Irak, Türkiye'den 23 ilin en çok ihracat yaptığı ülke

Irak, Türkiye'den 23 ilin en çok ihracat yaptığı ülke

Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne göre, Irak pazarı Türkiye için önemini koruyor...

Doğu Anadolu Bölgesindeki illerin toplam ihracatı yılın 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 716,2 milyon dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, bu yılın ocak-haziran döneminde gerçekleştirilen yaklaşık 80 milyar dolarlık ihracatın 3,9 milyar dolarlık kısmı ihracatçı birlikleri kaydından muaf olarak yapıldı. Kalan 76,1 milyar dolar ihracatın il bazında dağılımına bakıldığında İstanbul 33,7 milyar dolar ile ilk sırada yer aldı.

İstanbul, Türkiye'nin bu dönemde toplam ihracatının yaklaşık yüzde 42'sini gerçekleştirdi. İstanbul'un ihracatı, geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla yüzde 8 artarken, hazır giyim ve konfeksiyon 6,9 milyar dolar ile en fazla ihracat yapılan sektör oldu. İstanbul, bu dönemde Almanya'ya 3,7 milyar dolarlık ihracat yaptı. Böylece Almanya, İstanbul'un en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke olarak kayıtlara geçti.

BÖLGELER ARASINDA EN ÇOK ARTIŞ DOĞU ANADOLU'DA

Bölgelerin ihracat performansı karşılaştırıldığında Marmara Bölgesi'ndeki 11 ilin toplam ihracatı yılın 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 artarak, 49 milyar dolara ulaştı.

Doğu Anadolu Bölgesi, 716,2 milyon dolar ile Türkiye'nin en az ihracat yapan bölgesi olmasına karşın, yıllık bazda yüzde 18 ile ihracatını en hızlı artıran bölge olarak kayıtlara geçti. Bölgede en fazla ihracat yapan il 231,4 milyon dolar ile Hakkari oldu.

Ege Bölgesinin toplam ihracatı yüzde 9 artarak 9,2 milyar dolara ulaştı. Ege Bölgesi'nin ihracatında en önemli payı 4,7 milyar dolarla İzmir aldı.

İç Anadolu Bölgesi'nin ihracatı yüzde 10 artış göstererek, 6,5 milyar dolara çıktı. Bu bölgede de Ankara 3,8 milyar dolar ile bölgenin ihracatına önemli katkı sağladı.

Akdeniz Bölgesi'nin ihracatı, söz konusu dönemde yüzde 4 artarak, 4,2 milyar dolara yükseldi. Akdeniz Bölgesi'nde ihracata en önemli katkıyı 1 milyar dolar ile Hatay yaptı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, toplamda 4,6 milyar dolar ile ülke ihracatına katkıda bulunurken, yıllık bazda bölgenin ihracatı yüzde 4 artış gösterdi. Gaziantep, 3,3 milyar dolar ile bölgenin dış satımında ön plana çıkan il olarak belirlendi.

Karadeniz Bölgesi ise ihracatı en az artan bölge oldu. Buna göre, bölgenin ihracatı ilk 6 aylık dönemde yıllık bazda yüzde 2 artış kaydetti ve 1 milyar 827 milyon dolara çıktı.

IRAK PAZARI ÖNEMİNİ KORUYOR

Yılın 6 ayında 25 farklı ülke, illerin ihracatında zirvede bulunurken, Irak 23 ilin en fazla ihracat yaptığı ülke oldu.

Tutar bazında en çok ihracat 7,5 milyar dolar ile Almanya'ya gerçekleştirilirken, Almanya, 12 ilin ihracatında ilk sırada yer aldı.

Irak ve Almanya'nın yanı sıra Rusya, Çin, Ukrayna, Azerbaycan-Nahcıvan da illerin ihracatında ilk sırada bulunan ülkeler olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: Bloomberg HT 

6.07.2014 (Haber Merkezi)