Irak'taki çatışmalar Türkiye ile ticareti azaltıyor

Irak'taki çatışmalar Türkiye ile ticareti azaltıyor

Ticaret bağlantılarının daha da zayıflayacağı tahmin ediliyor...

Matt Bradley / Wall Street Journal

Bassim Sadık ve komşuları için bu yıl Ramazan çok zor geçiyor: Bağdat hükümeti tökezliyor, Sünni isyancılarla çatışma tehdidi sürüyor ve hava sıcaklığı her gün 40 dereceyi aşıyor.

Lastik tamirciliği yapan 45 yaşındaki Sadık, isyancıların ülke içindeki ulaşım güzergahlarını kapatması nedeniyle gıda fiyatlarının korku veren seviyelere yükseldiğini söyledi. Gün içinde oruç tutan

Müslümanlar için gıda fiyatlarındaki yükseliş ayrı bir darbe. "Birçok Iraklının hem yaşanan tansiyon hem de birçok ailenin çocuklarını savaşa göndermiş olma nedeniyle yaşadığı endişe nedeniyle oruç tutmadığını görüyorum," diyen Sadık sözlerine, "Tüm bunlara bir de gıda fiyatları eklenince Ramazan Irak'ta çok zor geçiyor," diye devam etti.

Yaklaşık yedi milyon nüfusa sahip bir şehir olan Bağdat'ta gıda krizi olduğunu söylemek için çok erken. Ancak bazı kişiler Türkiye ile Bağdat ve diğer bazı güney şehirleri arasındaki ticaret bağlantılarının daha da zora girebileceğinden endişe ediyor.

Irak'taki karmaşa, ülke gelirinin yaklaşık yüzde 95'ini oluşturan petrol ihracatını pek etkilemedi. ABD Tarım Bakanlığı'nın 2013 yılında yayınladığı bir rapora göre ülke yine de gıda tüketiminin yüzde 80'ini ithal ediyor. Bu nedenle istikrarsızlığın yarattığı etkiler çok hızlı bir şekilde hissediliyor.

Kendisini şu an İslam Devleti olarak adlandıran IŞİD'in öncülüğündeki Sünni isyancılar geçtiğimiz ayın başında kuzey Irak'a sürpriz şekilde saldırdığında yalnızca orduyu aşağılamakla ve 500 bin kişinin

kaçmasına neden olmakla kalmadı. Aynı zamanda ABD'nin ülkeyi işgal etmesinden ve Saddam Hüseyin rejimine uygulanan ekonomik yaptırımlara son verilmesinin ardından yılda 9 milyar dolara ulaşan Irak-Türkiye arasındaki ticaretin tedarik güzergahlarına da zarar verdi.

Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Türkiye'nin ikinci büyük dış pazarı olan Irak'a ihracatının çatışmaların başlamasından bu yana yüzde 30 azaldığını söyledi.Irak'ta uzun vadeli iş güveninin tehlikede olduğu uyarısında bulunan Aksoy, "Çok sıkıntı yaşıyoruz. Yaşamaya da devam edeceğiz. Durum değişmezse durum bugünden de kötü olacak," diye konuştu. Aksoy, Bağdat ve güney Irak ile olan alternatif güzergahların da savaşı şiddetlendiren aynı ayrılıkçı birlikler tarafından tehlikeye atıldığını söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile Şii çoğunluklu hükümet Türkiye'yi IŞİD'i desteklemekle suçlasa da Türkiye suçlamaları reddediyor. Güney Irak'taki Basra limanı da Türk girişimciler tarafından geçerli bir seçenek olarak görülmüyor. Bu durumda kuzey Irak'taki Kürt bölgesi Türk malları için tek güvenli piyasa olarak görülüyor. Irak'ın yarı özerk Kürt bölgesinin başkentine atıfta bulunan Aksoy da konuhakkında, "Erbil'in güneyi bir tehlikeli bir bölge," diye konuştu.

Bağdat'ın Jadryiya bölgesindeki Ameer pazarında fiyat artışları şimdiden kendini göstermiş. Yalnızca birkaç hafta önce 22 bin dinara (yaklaşık 19 dolar) satılan domates salçasının fiyatı 27 bin dinara yükselmiş durumda. "Birçok insan hem daha kaliteli hem de daha ucuz olduğu için Türk ürünlerini tercih ediyordu," diyen Ali Ameer Türk ürünlerinin yerine daha düşük kaliteye sahip olduklarını söylediği yerel markaları getirmeye başlamış.

6.07.2014 (Haber Merkezi)