Dünya standartlarında hizmet

Dünya standartlarında hizmet

Bosphorus Lıne Seyahat Acentası Yönetim Kurulu Başkanı Bayar Hanarı ile Kürdistandaki turizm sektörünü konuştuk.

Bize iş hayatınızdan söz edebilir misiniz?

2007’de turizm sektörü ile işe başladım. İstanbul ve Erbil’de ofislerimiz bulunmaktadır. Erbil’de turizm ile ilgili incoming, outcoming ve otel işletmesi yapıyoruz. Erbil’de olan fuarlarda Türkiye ve yurtdışından gelen işadamlarına VIP servisi ve otel rezervasyonları hizmeti ile Türkiye ve dünyanın her yerine fuar organizasyonları hizmeti de veriyoruz. Türkiye’de birçok otel ile direkt anlaşmalarımız var. Ayrıca Erbil’deki acentalara servis yapıyoruz. Acentalara, toplu uçak bileti ve otel rezervasyonu yapıyoruz. Otel rezervasyonunu Erbil, Türkiye ve bütün dünyaya toplu olarak yapıyoruz. Kendimize ait iki adet online web sitemiz bulunmakta. Ayrıca, online otel rezervasyonunun Irak’taki temsilcisiyiz. Bütün acentalara otel hizmeti veriyoruz.

İnşaat sektörünüzden genel olarak bahseder misiniz?

Bizim inşaat firmamızda babam mühendis ve müteahhit olarak görev yapmaktadır. Erbil’de de Müteahhitler Birliği’nin başkanıdır. 1990’da Erbil’de inşaat firmamızı açtık. Öncesinde Bağdat’ta çalışıyorduk. Hanari Company olarak inşaat işleri, kanalizasyon, altyapı hizmetleri veriyoruz. Bu hizmetleri hem devlete hem de özel sektöre yönelik olarak gerçekleştiriyoruz. Biz ev ve site inşaatı yapmıyoruz. Bizim işimiz, daha çok altyapı üzerinedir. Ayrıca bütün Irak’a mal üretiyoruz. Bunlar beton ve boru ürünleridir. Erbil’de iki tane beton ve boru fabrikamız bulunmaktadır.

Turizm sektörüne gelelim.

Erbil’den Türkiye’ye çok fazla sayıda insan seyahat amaçlı gidiyor. Evet, özellikle tercih edilen İstanbul. Yaz ve kış mevsimlerinde İstanbul, birinci tercihtir. Ayrıca çok sayıda insan yaz mevsiminde Antalya, Bodrum, Fethiye ve Karadeniz’e gitmek istemekte. Ama öncelik, İstanbul. Her gün Türkiye’ye uçaklar full dolu bir şekilde gitmektedir. Uçaklar hem iş hem de turizm amaçlı gitmektedir.

Türkiye neden tercih ediliyor?

Türkiye, Irak ve Kürdistan’a kapıları açık bir yerdir. Yani hem turizm hem de iş konularında kapıları açık bir yerdir. Ayrıca, Erbil halkıyla da çok iyi anlaşıyorlar. Erbil’de de çok fazla Türk firması var. Bu nedenle burası ile Türkiye arasında büyük oranda bir ticaret yapılmaktadır.

Türkiye’den buraya gelenlerin ağırlıklı olarak tercih ettikleri yerler neresidir?

Türkiye’den gelenlerin en çok tercih ettiği yer ise Erbil’dir. Çünkü Erbil, sadece Kürdistan’ın değil Irak’ın en büyük ve önemli ticaret merkezidir. Bağdat’ta yaşanan olaylardan dolayı Erbil’i tercih eden insan sayısı çok fazladır. Erbil’de çok büyük bir ticaret akışı var ve bu nedenle de yabancı iş adamlarının önemli bir kısmı buraya gelmektedir.

Türkiye’den Erbil ve Kürdistan’a turist çekmek için ne yapılması gerekir?

Türkiye’den Kürdistan ve Erbil’e gelenlerin büyük çoğunluğu iş adamlarıdır. Ancak biz acente olarak insanları buraya turizm amaçlı da getirmeye çalışıyoruz. Çünkü Erbil, 2014’te turizm başkenti oldu.

Türkiye ile Kürdistan arasındaki turizmi artırmak ve canlandırmak için neler yapılmalıdır?

