Kerkük'te tarım bitiyor

Kerkük'te tarım bitiyor

Ülke genelinde olduğu gibi Kerkük'te de tarım sekteye uğruyor

Ülke genelinde olduğu gibi Kerkük'te de tarım sektörü neredeyse sekteye uğradı.

Irak'ta hal pazarlarında yerel ürünler artık nadir hale geldi. Tarım sektörünün oldukça etkilendiği ülkede sıradan olan meyve ve sebzeler bile yurtdışından ithal ediliyor.Kerkük'te pazarlardaki ürünlerin yüzde 90'nına yakını ithalat ürünü.

Elma, portakal, patates ve daha diğer bazı meyve ve sebzelerin tümü artık bölge ülkelerinden ithal ediliyor. Türkmenli televizyonunun haberine göre yerli ürünler, ithal edilen ürünlerden çok daha pahalı, sebep ise yerli ürünlerin çok az üretiliyor olmasından kaynaklanıyor.

Yerli ürünlerin yurtdışından ithal edilen ürünlerden çok daha iyi olduğunu söyleyen manavcılar, ancak üretimdeki eksikliklerin halkı ihtal ürünlerine zorladığını söylüyor. Kerkük Tarım Müdürü Mehdi Mübarek ithalatın çok olmasını Kerkük'te sebze ve meyvelerde üretimin Kerkük nüfusuna göre çok daha az olmasına bağladı.

Kerkük Tarım Müdürü Mehdi Mübarek, Kerkük'teki tarım arazileri üzerndeki mülkiyet anlaşmazlıkları davalarının da olmasından dolayı bir çok tarım alanında çalışmanın yapılamaz hale geldiğini belirtti. Mübarek konuşmasında son IŞİD sorunu da bu gelişmelerde etkili olduğunu belirterek meyve ve sebze ekinlerinin yapıldığı bir çok bölgede güvenlik sorunlarının yaşandığını söyledi.

3.04.2015 (Haber Merkezi)