TPAO Iraktaki Türk personeli geri çağırdı

TPAO Iraktaki Türk personeli geri çağırdı

Güvenlik endişesiyle geri çağırdı...

Bağdat yakınlarında petrol arama faaliyeti yapan Türkiye, Mansuriye sahasındaki Türk personeli güvenlik endişesiyle geri çağırdı. Ancak TPAO bölgede petrol arama ve üretim faaliyetlerini sürdürecek.

TPAO Irak’taki Türk personelini güvenlik endişesiyle geri çekti. Kurumun IŞİD’in ilerlemekte olduğu Bağdat yakınlarındaki Mansuriye’ye yakın bulunan sahalarında faaliyet gösteren sekiz mühendis ve teknik personel Türkiye’ye geri döndü. Ancak bu sahalardaki faaliyetler durdurulmadı.

TPAO Genel Müdürü Besim Şişman, sahalarda Iraklı personel ve güvenlik elemanlarının çalışmaya devam ettiğini söyledi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Irak’ın güneyinde faaliyet gösterdiği toplam dört saha bulunuyor. Bunlardan ikisinde doğalgaz, ikisinde ise petrol arama ve üretim faaliyeti yapılıyor. Mansuriye sahası hariç diğer sahalarda Türk personel çalıştırılmıyor.

TPAO Genel Müdürü Besim Şişman, Irak’ta yaşanan karışıklığa rağmen Türkiye’nin Irak’ın güneyinde bulunan iki sahasından bu yıl başından bu yana toplam 110 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi.

GELİR HEDEFİ 400 MİLYON DOLAR

Şişman, Moskova’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Türkiye’yi temsil ettiği Dünya Petrol Kongresi’nde konuştu:

“110 bin varil Missan sahasında, 10 bin varil ise Badra sahasında üretim yapılıyor. Orada dört sahada çalışmalarımız sürüyor. İkisi petrol, ikisi ise doğalgaz projesi. Bu kapsamda 2013 yılından itibaren Kuzey Irak’taki iki petrol kuyusundan 110 milyon dolar gelir elde edildi. Bu yıl sonu itibarıyla bu sahalardan gelecek tutarın 400 milyon doları bulması bekleniyor.”

Kaynak: Al Jazeera

23.06.2014 (Haber Merkezi)