Koç Holding, Kürdistan'da 'hükümetin politikasına göre' pozisyon alacak

Koç Holding, Kürdistan'da 'hükümetin politikasına göre' pozisyon alacak

Mustafa Koç: Orada hükümetimizin izleyeceği politikalara göre pozisyon alırız...

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Kürdistan'da TÜPRAŞ olarak ‘herhangi bir maceraya’ girmenin doğru olmayacağını belirterek “Orada hükümetimizin izleyeceği politikalara göre pozisyon alırız” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, grubun Kürdistan'la ilgili kararlarında  hükümetin tutumunun belirleyici olacağını söyledi. Mustafa Koç, Beko’nun Barcelona futbol kulübüne sponsorluğunun açıklanması sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koç  “Irak’ta petrollerle ilgili sıkıntılar oldu. Kuzey Irak’tan gelen tankerlerle taşınan petroller var, TÜPRAŞ bunu işleyebilir mi? Irak’taki yatırımlarınızda bir tedirginlik var mı?” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

"Irak’ı şu anda 2’ye 3’e hatta 4’e ayırmak lazım. Ama orada tabii hükümetimizin izleyeceği politika ve Irak’la yapacağı anlaşmalardan sonra bizim pozisyon almamız mümkün olabilir. Petrol konusunda TÜPRAŞ olarak ciddi alım yaptığımız için Kuzey ile iki tarafın da mutabık olmayacağı herhangi bir maceraya girmemiz bizim için doğru olmaz. Hükümetin belirleyici politikalar çerçevesinde; burada Kuzey’in de merkez yönetimle bir anlaşma yapması lazım ondan sonra tabii ki çok ciddi şekilde ele alacağımız bir konu. Benzin istiyorlar yeni olduğu için hepsini değerlendiriyoruz. Oradaki durum biraz 2004 Körfez krizindeki gibi."

Kaynak: Star

4.07.2014 (Haber Merkezi)