Dünya Enerji Tüketiminde Yeni Uygulama

Dünya Enerji Tüketiminde Yeni Uygulama

Tüketici, otomasyon kullanırsa enerji verimliliğinde daha başarılı sonuçlar elde ediyor

Dünya enerji tüketimini 40 yılda ikiye katlarken elektrik tüketimini ise 20 yılda ikiye katlayacak. Bu süre Türkiye’de yarıya düşerek 10 yıla geriliyor.

Bu nedenle Enerji Bakanlığı, enerji verimliliği konusunda çalışmalarını yoğunlaştırma kararı aldı.Gelecek 10 yılda verimliliğin yüzde 20 oranında artırılması hedefleniyor.

Diğer taraftan verimlilik kavramı hanehalkının da gündemine girdi. Enerji tasarruflu beyaz eşya tercihinden bilinçli elektrik tüketimine kadar birçok alanda tüketimine dikkat eden tüketici, eğer enerji verimliliği konusunda otomasyon kullanırsa daha başarılı sonuçlar elde ediyor.

Enerji yönetimi alanında dünya devi Schneider Electric Türkiye Genel Müdürü Bora Tunçer, eğer ev tüketicileri otomasyon sistemine yatırım yaparsa, sağlanan tasarrufla yatırım bedelini 1,8 yılda geri kazanacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni hastanelerde aydınlatma ve havalandırma sistemlerinde otomasyonu zorunlu tuttuğunu hatırlatan Tunçer, birçok kamu binasını otomasyona geçirdiklerini kaydetti.

Şirketin Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu bölgesinin yöneticisi Turhan Turhangil de, bireylerin bilinçlendirilmesinin enerji tasarrufunda istenen sonuçlara ulaşılmadığının altını çizerek otomasyonla verimliliğin yüzde 30’lara kadar yükseldiğini vurguladı.

 

(Serkan Şahin)

20.01.2014 (Haber Merkezi)