'Erbil turizmde fark yaratacak'

'Erbil turizmde fark yaratacak'

Erbilde Kürdü, Türkü, Avrupalısı ABDlisi Müslümanı, Hristiyanı bir arada ve huzurla güvenle yaşıyor. Üstelik Erbil gerçekten kısa sürede çok fazla gelişti.

Uygulanan kalkınma programı ile planlı bir şekilde hızla büyüyen Erbil, ekonominin yanında turizmsel faaliyetlerle de yatırımcıların ilgi odağı oluyor.

Erbil’in turizm başkenti seçilmesinden sonra yaptıkları etkinliklerle hafızalarda yer edinen Damla Diken Production&Management, yeni dönemde de büyük projelere hazırlanıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Damla Diken Karaaslan Erbil’in turizm başkenti olarak seçilmiş olmasının büyük bir başarı olduğunu söyledi. Karasalan, ‘‘Bundan önceki yıl Dubai Turizm başkentiydi. Artık Erbil, gezilecek nice turistik ve doğal güzelliklere sahip, uluslararası havaalanı ile her an ulaşımı kesintisiz yapabileceğiniz, 5 yıldızlı otellerden apart motellere kadar geniş konaklama yelpazesi olan, dünya mutfağına hakim güvenilir, tehlikesiz bir şehir mührünü almıştır.’’ dedi.

Firma ortaklarından Mustafa Dilshad ise geleceğe yönelik büyük hedeflerin olduğunu belirterek, şunları söyledi: ‘‘Hedeflerimiz içerisinde gençlik festivalleri yapmak da var. Buradaki gençlere yönelik projelerimiz, bizi çok heyecanlandırıyor. Çünkü yıllarca Avrupa’ya giderek bu festivallere katılıyorduk. Şimdi kendi memleketimizde bu festivalleri yapacağız. Proje üzerinde 8 aydır çalışıyoruz. Kâğıt üzerinde her şey hazır. Çok büyük sürprizler olacak.’’

Damla Hanım isterseniz sizinle başlayalım, kendinizden biraz bahseder misiniz?

Çanakkale Gelibolu doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. Evliyim ve 13 yaşında bir oğlum var. 1992’den bu yana İstanbul’da ticaretin içerisindeyim. Tv ve radyo yapımcılığı ile başlayıp, albüm prodüktörlüğü, sanatçı menajerliği ve organizasyon olmak üzere tam çalışma hayatında 22 yılımı tamamladım. Erbil’e ilk ziyaretim 2009 yılında aldığım bir davet ile oldu. Erbil’de ilk firmam Korek Telekom oldu. Daha sonrasında halen birlikte çalıştığımız Darin Group ile devam ettim. Bu yıl ise 22 yıllık organizasyon, dekoratif aydınlatma, danışmanlık ve dış ticaret şirketimizi, Mustafa Dilshad beyle ile ortaklık kurarak Erbil şubesini hizmete açtık.

Hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz.

Erbil’de inşaat sektörü ön planda. Dolayısı ile şirketimiz, Damla Diken Production&Management olarak; mobilya, peyzaj, dekoratif aydınlatma, dış cephe kaplama, tanıtım ve açılış organizasyonlar yapacak. Danışmanlığını yaptığımız şirketin yahut kurumun açılış anına kadar birçok noktada yanında yer alacağız.

Erbil 2014 Arap Turizm Başkenti olarak seçildi. Siz de bununla ilgili çalışıyorsunuz.

Evet, bundan dolayı bu yılki Newroz Festivali çok daha büyük önem taşıyordu. Valilik bu sebeple bir kurul oluşturdu. Kurul 2014 yılı boyunca çeşitli etkinlikler hazırlayacak. Biz de firma olarak bu kurulda danışmanlık yapacağız. Kurul bu festivale kadar çok yoğun çalıştı.. Vali yardımcımız Sayın Tahir Abdullah en profesyonel, en doğru şirketi seçebilmek için bizzat kendisi her firmayla tek tek görüştü. İşte biz bu görüşmelerin sonucunda seçilen firmayız. 

Festivalin şu anda resmi organizasyon şirketisiniz o zaman                       

Evet. Ses, ışık başta olmak üzere; truss, podyum, alan süslemeleri, video led kurulumları, alan organizasyonları Damla Diken Production&Management tarafından yapıldı. Bu festival boyunca Erbil Valiliği’nin davetlisi olarak sahne alan birçok sanatçı ve show grupları oldu.  Türkiye’den ise menajerliği bünyemizde olan Berdan Mardini ve Ebru Yaşar katıldı.

Damla hanım, insanlar Erbil 2014 Turizm Başkenti etkinlerinde doyasıya eğlendi. Bize bunun hazırlık aşamalarından söz eder misiniz?