Aslında bu konuda şu ana kadar iyi şeyler yapıldı. Ama bazen vize uygulamalarında sorun yaşanmaktadır. Özellikle son zamanlarda burada yaşanan birtakım olaylardan dolayı, son bir aydır Türkiye elektronik vize uygulamasını durdurma kararı aldı. Birçok aile Türkiye’de tatil yapmak istiyor; ama buradan Türkiye’ye uçak bileti almak çok zor olabiliyor. Bu durum aileler için büyük bir problemdir. Çünkü onlara uçak, çok maliyetli ve pahalı gelmektedir. Biz de bu durumdan dolayı çok sıkıntı yaşıyoruz. Mesela Duhok ve Zaho’da bulunanlar sınır kapılarından gitmek istiyorlar. Çünkü oralara Diyarbakır çok yakın. Oradan da İstanbul’a gidiyorlardı. Ama şimdi onlar Erbil’e uçakla gitmek zorunda kalıyorlar. Çünkü Irak vatandaşına vize verilmiyor. Turizmin yanı sıra Avrupa’dan da otel rezervasyonları yapıyorsunuz. Avrupa’dan da buraya insanlar gelip gitmekte.

Avrupa’da ağırlıklı olarak nereler tercih edilmektedir?

En çok tercih edilen yerler Paris ve Londra’dır. Ayrıca Almanya da çok tercih edilen yerler arasındadır. Nedeni ise buraların Irak vatandaşlarına çok kolay vize vermeleridir. Diğer elçilikler çok zor vize vermekte iken, Londra, Paris ve Almanya gibi yerler çok kolay bir şekilde vize vermekte.

Sizin acentanızda Türkiye’ye gidenler mi yoksa Avrupa’ya gidenler mi fazla?

Bizim acentamızda yüzde 80 oranında Türkiye’ye gidenler fazladır.Yüzde 20’lik kısım ise Avrupa, Lübnan, Dubai gibi yerleri tercih etmektedir. Mesela kış mevsiminde veya yılbaşında Dubai çok tercih edilmektedir. Turizmin dışında otel işletmesi hizmeti veriyorsunuz.

Erbil’de de çok fazla sayıda otel bulunmakta. Sizce neden bu kadar sayıda otel bulunmaktadır?

Çünkü Erbil, ticaret merkezidir. Erbil’e Türkiye ve dünyadan çok fazla sayıda iş adamı ve gazeteciler gelmektedir. Ayrıca Bağdat’tan takip etmek amacıyla buraya gelen aileler var. Kerkük, Süleymaniye ve Duhok’tan, Erbil’e gelen çok fazla insan var. Ayrıca İran’dan da buraya çok sayıda turist gelmektedir. Bu nedenle Erbil’deki otellerin büyük çoğunluğu dolu bir şekilde hizmet vermektedir.

Erbil’de otelcilikte eksik olan nedir? Otelinizden bahseder misiniz?

Buradaki otelcilikte yönetme sıkıntısı var. Otelimiz butik otel standardında, odalar ise dünya standartlarına uygun olarak dizayn edilmiştir. Otelimiz, özellikle iş adamlarına hitap etmektedir. Dünyanın bütün onlinelarına açık bir oteldir. Otelimize Türkiye’den de gelen çok sayıda iş adamı bulunmaktadır. Çünkü bizim orada ofisimiz bulunmaktadır. Ayrıca otelimizde çalışan ekibin tamamı yabancıdır. Otelimiz, 40 odadan oluşmaktadır. Bu odalar standart, delüx, suit ve businesssuit olarak tasarlanmıştır. Ayrıca otelde 120 kişi çalışmaktadır.

Türkiye ile Kürdistan arasındaki ilişkilere nasıl bakıyorsunuz?

Türkiye ile Kürdistan arasındaki ilişkiler, bazen yoğun olmaktadır. Özellikle ticari ilişkiler, çok yoğun bir şekildedir. Ancak burada yaşanan bazı olaylardan dolayı ilişkiler yavaşladı ve işler durma noktasına geldi.

Türkiye ile Kürdistan arasındaki ticari ilişkiler artırmak için neler yapılmalıdır?

Öncelikle iş adamlarına daha fazla olanak verilmelidir. Bu durum hem Türk hem de Erbilli iş adamları için geçerlidir. Türk iş adamları buradan yüksek miktarda mal alımı yapmaktadır. Ancak bu alım işleri bazen çok zor olabiliyor. Yükleme, gümrük ve diğer problemlerin aşılması gerektiğini düşünüyorum.  

3.04.2015 (Haber Merkezi)