Antep doğunun İstanbul'u olacak

Antep doğunun İstanbul'u olacak

Gaziantep, emlak fiyatlarında İstanbulla yarışıyor

Güneydoğu’nun en dikkat çeken illerinden biri olan Gaziantep, komşu illerden aldığı göçle ve yükselen fiyatlarla, Güneydoğu’nun İstanbul’u olarak anılmaya başladı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyelilerin de gelmesiyle birlikte konut fiyatlarının tavan yaptığı bölgede, konut ve dükkân fiyatları yüzde 200 oranında yükseldi.

Gaziantep’te emlak danışmanlığı yapan Mehmet Kocaoğlu, Gaziantep’in bölgenin en gelişmiş ili olması nedeniyle uzun zamandır komşu illerden göç yaşandığını belirterek, gayrimenkul fiyatlarında hızlı bir artış yaşandığını söyledi. Fiyatlardaki bu hızlı yükselişin ardından artık artmadığını ama düşüş de yaşanmadığını dile getiren Kocaoğlu, satılık ve kiralık gayrimenkul fiyatlarının doyuma ulaştığını ifade etti.

Komşu illerden göç alıyor

Bölgede yaşanan kiralık konut sorununa da değinen Kocaoğlu, kiracıların ev bulmakta zorlandığını belirterek, “Van depremi sonrasında yaşanan göçle birlikte bölge diğer illerden göç aldı. Suriyeli vatandaşların da gelmesiyle konut sorunu yaşandı” dedi.

Konut sıkıntısının ardından kira fiyatlarının yükselmeye başladığını söyleyen Kocaoğlu, Suriyelilerle birlikte yükselişin devam ettiğinin altını çizdi. Fiyatlarla ilgili bilgi veren Kocaoğlu, “3+1 bir dairenin kira fiyatı 1000 lirayı bulurken, satış fiyatı ise 300 bin ile 400 bin lira arasında değişiyor” dedi. Kocaoğlu, yeni gelişen bölgelerde ise satılık daire fiyatlarının 450-500 bin liraya kadar yükseldiğini dile getirdi.

Yeni bölgeler imara açılıyor

Konut arsasının neredeyse hiç kalmadığını ifade eden Kocaoğlu, yeni konut alanlarının imara açıldığını ama fiyatlarda bir düşüş yaşanmadığını söyledi. Bu kapsamda İbrahimli’de 2. bölge denilen yerde yeni konut alanlarının oluşturulduğunu ifade eden Kocaoğlu, “Henüz inşaatlar başlamadı ama imar planı netleşti” dedi.

Antep’teki öğrenci evlerindeki kira artışlarına da değinen Kocaoğlu, “Öğrenciler genelde 1+1 stüdyo tipi konutlarda kalıyor. 40-45 metrekarelik dairelere 700-800 lira isteniyor” diye belirtti.

‘Öğrenciler kalacak ev bulamayabilir’

Birçok fakültenin bulunduğu ve çevre illerden okumak için gelen öğrencilerin olduğu Gaziantep’te öğrenciler de ev bulmakta zorlanıyor. Yüksek fiyatlar nedeniyle sokakta kalma korkusu yaşayan öğrenciler, Suriyelilerin yanı sıra çevre illerden yaşanan göçün kira fiyatlarını artırdığını belirtiyor.

Gaziantep’te üniversite öğrencisi olan Soner Koska, 160 metrekarelik 3+1 daireye 900 lira ödediğini belirterek, konutunun cadde üzerinde bile olmadığını söyledi. Koska, dairenin toplu taşıma araçlarının da güzergâhında yer almadığını ifade etti.

Kiralar 2 kat arttı

Kiraların son bir senedir çok fazla arttığını ifade eden Koska, “Kiralar neredeyse iki katına çıktı. Geçen yıl 400 lira olan bir evin kirası şimdi 850 lira” dedi. Fiyatların yükselmesinin nedeni olarak Suriyeli vatandaşları gösteren Koska,  “Suriyeliler 500 liralık konuta 1000 lira veriyorlar. Dolayısıyla öğrenciler zor durumda kalıyor. Hem fiyat artışı hem de konut sıkıntısı nedeniyle öğrenciler yeni dönemde kalacak ev bulamayabilir” diye konuştu.

Dükkân kiraları 20 bin lirayı gördü

Ticari arsalarda metrekare fiyatlarının 3 bin 500 liradan başladığını ifade eden Mehmet Kocaoğlu, şunları dile getirdi:

“Kiralık dükkân bulmakta sorun yaşanmıyor. Kiralar 50-60 metrekarelik bir dükkân için 1000 liradan başlıyor. Yeni gelişen bölgedeler ise daha da artıyor.

Örneğin Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, Gaziler Caddesi ve İbrahimli bölgesi gibi yerlerde yapılan lüks apartmanların altında bulunan 50-60 metrekarelik dükkânların kiraları 10-20 bin liralara kadar yükseliyor.”

Yavuz Karaman / Milliyet

1.07.2014 (Haber Merkezi)