Bizim için bu festival çok önemliydi. Erbil’in turizm başkenti seçilmesi sebebi ile üzerimize düşen sorumluluk normal bir Newroz Festivalinden çok daha büyüktü. Firmamız Valilikle sözleşme yaptığı günden, festivalin ilk günü olan 10 Mart 2014 gününe kadar gözüme uyku girmedi. Her bir etabı ile birebir ilgilendim. Shanedar Parkı’nın içinde bulunan havuz içine sahne kurulacağı için truss sistemini, bu havuz ölçülerine göre özel ürettirdim. Alanın geneline kurulmak üzere 300 metrekare outdoor video led hazırladık. Bu ledlerle parkın geneline ve çevre yollara sahnedeki etkinlikleri izlettirdik. Tüm Arap, Irak ve tüm Avrupa’ya 2 jimmy jip 7 kamera ile hd canlı yayın çıkışını yaptık. Alanın süslemelerini için yine özel balonlar ürettirerek Newroz simgesini havuzun üstünde canlandırdık.

‘‘2003 yılında hazırlanan şehir planlaması ve programıyla 2004’te başlatılan kalkınma projeleriyle Erbil, çok kısa sürede gelişti, güzelleşti ve güçlendi.’’

Damla Hanım, firma olarak beklentileriniz neler?

1992’den 2003’e kadar yaşanan sıkıntılar yüzünden kalkınma için yeterli hamleler yapılamamıştı. 2003 yılında hazırlanan şehir planlaması ve programıyla 2004’te başlatılan kalkınma projeleriyle Erbil, çok kısa sürede etap etap gelişti, güzelleşti ve güçlendi. Şimdi burada birçok kıtadan, birçok ülkeden temsilcilikler mevcut. Bundan sonra çok daha muazzam olacak. Burada çok kıymetli dostluklar kurdum. Birçok işte imzam var. Kendimi yabancı hissetmediğim, güvende olduğuma emin ilerlediğim, huzurla ekmek paramı kazandığım bu şehirde, çalışmanın dışında daha fazla yatırım yapmak ve yatırımlarımın değer kazanması hedef ve beklentilerimin arasında.

Şimdi Damla Hanım Türkiye'den geliyorsunuz Kürdistan'a, farklı hayatlar, farklı yaşamlar, farklı insanlar, farklı kültürlerle karşılaştınız. Yabancılık çektiniz mi?

Ben uzun yıllardır buraya gelip gidiyorum hiç yabancılık çekmiyorum ve bayılıyorum buraya. Uzun süre gelmeyince özlüyorum. Erbil’de Kürdü, Türkü, Avrupalısı ABD’lisi Müslümanı Hristiyan’ı bir arada ve huzurla güvenle yaşıyor. Üstelik Erbil gerçekten kısa sürede çok gelişti. Yalnızca benim değil hiç kimsenin burada yabancılık çekmesi mümkün değil. Bu turizm başkenti etkinliklerinin sağlayacağı bilgilendirme sayesinde güvenli modern turistlik bir şehir olduğu daha büyük kitlelere ulaşacaktır.

Sizce bu festival Erbil’e neler katacak?

Erbil’in turizm başkenti olarak bu yıl seçilmiş olması büyük bir başarıdır. Bu seçimde emeği geçen herkes harika bir iş başarmıştır. Bu bir onurdur. Bundan önceki yıl Dubai Turizm başkentiydi. Artık Erbil, gezilecek nice turistik ve doğal güzelliklere sahip, uluslararası havaalanı ile her an ulaşımı kesintisiz yapabileceğiniz, 5 yıldızlı otellerden apart motellere kadar geniş konaklama yelpazesi olan, dünya mutfağına hakim güvenilir, tehlikesiz bir şehir mührünü almıştır.

Siyasi yetkililerin size bu konudaki desteği nedir?

Biz öncelikle Valimiz Sayın Newzad Hadi Bey’e,  Vali yardımcımız Sayın Tahir Abdullah Bey’e bize inanıp, tecrübelerimize güvenip bizimle yola çıktıkları için teşekkür ediyoruz. Festival sonunda takdirleri gururumuz olmuştur. Öyle ki, sayın valimizi ziyaretimizde karşısındaki odayı göstererek artık sizin demiştir. Kurulda her an desteğini emeğini esirgemeyen babacan tavrıyla Sayın Sirwan Faris Dizayee, Hamza Muhammed, Kevy Amedi, Sangar Omar’a ve sponsorlarımıza destek ve emekleriyle her an yanımızda oldukları için teşekkür etmek isteriz.

Mustafa Bey siz de Damla Hanımla burada birlikte çalışıyorsunuz. Sizi de tanıyabilir miyiz?

