Türkiye'deki çelik sektöründe Irak endişesi

Türkiye'deki çelik sektöründe Irak endişesi

TÇÜD Genel Sekreteri Yayan:Kürdistan'a yapılan sınırlı miktarda ihracat hariç, Irak'a ihracatın tamamı durdu...

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, çelik üreticilerinin Kürdistan'da başlayan güvenlik sorunuyla ortaya çıkan endişelerini dile getirdi.

Üreticiler Türkiye'nin demir-çelik ithalatın azaltılması gerektiğini düşünüyor

IŞİD'in Musul'un kontrolünü ele geçirmesiyle Kürdistan'da başlayan güvenlik sorunu, ülkeye en fazla ihracat yapan çelik üreticilerini endişelendirirken, devam eden krizin sektöre büyük darbe vuracağı bildirildi.

Türkiye'nin miktar bazında toplam çelik ihracatı içinde Irak'ın payı 2009-2013 arası dönemde yüzde 7'den yüzde 14'e çıkarken, ihracat 2 katına çıkarak 1,4 milyon tondan 2,7 milyon tona yükseldi.

IŞİD'in Irak'a saldırısı nedeniyle Kürdistan'da da ortaya çıkan güvenlik sorununun sektör ihracatına etkilerini değerlendiren Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, Irak'a yönelik ihracatta son 2 ayda azalma eğilimleri görüldüğünü belirterek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 düşüş yaşandığını söyledi.

IŞİD'in eylemlerinin ardından Kürdistan'a yapılan sınırlı miktarda ihracat hariç ülkenin geneline yönelik ihracatın tümüyle durduğunu dile getiren Yayan, ''Kuzey Irak'a yapılan miktar bazında ihracatın Irak'ın geneline yapılan ihracat içindeki payı yüzde 20-25. Esas olarak inşaat faaliyetlerinin devam ettiği Irak'ın diğer bölgelerine ihracatımız durdu'' dedi.

Bölgedeki durum göz önüne alındığında inşaat faaliyetlerinin devam etmesinin mümkün olmadığını anlatan Yayan, Türk firmalarının inşaata devam etmeyi riskli bulduklarını kaydetti.

Irak'taki gelişmelerin Türkiye'yi iki yönden olumsuz etkilediğini dile getiren Yayan, bunlardan bir tanesinin yatırımların durması diğerinin de bölgeye yönelik ihracatın büyük darbe olması olduğunu ifade etti.

Kürdistan'da yaşananların özellikle haziran ve temmuz ayı ihracatına muhtemel etkilerini de değerlendiren Yayan, ''Haziran ayında ihracatımızda ciddi bir azalma var. Böyle giderse Temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80 düşebilir'' diye konuştu. Yayan, söz konusu gerilemenin yıl sonu ihracat rakamlarını da kesin olarak etkileyeceğini belirtti.

Geçen yıl Türkiye'nin toplam çelik ihracatının 15,8 milyar dolar olduğunu belirten Yayan, bunun yüzde 14'ünün Irak'a gerçekleştirildiğinin altını çizdi. 2013 yılında özellikle yurt dışında açılan damping soruşturmalarından olumsuz etkilenen sektörün bu yıl biraz daha ferahlayacağını umduklarını söyleyen Yayan, buna rağmen Irak'ta yaşanan gerginliklerin silahlı çatışma boyutuna ulaşmasını kimsenin beklemediğini dile getirdi.

Bölgedeki istikrarsızlık ortamının uzun süre devam edebileceğine işaret eden Yayan, bütün sektörlerin olduğu gibi çeliğin de bu durumdan olumsuz etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Yalnızca Irak'a yapılan ihracatın 28 Avrupa Birliği ülkesine yapılan ihracat miktarı ile hemen hemen aynı, ABD'ye yönelik ihracatın ise 3 katı olduğunu kaydeden Yayan, ''Bu durum Irak'ın Türkiye açısından önemini ortaya koyuyor'' dedi.

Sektörün Irak'ta yaşanan gelişmelerden olabildiğince az etkilenmesi adına yapılması gerekenler hakkında da görüşlerini paylaşan Yayan, şu ifadeleri kullandı:

''Şu anda sevkiyat yapılan yolların tahrip edilerek kontrol altına alındığı, malları taşıyan araçların yakıldığı, insanların kaçırıldığı, ticaretin sıfırlandığı bir ortam var. Bölgede bir gerginlik değil iç savaş var. Bu şartlar altında birilerinin demir-çelik ithal ederek inşaat faaliyetlerine devam etmesini de bekleyemeyiz. Çözüm, Türkiye'nin yaptığı ithalatın azaltılmasıdır. Türkiye bu şekilde açık pazar olmaya devam edemez. Kendi kapasitesini kullanamazken başkalarının kapasitelerini kullanmaya dayalı bir çelik tüketimi anlayışı sürdürülebilir değildir. Türkiye, kalitesiz ürünlerin girişini engelleyici mekanizmaları kurmak mecburiyetinde.''

Bu konuda dernek olarak ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduklarını bildiren Yayan, herkesin kendilerine hak verdiğini ancak buna karşın uygulamanın zaman alabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Döviz Gazetesi 

23.06.2014 (Haber Merkezi)