Dünyadaki Üniversitelerle Rekabet Etmemiz Lazım

Dünyadaki Üniversitelerle Rekabet Etmemiz Lazım

Işık Üniversitesi Rektörü anlattı

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Öztaş Işık Üniversitesi’nin dünyadaki sayılı üniversiteler arasında iyi bir yerde olduğunu belirterek, her geçen gün daha da büyüdüklerini söyledi.

Altı Fakülte ile hizmet verdikleri aktaran Öztaş, bu fakültelerde öğrenim gören öğrenci sayısının bin 800 olduğunu kaydetti. Öztaş, ‘‘Biz özel üniversiteyiz ve rakiplerimiz var; ama biz Kürdistan bölgesindeki özel üniversiteleri rakibimiz olarak görmüyoruz. Onlar bizim dostumuz aynı amaca hizmet ediyoruz. Biz dünyaya açılıp, dünyadaki üniversitelerle rekabet etmemiz lazım ve oralarda kendimize yer bulmamız lazım’’ dedi.

Üniversite olarak beşinci yılını doldurduklarını belirten Öztaş, Işık Üniversite’sinin bilinmeyen yönlerini dergimize açıkladı.

Öncelikle sizi tanıyalım hocam, kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Adım Ahmet Öztaş, Gaziantep’te doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Gaziantep’te tamamladım. Daha sonra Malatya İnönü Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdim. Oradan önlisans diplomasını aldıktan sonra, tekrar üniversite sınavına girerek İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandım. Orada tekrar ikinci bir üniversite okudum. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde İnşaat Yönetimi üzerine master yaptım. Daha sonra Gaziantep’e döndüm ve 1989 yılında Gaziantep Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladım. Tabi bu üniversiteye girene kadar gerek İstanbul’da gerekse Gaziantep’te birkaç değişik firmada hem tasarımcı, hem şantiye mühendisi hem de hak edişçi olaraktan bir takım çalışmalarım oldu. Gaziantep Üniversitesi’nde bir buçuk yıl asistanlık yaptıktan sonra, Yüksek Öğretim Kurulu’nun doktora bursunu kazanarak İngiltere’ye gittim. Orada 5 yıl boyunca tekrar yüksek lisans ve ardından doktora çalışmalarım oldu. 1995 yılında doktoramı tamamlayarak Gaziantep Üniversitesi’ne tekrar döndüm. 1996 yılında Yardımcı Doçent olarak göreve başladım. Ayrıca epey bir süre Kilis Meslek Yüksek Okulu’nda yüksek okul müdürlüğü yaptım. Altı yıl yüksek okul müdürlüğü ve senato üyeliği görevlerim oldu. Daha Avrupa Birliği’nde bir araştırmacı isteniyordu, ben de herhalde Gaziantep’te çok sıkılmıştım ki,  ilana müracaat ettim ve oradan bir kabul aldım. Bir buçuk yıl Avrupa Birliği’nin Araştırma Merkezi’nde-İtalya’da- misafir araştırmacı olarak görev yaptım.

Işık Üniversitesi’ne geliş sürecinizi anlatır mısınız?

İtalya’dan döndükten sonra 3 yıl Arnavutluk’ta Epok Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı olarak görev yaptım. Buradaki görevime devam ederken Işık Üniversitesi’nden rektör olmam konusunda teklif aldım. Biz de oturup ailemizle görüşerekten sonra teklifi kabul ettik. Eylül 2012’den beri de görevime devam ediyorum.

Işık üniversitesi eğitim-öğretime ne zaman başladı?

Işık Üniversitesi 2008 yılında Fezalar Eğitim Kurumu’nun ilave bir birimi olaraktan kurulmuş ve 2008 yılında eğitim öğretime başlamış bulunmakta. Şuanda beşinci yılımızdayız. İlk mezunlarımızı da bu sene vereceğiz. Geçtiğimiz sene de İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde 30 civarında öğrenci mezun ettik. Oradan erken mezun olma sebebi de İngilizce hazırlık okumamaları.

Peki Kürdistan eğitimi ile ilgili genel bir bilgi verebilir misiniz?

