KTO Başkanı Öztürk: Irak krizi ihracatımızı etkiledi

KTO Başkanı Öztürk: Irak krizi ihracatımızı etkiledi

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi...

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, "Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Konya’nın Haziran ayı ihracat rakamı 112,271,054 USD olarak gerçekleşmiştir.

Haziran 2014 ayının ihracatı Haziran-2013 ayına göre yüzde 8.1 artış göstermiştir. Bu rakama göre Konya il bazında genel ihracattaki payı ile 14. sırada yer almıştır. 2014 yılı ilk altı aylık ihracat rakamımız ise yüzde 21 artış oranıyla 791,5 milyon USD olmuştur.

Öncelikle şehrimiz ihracatını artıran Konyalı tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum. Konya 2010 yılından itibaren en çok ihracat yaptığı Suriye, Mısır, Libya gibi ülkelerde yaşanılan krizlerden etkilenmişti. Fakat aktif pazar arayışı politikasıyla İhracat pazarını sürekli genişleten ve alternatif pazarlara çabuk uyum sağlayan Konya ekonomisi bu krizlerin yaşandığı yılarda ihracatını yıllık yüzde 20 oranında artırmayı başarmıştı.

‘Irak krizi ihracatımızı etkiledi’

Şehrimiz 2014 yılında her ay ihracatta rekor kırmaya devam etmekte ve yıl sonunda 1,7 milyar dolar hedefine ilerlemekteydi. Yılın İlk 5 ayında yüzde 25 oranında artış yakalayan Konya’nın Irak’ta yaşanılan kriz dolayısıyla haziran ayı ihracatında geçtiğimiz mayıs ayına göre azalma görüldü.

Irak’ta yaşanan kriz genel olarak Türkiye’nin bölgeye olan ihracatını azaltacaktır.

Türkiye’nin Irak’a haziran ayında ihracatında ortalama yüzde 21 azalma görülmüştür. Bu durumdan Konya da etkilenecektir. Ancak Konya olarak sürekli pazarlarımızı genişletmekteyiz. Bu olumsuz durumu da telafi etmeye gayret göstereceğiz” dedi.

Kaynak: Milliyet

4.07.2014 (Haber Merkezi)