Kürdistan'ın 'Mutfak Şefi' Dergimize Konuk Oldu

Kürdistan'ın 'Mutfak Şefi' Dergimize Konuk Oldu

Keylan Abdullah mutfakta yaratıcılığa verdiği önem ve önerileriyle Exporting Iraq Dergisi'ne konuk oldu

Kurdmax Tv’de program sunucusu Keylan Abdullah yemek programı macerasını, mutfakta yaratıcılığa verdiği önem ve önerileriyle Exporting Iraq Dergisi’ne konuk oldu.
“Kadınlarını dinlemek, Kürdistan’ın her yerinde olmak istiyoruz” diyen Abdullah, farklı yemekleri farklı yerlerde pişirmek istediğini söylüyor.


Keylan Hanım, sizi yaptığınız TV programından herkes tanıyor ve programınız beğenerek izleniyor.

Teşekkür ederim. İyi bir program yapıyoruz ve programımız izleniyor. Ben de bu işten çok keyif alıyorum. Üç yıldır Erbil’de yaşıyorum. Kurdmax TV’de “Bizim Mutfak” programını sunuyorum. Buraya Rojhılat’tan geldim.
 

Rojhılat’ta medyada çalışıyor muydunuz?

Maalesef, Rojhılat’ta medyada çalışma şansı bulamazsınız. Ne sanat alanında ne de medyada kadın çalışamaz. Çalışırsanız çok zorluklar çekersiniz. Ancak ben, üniversitede Sanat Fakültesi’nde Grafik Bölümü’nü bitirdim. Çocukken tiyatroda oynardım. Buraya gelince de program sunmaya başladım.

Programınızın içeriği anlatır mısınız?

Programımız, daha çok Kürdistan kadınını önemsiyor. Kürdistan’ın her parçasına ulaşmak istiyoruz. Şimdiye kadar çok gezdik, sadece Rojava ve Rojhılat’a gitmedik. Türkiye’ye de gittik, orada da çekim yaptık. Ev hanımlarını programımıza alıyoruz. Bizim programın, Kürdistan’ın en büyük programlarından biri olduğunu söyleyebilirim; çünkü biz misafir davet edip, stüdyoda çekim yapmıyoruz. Daha önce ekrana hiç çıkmamış kadınları, ekrana getiriyoruz.  Onlar da yöresel yemekleri pişiriyor, seyircilerimize anlatıyorlar.

Okuyucularımıza Kürdistan yemekleri anlatır mısınız?

Burada daha çok etli yemekler seviliyor. Bir de kuru fasulye ve pirinç çok rağbet görür. Fakat yemeklere çok yağ katılıyor. Biz programımızda kadınlara fazla yağın neden olabileceği olumsuz durumları anlatarak, onları uyarmak istiyoruz.

Diyarbakır, Urfa ve Mardin’e gittiniz, orada da çekim yaptınız, oranın yemekleri nasıl?

Oranın yemeklerinin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Ancak oranın yemekleri da çok acılı.

Gittiğiniz evleri nasıl seçiyorsunuz?

Ev hanımları bizimle irtibata geçerler. Evinde bizim programı ağırlamak isteyen, bize haber verir. Biz de sıraya göre evlere gideriz. Fakat gittiğimiz yerlerde yemek yapmaktan ziyade, evdeki günlük aktiviteler anlatır.

Programınız seviliyor ve çok izleniyor, hanımlar neden programınızı tercih seviyor?

Zorluklara rağmen biz ev ev dolaşıyoruz. Onların dertlerini dinliyoruz. Çok rahatça dertlerini bize anlatabiliyorlar. Bundan dolayı programımız çok başarılı ve izleniyor.

Kürdistan’da program yapan biri olarak Kürdistan medyası hakkında neler söylemek istersiniz?

Şükürler olsun, her gün TV sayısı artıyor. Ancak TV’lerin kalitesi düşük. O yüzden Kurdmax’ın en iyi kanallardan birini olduğunu söyleyebilirim. Rojhılat’ta bile seyircimiz var. Ben bir kadın olarak, siyasi kanalardan rahatsızım. Bir programı izlediğimde, bende farklılık yaratmasını istiyorum.

KÜRDİSTAN’IN GÜZELLİKLERİNİ EKRANA TAŞIYORUZ

Peki, sizin programın amacı nedir?

Bakınız, biz stüdyoda programı çekip sunabiliriz. Ancak biz ev kadınlarını dinlemek istiyoruz. Kürdistan’ın her yerinde olmak isteriz. Farklı yemekleri farklı yerlerde pişirmek isteriz. Ekrana çıkmamış olan kadınları, ekrana getiriyoruz. Onların tanınmasına vesile oluyoruz. Onlara yaptıkları yemekleri anlatma ve öğretme fırsatı veriyoruz. Bundan ziyade Kürdistan’ın güzelliklerini ekrana taşıyoruz.

 

Programın projesi nereden geldi?

Min Ciyawazim ve Çerx u Felek programı yönetmeni Şaxewan Abdullah’ın projesi. Kendisi Kürdistan’ın en iyi yönetmenlerinden. Projeyi sundu ve kabul edildi, ben de sunucu olarak başladım.

Kürdistan’da kadınların durumu nasıl?

Ben şimdiye kadar programın 78 bölümünü sundum. Yani 78 eve girdim ve kadınlarla konuştum. Buranın kadını mazlum ve kenara bırakılmış durumda. Buranın kadınları, evlilik, çocuk yetiştirmek gibi şeylerle uğraşır;  ancak kendi hayatını düşünmez ve mutluluğunu savunmaz. Bizim programa katılmak isteyen kadınlar var; ama öte yandan da aileleri tarafından engellenebiliyorlar.

Siz yemek programını sunuyorsunuz ve kilolu değilsiniz. Bunun sırrı anlatır mısınız? 

Çok yemek yediğimi söylüyorlar. Ancak ben akşamlar hiç yemek yemem.  Akşam sadece meyve ve sebze yerim, spor da yaparım. Programda yemek çok yerim; ancak normal hayatımda öyle değilim.

7.08.2014 (Haber Merkezi)