IRAK DÜNYA BANKASINDAN 1,7 MİLYAR DOLAR KREDİ ALIYOR

IRAK DÜNYA BANKASINDAN 1,7 MİLYAR DOLAR KREDİ ALIYOR

Irak Maliye Bakanı, yaşanan ekonomik kriz ve bütçe açığını çözmek için dünya bankasının 1,7 milyar dolar borç vereceğini belirtti. Duyuru, başkent Bağdatta Irak Maliye Bakanı Hoşyar Zebari ile dünya bankası özel temsilcisi Robert Bou Jaude arasında

Irak Maliye Bakanı, yaşanan ekonomik kriz ve bütçe açığını çözmek için dünya bankasının 1,7 milyar dolar borç vereceğini belirtti. Duyuru, başkent Bağdat’ta Irak Maliye Bakanı Hoşyar Zebari ile dünya bankası özel temsilcisi Robert Bou Jaude arasında yapılan toplantıdan sonra geldi.

Kredi rasyonel kullanılacak

Yapılan açıklamada bakanlık ayrıca alınacak olan 1,7 milyar dolar kredinin 1 milyar dolarının Irak’ı destekleme amaçlı olarak ''kalkınma politikası kredisi '' olarak verileceğini belirtti. Ayrıca 350.000.000 dolarda ülkenin güneyindeki UMM Kasr-Basra yolunu yeniden inşa etmek ve IŞİD’den temizlenen alanların yeniden yapılanmasında ve istikrarında kullanılmak üzere tahsis edilecek. Toplantıya Dünya Bankası’ndan ekonomistler ve uzman bir ekip katıldı. Bakanlık, Irak hükümetinin harcamaları rasyonalize etmek ve israfı önlemek için bir dizi ekonomik reform yapılacağını ve tedbirlerin alınacağını belirtti.

28.09.2015 (Haber Merkezi)