Fransa'dan Barzani'ye teşekkür

Fransa'dan Barzani'ye teşekkür

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, emniyet boşluğunu peşmerge güçleriyle dolduran Barzani'ye teşekkür etti...

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Irak ordusunun çekilmesinin peşinden gerçekleşen emniyet boşluğunu peşmerge güçleriyle dolduran Barzani'ye teşekkür etti

Kürdistan Başkanlık sitesinden yayımlanan açıklamaya göre, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile Barzani, telefonda Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u ele geçirmesiyle memlekette yaşanan olan bitenleri görüştü.

Fabius, peşmergenin Irak ordusundan boşalan emniyet boşluğunu doldurduğunu ortaya koyarak , çabalarından binaen Barzani'ye teşekkür etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Musul'dan kaçan insanlara kapılarını açan Kürdistan bölgesi hükümetinin ve halkının her türlü takdiri hakettiğini belirtti .

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Irak'ta yaşananlarla alakalı endişelerini aktaran Fabius, Barzani'nin, krize karşı duracak ve ülkeyi huzura kavuşturacak bir lider olduğuna işaret etti.

Barzani de, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'a teşekkür ederek Kürdistan bölgesinin daima güvenilir ve huzurlu bir bölge olmaya devam edeceğini ifade etti .

Peşmerge güçlerinin, bütün dini ve etnik unsurların güvenliğini sağladığını aktaran Barzani, istikrarın sağlanması için siyasi ve askeri olarak gerekeni yapmaya devam edeceklerini belirtti .

Kaynak: Ajans34

25.06.2014 (Haber Merkezi)