Takdir edersiniz ki yeni geldim. Kürdistan eğitim sistemi ile ilgili çok detaylı bilgim var desem doğru olmaz. Buradaki sitemi yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Bizim gördüğümüz sistem, Türkiye’de bizim uyguladığımız sistemden farklı. Burada; Avrupa’da İngiltere, İtalya, Arnavutluk sitemleriyle beraber genelde Avrupa sistemi uygulanıyor. Fakat şunu görüyorum ki Bakanlık, Kuzey Irak’ta o süreci buraya adapte etmeye çalışıyor. Özellikle Bakanlığın akreditasyon, kalite ve ders içerikleri konusunda bir çalışmaları olduğunu biliyorum. Bakanlıkta ne olup bittiğini öğrenmek için zaman zaman biz bakanlıktan bazı yetkilileri üniversitemize davet ediyoruz. Kendi personelimize seminer vermelerini istiyoruz ve biz de bu vesile ile bakanlıktaki yeni gelişmeleri takip edip kendi sistemimizi de gözden geçirme şansı elde ediyoruz.

‘Bizim amacımız, burada Kürdistan gençliğine hizmet etmek, Kürdistan’ın geleceğinin kurulmasına katkıda bulunmak’

Işık Üniversitesi’nin Kürdistan’daki amacı nedir? Niçin burada?

Işık Üniversitesi’nin amacı Kürdistan’daki gençlerin iyi bir eğitim almalarını sağlayarak dünyaya açılmalarına bir kapı olmak. Biz zaten devamlı kendimize non-profit olarak nitelendiririz. Yani para kazanma amaçlı bir üniversite değiliz. Yani özel üniversiteyiz; ama para kazanma amaçlı değiliz. Bizim amacımız, burada Kürdistan gençliğine hizmet etmek, Kürdistan’ın geleceğinin kurulmasına katkıda bulunmak. İyi yetişmiş elemanlar, en azından birkaç dil bilen, dünyayı tanıyan, dünyaya entegre olabilen gençler yetiştirip bunların ülkelerinin kalkınmasında rol almalarını istiyoruz.

Eğitim verdiğiniz bölümler neler?

Altı tane fakültemiz var üniversitemizde. Bunlar: Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerimiz. Bu altı fakültemizde şuan itibariyle 7 bölüm eğitim-öğretime devam ediyor. Mühendislik Fakültesi’nde İnşaat Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği olmak üzere iki bölümümüz var.

Kaç öğrenciniz var hocam?

Şuanda üniversitemize devam eden toplam öğrenci sayımız bin 800 civarında. Bunların bin 600 civarı üniversite öğrencisi. Bir de bizim sürekli eğitim merkezimiz var. İki yüz civarında dışarıdan gelen öğrencimiz burada eğitim görüyorlar.

Öğrenci profiline baktığınızda neler görüyorsunuz hocam?

Bizi tercih eden öğrenci profiline baktığımızda Diş Hekimliği ve Mühendislik Fakültelerimizin en başarılı öğrencileri bizi tercih ediyor. Çok kaliteli öğrencilerimiz var. Hatta düzenlediğimiz bir organizasyonu Türkiye’den gelen profesör misafirimizi tamamen öğrencilerimiz organize etti. Hepsi de çok kabiliyetli, çok becerikli öğrenciler. Bu geleceğe dönük şeylerde de ümit veriyor. Işık Üniversitesi olarak da çok daha iyi yerlerde kendimizi görüyoruz.

Yeni bölüm hedefi var mı hocam?

Yeni bölüm hedefimiz de var. Özellikle şuan da üzerinde çalıştığımız ve burada gözlemlediğimiz kadarıyla inşaat mühendisliği olan bir üniversiteye mimarlık gerekli. Bir de çok talep var. Zaten buranın da ihtiyacı var. Kuzey Irak’a güzel mimari projeler üreten gençler yetiştirmemiz lazım. Diğeri de özellikle bankacılık sektörü burada yeni ve onlara da o sektörün canlanması için bir şey gerekli. O yüzden bir de bankacılıkta finans bölümü açmayı düşünüyoruz ki, kalifiye eleman yetiştirip bankalarda çalışacak uzman insanlar olsun ve ülkenin gelişmesinde katkıda bulunsunlar.  Şuan gündemimizde bu ikisi var. Bir de açılmış bölüm olarak Matematik öğretmenliği bölümümüz var. Bu sene oraya da öğrenci almayı düşünüyoruz.

