Genel Energy'nin Kürdistan'daki petrol üretimi arttı

Genel Energy'nin Kürdistan'daki petrol üretimi arttı

Petrol arama şirketi Genel Energy'den önemli açıklama...

BP PLC'nin eski CEO'su olan şimdi ise petrol arama şirketi Genel Energy'nin CEO'luk görevini üstlenen Tony Hayward Perşembe günü yaptığı açıklamalarda kısmen Türkiye'deki tartışmalı ihracat boru hattı sayesinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin petrol üretiminin arttığını belirtti.

Söz konusu boru hattı, Irak'ın kuzeyinde yer alan yarı özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin petrol ihracatının Türkiye üzerinden artırılmasına imkan tanıyor. Genel Energy tarafından yapılan açıklamada Bağdat'taki merkezi hükümetin Kürt hükümetinin doğrudan petrol satışına yaptığı itirazlara rağmen uluslararası fiyatlar üzerinden yapılan satışın bedelinin Türkiye'deki bir banka hesabına yatırıldığını söyledi.

KBY Haziran ayında yaptığı açıklamada Ceyhan limanından yapılan 1 milyon varil petrolün güvenli bir şekilde alıcılara ulaştırıldığı belirtilmişti. KBY söz konusu dönemde alıcıların kim olduğunu açıklamamıştı. Yalnızca bir tanker İsrail'deki bir alıcıya ulaştırılmıştı. Diğer üç tanker halen Akdeniz'de halen alıcılarına ulaştırılmayı bekliyor.

Genel CEO'su Hayward Kürdistan'dan pompalanan petrol ihracatının bazı engellerle karşılaşabileceğini ancak yılın ikini yarısında ihracatın artabileceğini belirtti.

Hayward yapılan telefon röportajında konu hakkında, "Yolda bazı engebelerle karşılaşılmadı mı? Tabi ki karşılaşıldı. Tamamen yeni bir süreç ve sorunsuz gitmesini beklememelisiniz. Ancak şartlar düşünüldüğünde oldukça iyi gidiyor. Beklentim petrol akışının, tankerlerin doldurulmasının ve paranın alınmasının devam etmesi yönünde," diye konuştu.

2014'ün ilk yarısında net üretimin yüzde 50 artışla günde 63 bin varile yükseldiğini belirten Genel Energy yıl için belirlenen üretim ve gelir hedeflerinin yakalanabileceğini kaydetti.

Genel Energy 2014'te 500-600 milyon dolarlık kazanç ve günde 60-70 bin varil petrol üretimi beklentisini koruyor.

Kaynak: Wall Street Journal 

4.07.2014 (Haber Merkezi)