TPAO Irak'ta Güçleniyor

TPAO Irak'ta Güçleniyor

Etkin bir enerji şirketi olma yolunda

Türkiye’nin petrol ve doğal gaz ihtiyacının karşılanması amacıyla 1954 yılında kurulan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bölgesinde etkin bir dünya enerji şirketi olmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. TPAO’nın Irak genelindeki çalışmaları zaman zaman Irak merkezi hükümeti tarafından engellense de Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki çalışmaları sorunsuz devam ediyor.

TPAO, Irak’ta hidrokarbon arama ve üretim yatırımlarına girmek için Irak Petrol Bakanlığı ile 1994 yılından beri yakın temaslarda bulunuyor. TPAO’nun 2009 yılında Irak Petrol Bakanlığı yetkilileri (PCLD) tarafından açıklanan 1. ve 2. ruhsat ihalelerinde Missan ve Badra petrol sahalarının geliştirilmesi için işletme hakkı kazanması başarısına ilave olarak, TPAO 2010 yılında PCLD tarafından düzenlenen 3. ruhsat ihalesinde üç saha için teklif vermiş ve Siba ve Mansuriya Gaz Sahalarının 20 yıllık işletme hakkını kazanmıştır.

Badra Petrol Sahası Geliştirme Projesi

2009 yılında düzenlenen Irak 2. ruhsat ihalesinde Badra Sahası için TPAO’nun dahil olduğu konsorsiyum tarafından verilen teklif ile işletme hakkı kazanıldı. Konsorsiyum TPAO dışında, GAZPROM (operatör-Rusya), KOGAS (Güney Kore) ve PETRONAS’dan (Malezya) oluşmaktadır. Ortaklık konsorsiyumda %10 hisse ile yer almaktadır. İmzalanan Anlaşma 18 Şubat 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 2010 yılında sahanın ön geliştirme planı tamamlanmış olup, çalışmalara başlandı.

Missan Petrol Sahası Geliştirme Projesi

Basra şehrinin 175 km kuzeyinde, İran-Irak sınırındaki Missan Sahaları Abu Ghirab, Jabal Fauqi ve Buzurgan Petrol Sahalarını içermektedir. Sahalar, CNOOC (%63,75) operatörlüğünde, TPAO (%11,25) ve IDC (%25) konsorsiyumu tarafından geliştirilecektir. Missan Sahalarında yürütülecek üretim/geliştirme faaliyetleri için Üreten Sahalar Teknik Servis Anlaşması (PFTSC) 17 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmıştır. Anlaşma 20 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Siba Gaz Sahası Geliştirme Projesi

Siba Sahasında KEC (operatör,%60) ve TPAO (%40) şirketlerinden oluşan konsorsiyum ihaleyi kazanmıştır. Siba Sahasında öngörülen yerinde gaz miktarı 1 tcf’dir. Sahanın geliştirilmesine yönelik yatırım ve işletme giderleri yaklaşık 1,2 milyar ABD Doları olarak öngörülmektedir.

Mansuriya Gaz Sahası Geliştirme Projesi

Mansuriya Sahasına TPAO’nun operatörlüğünde (%50), KEC (%30), KOGAS (%20) konsorsiyumu ile teklif verilmiş olup, ihale kazanılmıştır. Mansuriya Sahasında öngörülen yerinde gaz miktarı 2,6 tcf’dir. Sahanın geliştirilmesine yönelik yatırım ve işletme giderlerinin yaklaşık 2,7 milyar ABD Doları olması öngörülmektedir. Mansuriya ve Siba Gaz Sahaları Geliştirme Üretim Servis Anlaşması 15 Kasım 2010 tarihinde paraflanmıştır.

6.12.2013 (Haber Merkezi)