PETROL İHRACATINDA REKOR

PETROL İHRACATINDA REKOR

Irak Petrol Bakanlığı sözcüsü Asım Cihad, Aralık 2014 ayında petrol ihracatının son 34 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını bildirdi.

AFP'ye açıklamada bulunan Bakanlık sözcüsü Cihad, "Bağdat Aralık ayında 91 milyon 141 bin varil petrol ihraç etti. Günde ortalama 2,94 milyon varile denk gelen bu ihracat, 1980'den bu yana en yüksek düzeyi ifade ediyor" dedi.

Petrol temel gelir kaynağı Petrol Irak'ın temel gelir kaynağını oluşturuyor. Irak, petrol ihracatını daha da arttırarak elde edilecek gelirlerle alt yapısını yeniden inşa etmeyi umuyor. Petrol ihracatı rekor kırsa da elde edilen gelirler beklenilen düzeyde olmadı. Dünya petrol kurlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Mevcut durumda bir varil petrol 55 dolar civarında satılıyor.

Irak bütçesinin yüzde 90'ı ise petrolden besleniyor. Petrol gelirleri Aralık ayında 5,247 milyar dolara ulaştı. 2014 yılının ilk yarısında varil başına brüt petrol 100 dolar ve üzerinde satılıyordu. Irak hükümeti, üyesi olduğu Petrol İhracatçısı Ülkeler Örgütü'ne petrol fiyatlarındaki bu "anormal" düşüşün önüne geçmesi çağrısında bulundu.

25.03.2015 (Haber Merkezi)