'İrtibat Ofisi Ticari İlişkilerimizi Kuvvetlendirecek'

'İrtibat Ofisi Ticari İlişkilerimizi Kuvvetlendirecek'

Eyüp Bartık anlattı

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık’la konuştuk…

Sayın Başkan, Gaziantep Ticaret Odası olarak yurt dışında irtibat ofisleri kurulmasına yönelik projesiniz ile neler yapmayı hedefliyorsunuz?

Sosyal iletişim araçları ne kadar gelişirse gelişsin, yüz-yüze iletişimin yerini hiçbir iletişim aracı sağlayamaz. Bir taraftan “cepten/internetten ihracat” hedefi koymuş olmakla beraber, yüz-yüze iletişimin önemini kavramış bir iş dünyasının, “yüz-yüze ihracat” konusunda da meydanı boş bırakması elbette düşünülemez. İşte buradan hareketle, Gaziantep ile ekonomik ilişkisi ön plana çıkmış ya da çıkmak üzere olan, ya da ekonomi yapıcılarının yönlendirdiği yerlerde, dünyanın önemli ticaret merkezlerinde “özel temsilcilikler ve irtibat ofisleri” açmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Hem Ortadoğu’ya açılan bir kapı olan, hem de AB’nin en doğusunda AB’ye en hazır bir ticaret merkezi olmayı hedefleyen Gaziantep iş dünyasının, önemli ve potansiyel iş merkezlerinde var olması, 2023 hedeflerine ulaşılması için büyük önem arz etmektedir. Gaziantep iş dünyasına hizmet verecek olan irtibat ofisleri  fuar organizasyonları başta olmak üzere, Gaziantep ve bulunduğu ülke arasındaki ticaret ve yatırımları arttırmayı hedefleyen faaliyetlerde bulunacaklar, böylelikle iki merkez arasında güçlü bir ticaret ve işbirliği köprüsü oluşturacaklardır. Şunun altını çizmekte fayda var ki, temsilciliklerimiz bulundukları ülkede bulunan TC. Konsoloslukları’nın Ticaret Ataşelikleri ile uyum içerisinde çalışacaklardır. Nasıl ki yabancı Ticaret Odaları Türkiye’de merkezler kurabiliyorlarsa, artık biz de aynı şekilde yurtdışına açılıyoruz.

Sayın Başkan, bildiğimiz kadarıyla bu çerçevede ilk Ticaret Ofisini Erbil’e açmayı planlıyorsunuz. Neden Erbil?

Ülkemiz ile Irak arasındaki ticari ilişkiler her geçen gün yeni boyut kazanarak gelişiyor. Irak, Gaziantep’in önemli bir ticari partneri ve bölgenin ihracatında ilk sırada yer alıyor. Ocak-Eylül döneminde bölgeden ve Gaziantep’ten Irak’a yapılan ihracat 3 milyar 337 milyon dolara ulaştı. Gaziantep’ten ve bölgeden toplam ihracatın yüzde 49’u Irak’a yapılıyor. Erbil, Süleymaniye ve Duhok’taki yabancı menşeli firmaların yaklaşık yüzde 48’ini Türk firmaları oluşturuyor. Irak’a yapılan ihracatın büyük bölümü Kuzey Irak’a gerçekleştiriliyor. Son yıllarda Kuzey Irak bölgesine ve Erbil’e çok büyük yatırımların yapılması ve ülkemiz firmalarının çok ciddi yatırımları bulunması ve Gaziantep’le ticari ilişkileri ön plana çıktığından dolayı Erbil’de açmaya karar verdik. 

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Ofisi açılmasına yönelik olarak Erbil’de ziyaretlerde bulundunuz, bu temaslarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

GÜÇLÜ BİR TİCARET VE İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ KURMANIN İLK ADIMINI ATTIK

Öncelikle dünyanın önemli ticaret merkezlerinde “irtibat ofisleri” açmanın çok önemli olduğuna dikkat çekmekte yarar var. Odamızın Yurt Dışı İrtibat Ofisleri projesi kapsamında Erbil’de İrtibat Ofisi kurulmasına yönelik ilk adım çerçevesinde, Türkiye Erbil Başkonsolosluğu, Ticaret Müşavirliği ve Erbil Ticaret Odası’nı ziyaret ederek görüşmelerde bulunduk.

