Genel Energy: Kürdistan'da risk yok, üretimi artırdık

Genel Energy: Kürdistan'da risk yok, üretimi artırdık

Genel Energynin İcra Kurulu Başkanı Sepil, Kürdistan'daki üretimin artarak devam ettiğini söyledi...

Kürdistan'ın önemli petrol ve doğalgaz üreticilerinden Genel Energy’nin İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, Kürdistan'daki sahalarında üretimin artarak devam ettiğini söyledi. Irak'ta IŞİD militanlarının yeni alanları kontrolleri altına almaya başlamasının ardından bölgedeki petrol ve doğalgaz üretimine ilişkin sorularını yanıtlayan Sepil, normal üretimin devam ettiğini belirterek, “Tam tersi üretimimizi artırdık. Çünkü lokal ürünler fazlalaştı. Şu anda üretim tehlikesi yok” dedi.

Genel Energy, özellikle Kürdistan'da sahip olduğu büyük petrol, gaz rezervleri ve üretimi ile öne çıkıyor. Genel Enerji’nin yüzde 44’üne sahip olduğu Kuzey Irak’taki Tak Tak sahasında ve yüzde 25’ine sahip olduğu Tavke sahalarında ortalama 1.3 milyar varil petrol rezervi olduğu, toplam rezervin yaklaşık 1.8 milyar varile kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

TİCARET ARTABİLİR

Bölgedeki gerilimin enerji piyasasına olası etkilerine ilişkin konuşan Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke de bölgede riskler olduğunu anlattı. “Öngörebilmek çok zor. Irak’taki insanlar bu yazın sonunda ne olabileceğini öngöremedikleri için gerilim içerisinde de olsa Türkiye ile olan ürün ticaretlerini artıracaktır” diyen Hanke, enerji ekonomisti Morris Adelman’ın enerji kaynaklarına ilişkin yaptığı risk analizlerine değindi. Hanke, “Böyle durumlarda eğer petrol kuyularına şu anda sahipseniz ve gelecekte sahip olamama ihtimaliniz varsa, bugünden itibaren çıkarabileceğiniz kadar fazla petrol çıkarmaya başlarsınız. İleriki bir tarihte enerjiye sahip olamama riskine karşı korunabilmek için petrol üretiminin artırılması ile  karşılaşabiliriz. Bu anlamda önümüzdeki aylarda ticaretin arttığına tanık olabilir” diye konuştu.

BAİJİ ÜRETİMİ DURDURDU

IŞİD militanları tarafından kuşatılan Irak’ın en büyük petrol rafinerisi Baiji’de üretim durduruldu ve yabancı çalışanlar tahliye edildi. Üretimin önceki gece geç saatlerde durdurulduğunu belirten rafineri yetkilileri, Iraklı çalışanların halen tesiste olduğunu ve rafinerinin kontrolünün Irak ordusunda bulunduğunu söyledi. Rafineride iç talebi bir aydan uzun bir süre karşılayacak gazyağı, benzin ve karosen bulunduğu belirten bir mühendis, “Saldırılar nedeniyle yönetim yabancı çalışanların tahliyesine karar verdi. Ayrıca rafineride hasar meydana gelmemesi için üretim tamamen durduruldu” dedi.

Kaynak: Vatan 

18.06.2014 (Haber Merkezi)