Peki, dışarıdan hangi üniversitelerle işbirliği içersindesiniz?

Şu anda Amerika’dan iki üniversite ve Türkiye’den iki üniversite ile işbirliği halindeyiz. Hatta geçen Azerbaycan’da bulunan Kafkas Üniversitesi’yle ikili iş birliği anlaşması yaptık. Kuzey Kıbrıs bir Üniversitemizle ikili iş birliği anlaşması yaptık. Bunlarla özellikle öğrenci değişimi ve akademisyen değişimi ortak projelere girme hedeflerimiz var. Peyderpey de bunlara başlamış durumdayız. Ayrıca şu anda üzerinde çalıştığımız bir proje de öğrencilerimizin en az bir buçuk ay Amerika’daki üniversitelerde öğrenim görmesini sağlamak. Gidecekler orada o süre içerisinde İngilizce eğitimlerini pekiştirecekler. Hem de haftanın beş günü eğitim, 2 günü de gezme, görme, ufuklarını açma şeklinde olacak.

Kürdistan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir üniversite olsanız da sonuçta bir Türk Üniversitesisiniz. Buradan hareketle siyasi yetkililerin üniversitenize bakışları genel olarak nasıl?

Ben buraya ilk gelirken Türk vatandaşının buraya gelirkenki kaygıları bende de vardı. Hatta görevi kabul ettim; ama birazda içimde şey vardı. Sonra geldiğimizde gördük biz onu. Birincisi bölge insanı çok sıcak, yani ben bu kadarını beklemiyordum. Kucaklayıcı bir yapıları var toplumun. Türkiye’den gelmişsiniz, Türk Akademisyensiniz böyle bir sahiplenme var, böyle bir benimsemeyle karşılaşıyorsunuz. Bu tabi çalışma ortamı olarak bizi rahatlattı. Tabi bir diğer yandan da Işık Üniversitesi’nin de etkisi gerek toplum nezdinde gerekse de özellikle bakanlık ve bürokratlar seviyesinde. Işık Üniversitesi’nin yeri farklı bize. Biz gidip devlet üniversiteleri ve rektörleri ile görüşüyoruz, bize dedikleri ‘biz devlet üniversitesi olarak özel üniversitelerle çok birlikte olmayı arzu etmiyoruz. Ama Işık Üniversitesinin yeri farklı siz bizim gönlümüzde yeri farklı. Çünkü biliyoruz ki siz kar amaçlı bir üniversite değilsiniz şeklinde ifade ediyorlar.’ Bu da bizi hem rahatlatıyor hem de bize ayrı bir misyon yüklüyor. Buradan hareketle daha dikkat etmemiz gerektiğini ve daha fazla çalışmamız gerektiğini anlıyoruz. Çünkü üniversitemizden beklenti yüksek.

‘Kısa ve orta vadeli hedeflerimiz arasında öncelikle Irak’ta birinci sıraya oturmak, sonra da dünyada ilk 5 binin içerisine girebilmek’

Son olarak Işık Üniversitesi’nin hedefleri nelerdir?

Işık Üniversitesi olarak gözümüzü Avrupa, Amerika ve dünyaya dikmiş durumdayız. Şu anda bizim hedefimiz de dünyada üniversite sıralayan kuruluşlar var. Bunların meşhurlarından bir tanesi de merkezi İspanya’da bulunan Vebometrics kuruluşu. Biz mesela oranın kriterlerini göz önüne alarak oranın listesini girmeyi hedefliyorduk. Ben buraya gelirken bakmıştım ve ilk 20 binin içinde değildi üniversitemiz. Arkadaşlar sağ olsunlar bana bu konuda çok ciddi destek veriyorlar. Bir takım aktivitelerle, hızlı bir şekilde biz de bu listeye girdik. Bir hafta önce baktım listeye üniversite olarak 17 bin 700. sıraya çıkmışız dünyadaki üniversiteler içerisinde. Bu tabi bizim için yeterli değil; ama bir hedef. Burada kısa ve orta vadeli hedeflerimiz arasında öncelikle Irak’ta birinci sıraya oturmak, sonra da dünyada ilk 5 binin içerisine girebilmek.

2.12.2013 (Haber Merkezi)