Erbil temasları kapsamında ilk olarak Türkiye Erbil Başkonsolosluğunu ziyaret ederek Ticaret Ataşesi Sayer Erbil ve Muavin Konsolos İbrahim Yükseltan ile görüşerek Erbil’de kurmak istediğimiz irtibat ofisi konusunda bilgi verdik. Ziyaretimizde aynı zamanda Irak’taki sosyal ve ekonomik gelişmeler ile Gaziantep-Irak ve Erbil ticari ilişkileri değerlendirildi.

Yine Erbil temasları kapsamında daha sonra Erbil Ticaret Odası’nı da ziyaret ederek Başkan Dara Jalil Al-Hayat ve Başkan Yardımcısı Soran Aziz ile bir görüşme yaptık.

Görüşmede Gaziantep-Erbil ticari ilişkileri ile İrtibat Ofisinin ekonomik gelişmeye yapacağı katkı konusunda görüş alış verişinde bulunduk. Ziyarette, Erbil Ticaret Odası Başkanı ve Başkan Yardımcısı Odamızın Erbil’de kurmayı hedeflediği İrtibat Ofisi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını beyan etmeleri bizleri ziyadesiyle memnun etti. İrtibat Ofisi ile ticari ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyoruz.

Gaziantep’ten daha fazla firmanın özellikle de küçük ve orta Ölçekli firmanın Irak pazarında yer almasına amaçlıyoruz. İrtibat Ofisi’nin buna önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.  İrtibat Ofisi firmalarımızın bu pazara hızlı, sonuç odaklı ve güvenle girebilmelerine katkı sağlayacak. İrtibat Ofisi iş dünyasına ticaret ve yatırımlar konusunda ücretsiz olarak hizmet verecek. Erbil’de yaptığımız görüşmelerde Gaziantep-Erbil arasında güçlü bir ticaret ve işbirliği köprüsü oluşturmanın ilk adımını attık. Erbil İrtibat Ofisi Erbil Başkonsolosluğumuz, Ticaret Ataşeliği ve Erbil Ticaret Odası ile uyum içerisinde işadamlarımıza hizmet verecek. Erbil İrtibat Ofisi ile amacımız bölgemiz ve Gaziantep’in önemli bir ticaret partneri ile ticari ilişkilerini üst seviyeye çıkarmaktır. İşadamlarımız İrtibat Ofisinin faaliyete geçmesiyle her türlü hizmeti alarak bu pazarda daha etkin olacaklar. Erbil’de kurulacak irtibat ofisi için sona gelindi. Her şey hazır Erbil’de ofis kiraladık. Amacımız, Gaziantep ile Erbil ve kuzey Irak arasındaki ticari ilişkileri daha da geliştirmektir. Bu hizmet ile iki tarafında büyümesine katkı sunmak istiyoruz.

Sayın Başkan: Erbil-Gaziantep arasında direk uçak seferleri düzenlenmesine yönelik gelişmeler konusunda neler söylemek istersiniz?

"FİRMALAR NE KADAR BÜYÜRSE ŞEHRİMİZDE ERBİL’DE O KADAR BÜYÜR”

Hızlı ulaşım, ticaretin gelişmesi açısından büyük öneme sahip. Gaziantep ile Erbil arasında karşılıklı uçak seferlerinin başlaması Gaziantep, Erbil ve iki ülke ekonomisi için çok önemli bir gelişme. Gaziantep’ten İstanbul’a 1 saat 20 dakikada gidilirken, Erbil’e 1 saat 10 dakikada uçabileceğiz. Böylece işadamlarımız çok daha kolay bir şekilde bir araya gelebilecekler ve var olan ticari ilişkiler daha da güçlenecek. Karşılıklı uçak seferleri iki pazarı da daha da yakınlaştırdı.

Küçük ölçekli firmalarımız Erbil'e gidip bizim ticaret ofisimizden yardım alarak kendilerine pazar bulabilecekler. Ticaret ofisimiz bu anlamda firmalarımıza öncülük edecek. İşletmelerimiz ne karar büyürse, Gaziantep'te de Erbil’de o kadar büyüyecektir. Irak Havayolları, Zagros jet ve Atlasjet tarafından Erbil’e Gaziantep’ten uçak seferleri düzenlenmesi işadamlarımızın ve sanayicilerimizin karşılıklı olarak gidip gelmesine hız kazandıracak. Dolayısıyla bu Gaziantep’in, Bölgenin ve Erbil’in ekonomisine büyük katkıda bulanacak. 

6.12.2013 (Haber Merkezi)