Facebook reklamda gelişen piyasalara odaklanıyor

Facebook reklamda gelişen piyasalara odaklanıyor

Facebook yeni reklam stratejisini gelişen piyasalar üzerine kuruyor...

Facebook'un kullanıcı sayısı büyümesi ABD'de yavaşladı ancak Güney Amerika ve Asya'daki kullanıcı sayısı hızla artıyor. Sosyal medya sitesi yeni reklam formatları ve daha fazla yerel satış ofisleriyle gelişen piyasalardan daha fazla ciro kazanmanın yollarını arıyor.

Örnek olarak Hindistan'da Facebook popüler "cevapsız arama" taktiğine uygun yeni reklamları deniyor. Hindistan'da arkadaş veya ailelere "Dışarıdayım" veya "Beni ara" demek yerine onları çaldırıp kapatmak çok yaygın bir yöntem.

Facebook şimdi kullanıcıların L'Oréal SA'nın Garnier'i gibi markalara bir reklama tıklayarak "cevapsız çağrı" yollamasını sağlıyor. Daha sonra otomatik arama alacak olan kullanıcılara reklamcının mesajının yanında müzik, spor sonuçları, ünlülerden mesajlar gibi içerikler sunulması planlanıyor.

Hindistan 100 milyon kullanıcısıyla Facebook'un en büyük pazarlarından biri konumunda bulunuyor. 2010'da Hindistan'daki Facebook kullanıcı sayısı sadece 8 milyondu. Bu sırada ABD'de piyasanın doyuma ulaşmasıyla Facebook'un Amerika'daki kullanıcı büyümesi yavaşladı.

Şirket diğer bölgeler ve ülkeler için özel olarak hazırlanmış ek reklam seçenekleri üstünde de çalışıyor. Facebook'un gelişen piyasa reklam takımının başındaki ürün pazarlama müdürü Kelly MacLean şirketin amacının "hızlı büyüyen ülkelerdeki insanların ve reklamcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak" olduğunu belirtti.

Facebook aynı zamanda kullanıcıların coğrafi bilgilerini dikkate alarak reklam sunmak gibi gelişmiş piyasalarda başarı göstermiş reklamcılık seçeneklerini de genişletmek istiyor.

Şirket pazarlamacıların gelişen piyasalara giderek artan ilgisinden istifade etmek istiyor. ZenithOptimedia'nın yaptığı tahminlere göre Latin Amerika'daki reklam harcamaları 2013 ila 2014 arasında yüzde 12.5, Çin, Hindistan ve Endonezya'nın da içinde bulunduğu hızlı büyüyen Asya ülkelerinde ise yüzde 10.9 artacak. ZenithOptimedia, bu sırada Kuzey Amerika'daki reklam harcamalarının yüzde 4.7 büyümesini tahmin ettiklerini belirtti.

Facebook pazarlamacılara daha önce insanlara medyadaki sıkıntılar ve pahalı İnternet bağlantıları sebebiyle ulaşmakta güçlük çektikleri ülkelerde yardım etmeyi vadediyor.

Birçok gelişen piyasada kullanıcılar Facebook'a masaüstü, tablet veya akıllı telefonlar aracılığıyla ulaşmıyor. Bunun yerine kısıtlı özellikler sunan düşük maliyetli ve temel fonksiyonları olan telefonlardan ulaşıyor.

Ancak yeni reklam ürünleri sunup bunları pazarlamacılara satmak zor olabilir. 2012'de General Motors Co. Facebook'taki reklamların tüketicilerin otomobil satın alma kararlarında az etki ettiğinden dolayı sosyal medya sitesine reklam vermeyi bırakmıştı. Ancak şirket Facebook'a reklam vermeyi geçen sene tekrar başlattı.

Facebook dünya genelindeki etkisini, satışlarını ve hızlı büyüyen bölgelerdeki pazarlama çabalarını artırmaya devam edeceğini açıkladı. Örnek olarak bu yıl şirket Endonezya ve Kolombiya'da yeni satış ofisleri açtı.

4.07.2014 (Haber Merkezi)