Toyota, hidrojenle çalışan otomobilinin satışına başlıyor

Toyota, hidrojenle çalışan otomobilinin satışına başlıyor

Toyotaya göre geleceğin en popüler otomobil yakıt tercihi olacak...

Ürettiği elektrik ve benzin karışımı hibrid otomobiller uzun yıllardır yollarda bulunan Toyota, bu kez de hidrojen yakıt hücreli modelleriyle benzer bir atağa kalkmaya hazırlanıyor.

Çevreci otomobil kavramını doğrudan elektrikli otomobille eşleştirmek, günümüzün teknoloji yoğunluğunda pek mümkün değil. Benzerlerinden daha az yakıt tüketenler, karbondioksit emisyonu düşürücü önlemlere sahip olanlar, hem elektrik hem de benzin veya dizel motora sahip hibrid sınıfındakiler, tamamen elektrikliler…

Liste uzun, son birkaç yıldır prototip olarak gördüğümüz bu çevreci teknolojilerden biri olan hidrojenle doldurulmuş yakıt hücreleri, Toyota’ya göre geleceğin en popüler otomobil yakıt tercihi olacak. 10 yıl kadar önce Prius modeliyle hibrid dünyanın kapılarını açan Toyota, 2015′ten itibaren FCV adını verdiği hidrojen yakıt hücreli ilk seri üretim aracının satışına başlayacak.

Bu teknoloji aslında Toyota ve bir diğer büyük Japon üretici olan Honda’nın çok da yabancısı olduğu bir sistem değil. Evlerde yaklaşık 20 yıldır benzer bir sistemi kullanan Toyota, 2002′de kiralama yöntemiyle FCHV adını modeli sınırlı sayıda sunmuştu. Aracın o zamanlar çok fazla tutulmamasının nedeniyse hem hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin geliştirilmeye ihtiyaç duyması hem de o yıllarda çevreci model olarak hibrid Prius’un ön planda olmasıydı. Honda da FCX adını verdiği bir prototipi dünyadaki otomobil fuarlarında gezdirmiş, hatta İstanbul’daki Auto Show’da da sergilemişti. Yine aynı hidrojen desteğini kullanmayı tercih eden Hyundai ise İzlanda hükümetiyle yaptığı anlaşmayla ix35 modelinin yakıt hücreli modellerini kullanıma açmıştı. 

30.06.2014 (Haber Merkezi)