Ekonomi sayfalarında ihracat haberleri tavan yaptı

Ekonomi sayfalarında ihracat haberleri tavan yaptı

Medya Takip Ajansı Interpress yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı

Geride bıraktığımız ay yazılı basındaki ekonomi haberlerinde, ilk sırada ihracat ve turizm konularının yer aldığı, kurumlar vergisi rekortmeni olan Merkez Bankası’nın faiz oranlarındaki indirimi ile açıklanan enflasyon rakamlarının da gündemde geniş bir yer tuttuğu ortaya çıktı.

Haziran ayında ekonomi sayfalarında en çok ihracat ve turizm sektörünün haberlerinin yayınlandığı belirlendi.

Medya Takip Ajansı Interpress'in yaptığı araştırma, geçtiğimiz ay açıklanan Türkiye'nin beş aylık ihracatının 67 milyar doları aştığı haberleri başta olmak üzere ekonomi haberlerinde ihracat-ithalata yönelik haberlerin toplamda 14 bini aştığını ortaya çıkardı.

Aynı araştırmada, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB), geçen yıl toplam 39 milyon kişiyi ağırlayan turizm sektörü yurt dışında yaşayan vatandaşlarla birlikte bu yıl toplam 43 milyon kişiyi misafir edeceğini açıkladığı "2014 Turizm Sezonu Raporu" başta olmak üzere 13 bini aşkın turizm konulu haberin yazılı basında yer aldığı saptandı.

Yeni başlayan turizm sezonunda sektörün lokomotifi olan otellerin de 10 bini aşkın habere konu olduğu saptandı.

Ulusal, bölgesel ve yerel iki bini aşkın gazete ile derginin Interpress tarafından incelenmesiyle hazırlanan raporda, net karları bir önceki yıla göre yüzde 16 düşen bankacılık sektörünün 10 bine yakın haberle üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

Açıklanan kurumlar vergisi listesinde ilk sırada yer alan Merkez Bankası'nın faiz oranları ile ilgi açıklamaları sonrası yapılan siyasi ve ekonomik yorumların da gündeme 3 bine yakın haberle geldiği de belirlendi.

Interpress'in incelemesinde dördüncü sırada, başta bir önceki yıla göre satışların % 8 artış gösterdiği açıklanan inşaat sektörünün 9 bini aşkın haberle yer aldığı, bu yıl ilk beş ayda yüzde 26.3'lük bir daralma yaşayan otomotiv sektörünün de binek, ticari ve ağır vasıta segmentleri dahil toplam 6 bin haberi geçerek beşinci sırayı aldığı ortaya çıktı.

Yapılan aynı araştırmada, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarının yüzde 9.6, üretici fiyatlarının yüzde 11.2 olduğu haberleri, İSO tarafından açıklanan 2013 yılı En Büyük 500 Sanayi Kuruluşları ile Başkan Muharrem Yılmaz'ın görevinden istifa etmesi ve yerine Haluk Dinçer'in seçildiği Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) de ekonomi gündemde 2 binden fazla haberle yer aldığı tespit edildi.

Kaynak: gazetea24

3.07.2014 (Haber Merkezi)