulunmasını tespit ettik. Bundan sonra faaliyetimiz devam etti. Şu anda da belki hâlihazırda sorunlar devam ediyor ama 2001 yılıyla kıyas edilemeyecek şekilde bir değişiklik var. Artık insanlar neyi nasıl yapacaklarından ziyade en iyiyi nasıl yaparım, en iyi uzman ekiplerle nasıl çalışırım, profesyonel insanlarla nasıl çalışıp işimi tamamlarım endişesi taşıyor.

PROFESYONELLİK GEREKİYOR

Biliyorsunuz birçok ülke burada yatırım yapıyor, buraya mal satmaya çalışıyor ama Türkiye önemli bir noktada. Türkiye ile Kürdistan arasındaki ticari ilişkilerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Geçmişe bakıldığında bu ilk tecrübe dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Sektörümüzde daha önce birçok mağaza açılmış ve kapanmış. İnsanlar bu bölgeye faaliyet gösterirken hep kısa dönemli ve kumanda sistemiyle ben gelmeyeyim, müdür göndereyim, bir arkadaşımızı göndereyim orada işler yapsınlar anlayışıyla iş yapmışlar. Maalesef işin başında olunamamış, birinci nokta bu. Diğer bir nokta ise, ne gönderirsem satarım anlayışı oluşmuş. Bölgenin ihtiyaçlarına iyi yaklaşılmadığını düşünüyorum. Diğer bir konuda insanlar iş yapmaktan ziyade geçici kısa sürede dönme hevesiyle gelip iş yapmaya çalışmışlar. Hâlihazırda Türkiye'de ben beklediğimin fazlasına ulaştığıma inanıyorum. Çünkü eskiden Türkiye'deki en büyük fabrika üretici, teknik departmanlara buraya gelin denildiğine bir endişe taşıyorlardı. Buraya gelip buraları gezip bu bölgenin şartlarını görüp, bu bölgenin şartlarına göre size artık tavsiyelerde bulunuyorlar. Kısacası bu bölgenin şartları derken şunu bir örnek olarak ifade edeceğim; sıcaklığın 45, 50, 58 derecelere vardığı bir ülkede pasta teşhir dolabı satıyorsanız, bu konuda ciddi profesyonel bir firmayla çalışmak zorundasınız. Aksi halde çok kısa müddette bozulabilecek yaş pastayı bir gün dahi tutamayacak bir dolap sunmuş olursunuz ki, buda sizi ileriye taşıyamayacaktır.

Kürdistan ile ticaretteki riskler nelerdir?

Belli konularda devlet garantisinin olmaması, profesyonellikten uzak olması, kanuni alt yapının henüz hazır olmaması ve en basitinden kanunların çok sık değişmesi, bankacılık kanunları ticareti belli konularda sıkıntıya sokuyor. Örnek olarak ifade edecek olursam; daha önceki SGS belgesi prosedüründe aylarca bir karmaşa yaşandı. Kim, neyi, nasıl yapacağını bilemez hale geldi. Bunlar bizim ticarette aylarca mal getirmemize engel oldu.

Genel olarak Class Decor’un buradaki hedefleri neler?

Biz 2014 yılını kurumsallaşma adına zirve yapacağımız yıl olarak seçtik. Geçen 2013 yılındabu konuda başladığımız hedefler vardı, 2014 yılında kurumsallaşmayı tamamlanmış, konusunda uzman bir ekiple çalışan ve sektörün en iyi bir firma haline gelmek. 2014 yılında güneye inme hedefimiz de var.

Şuan kaç ürün grubunuz var?

Yaklaşık 2 bin 400 kalem malzeme ile bu bölgede stoğunda en fazla ürün tutan firmayız.

30.04.2014 (Haber Merkezi)