Aslen Soranlıyım ve Erbil’de yaşıyorum. Yakın zamanda kaybettiğimiz Liva Dilshad’ın oğluyum. 2004’te katıldığım bir fuarda, İran’ın en büyük prefabrik ve pvc firmasının distribütörlüğünü aldım. Dört yıl boyunca Irak’ın tamamının PVC boru, temiz- kirli su boru ve prefabrik ev ihtiyacını karşıladım. Eğitimim ve resmi görevlerim sebebi ile bir süre ticarete ara vermek zorunda kaldım. Ticaretin içinde, turizm sektöründe var olmayı seviyorum. Yatırımlarım da genelde bu doğrultuda oldu. Şu anda beş yıldızlı otel projemizin inşaatı hızla devam ediyor. Erbil’e yakışır çok özel bir proje olacak. Restaurant&Cafe zinciri olarak da Loca Castello zincirinin ilk noktasını Erbil’de açıyoruz. Duhok, Süleymaniye başta olmak üzere isim hakları vereceğiz. Her ay farklı bir workshop yapacağız. Birçok ünlü davetlimiz olacak. Organizasyon şirketi olmanın tüm avantajlarını restaurant müşterimize yaşatacağız.

Çok önemli bir etkinliğin organizasyon ve danışmanlığını başarıyla yaptınız. Bize festival boyunca neler yapıldığını anlatır mısınız?

Çok çeşitli etkinlikler yapıldı. Folklor gösterileri, sergiler, halkında çok beğeni ile izlediği uçak akrobasileri yapıldı. Havai fişek gösterisi, lazer showlar yapıldı. Kürdistan’ın yerel kostümlerinin tanıtım defilesine ve davet ettiğimiz çeşitli ülkelerin sahne showlarına yer verildi. Kürd, Arap, Fars, Lübnanlı ve Türk sanatçılar konserler verdi. Hansa Matar,  Meryam Fars, Ebru Yaşar, Berdan Mardini,  Hatam Al İraki, Husam Rasam, Sheriban a Kurde, Helly Luv gibi çok önemli sanatçılar konser verdi.

GENÇLİK FESTİVALLERİ DÜZENLEYECEĞİZ

Mustafa Bey, önümüzdeki günlerde neler planlamaktasınız

Bizim Damla Hanımla ileriye dönük hedeflerimiz var, hedeflerin içerisinde gençlik festivalleri yapmak da var. Buradaki gençlere yönelik projelerimiz, bizi çok heyecanlandırıyor. Çünkü yıllarca Avrupa’ya giderek bu festivallere katılıyorduk. Şimdi kendi memleketimizde bu festivalleri yapacağız. Proje üzerinde 8 aydır çalışıyoruz. Kâğıt üzerinde her şey hazır. Çok büyük sürprizler olacak. Tabi 2014 yılı boyunca Erbil turizm başkenti etkinliklerine devam edeceğiz. Bunun dışında seçimin görsel ışık showları 3 ayrı şehirde bize ait. Hazırlıklarımız devam ediyor. Avm açılışlarımız var. İnşaat firmalarının ve fabrika açılışlarımız var 

Mustafa Bey, Kürdistan savaşları geride bırakıp festivallerle anılıyor. Neler hissediyorsunuz?

Aslında savaş bitmedi, savaşıyoruz ve mücadele ediyoruz. Ama savaşın sadece silahla olmadığının farkındayız. Bu sefer modern bir savaş veriyoruz. Modern dünyanın yöntemlerini kullanıyoruz. Biz Kürtlerin başka ülke insanlarından hiçbir farkı yok. Modern dünya ile bütünleşiyoruz. Yani Avm'ler, yeni modern değişiklikler, turizmle ilgili herhangi yenilik de savaştır. Düşmanlarla modern yöntemlerle savaşıyor, onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Mesela bu yıl 2014 turizm başkenti etkinliği Korek Dağı’nda kayak yapıldı. Kayak turnuvası yapıldı. Televizyonlarda haberlerde Kürdistan'da ilk kayak turnuvası pisti kuruldu denildi. Bunu herkes ilk yapıldığını sandı. Çünkü uzun süredir hep savaşların içinde olduğumuz için bunu bilmiyorduk, ilk olduğunu biliyorduk. Sağ olsun birkaç Kürtperver insanlar bazı kasetlerle bunun ilk olmadığını kanıtladılar. Aslında Kürtler 1950’li yıllarda Kodo Dağ'ından kıyafetleriyle kayak yapmışlar. Yani biz Kürtler geride kalmamıştık, Kürtlere karşı olan sistemler hep Kürdü geriye atma planında olduğu için Kürtler gerideymiş gibi görülüyor.

11.05.2014 (Haber Merkezi)