Erbil Turizm Cenneti Oluyor

Erbil Turizm Cenneti Oluyor

Erbil Turizm Cenneti Oluyor

Gelişmiş ekonominin yanında turizm sektöründe de yatırımların hızla arttığı Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil, turizm cenneti oluyor.

Son 7 yılda turizm alanında hızlı çıkış yakalayan Erbil, tarihi mekânlar ve doğal güzelliğiyle turistlerin ilgi odağı oluyor.

Kürdistan Bölgesi Turizm Genel Kurulu Sözcüsü ve Basın Sorumlusu Nadir Rusti, Erbil’de turizm alanında son yıllarda ciddi yatırımlar yapıldığını belirterek, Erbil’in yakın zamanda turizm cennetine dönüşeceğini söyledi.

Tarihi mekanlardan doğal güzelliklere, turizm yatırımlarından 2025 hedeflerine kadar dergimize önemli açıklamalarda bulunan Rusti, geleceğin turizm kenti Erbil’e yeni yatımcıları beklediğini sözlerine ekliyor.

‘‘Erbil Kalesi de dünyada benzeri olmayan bir kale. 6 bin yıllık bir kale ve hala içinde yaşam devam ediyor.’’

Sayın Rusti, biliyorsunuz Erbil 2014 Arap ülkeleri turizm başkenti seçildi. Bize Erbil’in neden tercih edildiğini anlatır mısınız?

Arap ülkelerin turizm başkenti olarak her yıl bir şehir seçiliyor. Yani o şehir, 22 ülkenin turizm başkenti olacak. 2014 ve 2015'in turizm başkentini belirlemek için 22 ülkenin Dışişleri Bakanları bir araya geldi. Her ülkeden bir şehrin ismi istendi. Irak Turizm Bakanı da oradaydı. Irak’ın 18 ilinden Erbil seçildi.

Neden Erbil?

Çünkü Erbil’in birkaç özelliği var. Erbil, Irak’ın bütün şehirlerinden emin. Son 7 yılda Erbil, en fazla turisti ağırlamış bir şehir. Ve Erbil’de bazı tarihi yerler var ki, başka yerde bulunmaz. Erbil Kalesi, Şaneder Mağarası, Xanzad Kalesi, Duin Kalesi gibi turizm adına gezilecek çok yer var. Gelielibeg Şelalesi, Bexal, Cundiyan ve Haciomeran’ı her yıl çok sayıda turist ziyaret ediyor. Ve Erbil’de çok gelişmiş konaklama yerleri mevcut. Beş ve dört yıldızlı oteller, uluslararası havalimanı ve yeni caddeler. Böyle olunca seçimde, Beyrut, Şarike başta olmak üzere tüm şehirler arasından Erbil seçildi.

3 MİLYON KİŞİ ERBİL’İ SEÇTİ

Yıllık kaç turist bölgeye geliyor?

2013’te 3 milyon turist Erbil’i ziyaret etti. Bu sayının yüzde 60’ı, Irak’ın diğer şehirlerinden yüzde 15’i de Kürdistan şehirleri; Süleymaniye, Duhok ve Zaho’dan. Geriye kalan yüzde 25’ni ise dışarıdan gelen turistler oluşturdu. Rakamsal olarak açıklamak gerekirse, dışarıdan Erbil’i ziyaret eden turist sayısı 558 bin dir.

Turizm sektörünün geliştirilmesi için neler yapıyorsunuz?

2013’te, 2025 hedefleri adına bazı plan ve proje yaptık. Ve her yıl o hedefe göre proje yapmaya devam ediyoruz.

Turistleri buraya çeken nedir?

Kürdistan’da bazı özelikler var ki, bu özellikler başka hiçbir yerde yoktur. Şaneder Mağarası 60 bin yıl önce, insanların yaşadığı yerdir. Burada yaşayan insanlara, Neandertal ya Şaneder insanları deniliyor. Bu da dünyada birkaç yerde var. Bir de Çermo Köyümüz var. Milattan 7 bin yıl önce, burada tarıma başlanmış. Süleymaniye’de, Emnesureke Müzesi adında Soykırım Müzemiz var. Böyle bir müze dünyada yok. Halepçe müzesi var. Erbil Kalesi de dünyada benzeri olmayan bir kale. 6 bin yıllık bir kale ve hala içinde yaşam devam ediyor. Daha eski kaleler var dünyada; ancak Erbil Kalesi’nde hayat devam ediyor.

Kurumunuzun 2014 hedefleri neler?

Birincisi, 45 projemizin temeli atılmış durumda, çalışmaları da devam ediyor. Projeler farklı alanlarda yapılıyor. Çevrecilik, ibadet yeri, tarihi yerler ve farklı alanlar. İkincisi, 67 proje daha dizayn edilmiş. Bu yıl onları da yatırımcılara teslim edeceğiz.

Yatırımcılar nasıl projeleri alabilirler? Bu alanda nasıl yatırım yapılabilir?

Kürdistan yasalarına göre, yerli ve yabancı yatırımcılar Kürdistan’da yatırım yapabilirler. Yatırımcılar öncelikle, Kürdistan Bölgesi üretim kurumuna gelirler ve talepte bulunup, projesini kuruma gösterir. Şu anda Kempeniski, Mario, Sheraton ve Hayat başta olmak üzere 15 yabancı lüks otel burada hizmet veriyor. Burada bazı Türk markalar da çalışıyor.

Kürdistan’da kaç tane otel var?

Kürdistan bölgesinde; 524 Otel, 282 Motel, 72 turizm köyü, 580 restaurant ve yaklaşık 45 bin yatağımız bulunmaktadır.

Türkiye’den Turist çekmek için neler yapıyorsunuz?

Devamlı Türkiye’ye gidiyoruz. Türkiye’den yetkililer de buraya geliyor. Türkiye-Erbil Baş Konsolosu iki kere bizi ziyaret etti. Onunla bir araya geldik ve turizm konusunu konuştuk. Turizm sektöründe Türkiye’den destek almak istiyoruz. Türkiye’de pazarlama yapmak isteriz. Bazı şehirlerde aktivite yaptık ve yapıyoruz. Diyarbakır’da aktivite yaptık. Ayrıca, İstanbul’da uluslararası turizm fuarı ‘EMITT’e katıldık.

30.04.2014 (Haber Merkezi)