Türkiye'de Kürdistan ile 'Güç Birliği Çalıştayı'

Türkiye'de Kürdistan ile 'Güç Birliği Çalıştayı'

Kürdistan'daki 6 üniversitenin katılımıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ndeki çalıştay başladı...

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) Kürdistan'daki 6 üniversitenin de katılımıyla iki gün sürecek olan "Güç Birliği Çalıştayı" başladı.

Çalıştay için Van'a gelen Kürdistan'ın 6 üniversite rektörü ve rektör yardımcısı, ilk olarak YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'ı makamında ziyaret etti. Kuzey Iraklı misafirleri makamında kabul eden YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, onlara üzerinde üniversitenin logosu bulunan çeşitli hediyeler verdi. Duhok, Zaho, Raparin, Erbil Politeknik, Duhok Politeknik ile Işık üniversitesi yöneticileri de yanlarında getirdikleri hediyeleri Rektör Prof. Dr. Battal'a takdim etti.

Ziyaretin ardından YYÜ Senato Odası'nda basın mensuplarına açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, misafirlere Kürdistan'da kendilerine gösterilen ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Çalıştayı Kürdistan üniversiteleri ile ortak çalışmalar yapmak amacıyla düzenlediklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Battal, yaklaşık iki yıldır Kürdistan Bölgesi’nde eğitim, öğretim ve sağlıkta tanıtım çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Prof. Dr. Battal, "Bu çalıştayda, üniversitelerimiz arasında işbirliğini, eğitim ve öğretim, sağlık, araştırma, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gibi konularda görüşmeler yapacağız. Daha sonra misafirlerimize üniversitemizi gezdireceğiz. İnşallah bu çalıştay hayırlara vesile olur" dedi.

Zaho Üniversitesi Rektörü Lazgin A. Jamil ise, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal'a üniversiteler arasındaki dostluğu başlattığı için teşekkür ederek, "Öncelikle Van'da bu güzel şehirde olduğumuz için mutluyuz. Üniversiteler arası işbirliğine önem veriyoruz. Bu işbirliği ile inşallah her anlamda ilişkilerimiz daha ileriye gidecek. Biz üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından iki gün sürecek olan "Güç Birliği Çalıştayı"na geçildi.

Kaynak: Milliyet 

6.07.2014 (Haber Merkezi)