Iraklı Artık Yatırım Bekliyor

Iraklı Artık Yatırım Bekliyor

Akın Çalışkan anlattı

Gaziantep Girişimci İşadamları Derneği (GAPGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çalışkan, Irak’ın dışarıdan ürün satın alan bir ülke konumunda olduğunu ve artık üretime yönelik yatırımlar beklediğini söyledi.

Akın Çalışkan, üretimi olmayan bir ülke olarak Irak’ın ticaretten çok üretim yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu kaydetti. Irak’ın yatırım olmaksızın petrolle bir yere varılamayacağının farkında olduğunu dile getiren Çalışkan, şöyle konuştu: “Irak insanı Türkleri çok seviyor. Uzaktan bakıldığında çok ayrıymışız gibi bir izlenim oluşsa da, yanlarına gittiğinizde müthiş bir misafirperverlik görüyorsunuz. Irak’a ticaretin çoğunu da zaten Türkler yapıyor.  Şu an orda çok sayıda firmamız var. Ancak onların istediği ticaretten çok yatırım. Çünkü kendilerini kurtaracak üretim yatırımları. Aksi takdirde ne petrolle, ne de sadece ticaretle bir yere varamayacaklarının farkındalar. Kısacası bacası tüten fabrika istiyorlar. Biz de öyle gelişmedik mi? Petrolümüz mü vardı? Ya da devasa madenlerimiz? Öz kaynaklarımızı kullanarak, üreterek ve çalışma kültürüyle bugünlere geldik. Ancak Irak’ta çalışma ve işletme mantığı çok gelişmemiş. Öncelikle bu kültürün oluşturulması gerekiyor. İnsanlar hep hazır olanı kullanıyorlar.”

IRAK DEVLETİ CİDDİ TEŞVİKLER VERMELİ

Irak’a yatırımların artması için öncelikle ciddi anlamda avantajlar sunan teşviklerin verilmesi gerektiğini dile getiren Akın Çalışkan, Irak devletinin de güvence vermesi gerektiğini söyledi. Çalışkan, “Malum bölge şartları yatırım güvenliği konusunda zaman zaman değişkenlik gösterebiliyor. Yatırımcı geleceği görebilir ve gelecekle ilgili aklında soru işaretleri kalmazsa bu bölgelerde üretim yapacak tesisler kurulabilir” dedi.

GAPGİAD’ın ihracatı artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü de aktaran Çalışkan, “İşadamlarımızı yurtdışına açmaya çalışıyoruz. Tabi bunlar ihracatçı olmayan firmalar için geçerli. Bizim üyelerimizin büyük bir bölümü zaten ihracatçı. Şu an daha çok ticaret yapabileceğimiz ülke ve firmaları tespit ediyoruz. Başka ülke firmalarının ihtiyaçlarına göre firmalarımızla iletişim kuruyor ve karşılıklı alışverişte bulunmalarını sağlıyoruz.

Bizim bir ayağımızın adeta bir pergel gibi dışarıda olması gerekiyor. Bir ayağımız Türkiye’de sabit, diğer ayağımız ise dünyada olmalı” ifadelerini kullandı.

***

Kenya’da 400 bin İngiliz varken, 400 tane Türk var. Rakam bu şekilde iken biz ekonomik olarak İngilizlerle nasıl baş edeceğiz. Dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebilmek için kaliteli ürün üretmeli ve her sektörde markalar yaratmalıyız. Ülke olarak fason üreten bir anlayış yerine markalaşmaya yatırım yaparak katma değeri daha yüksek ürünler ortaya çıkarmanın geleceğimiz açısından çok önemli olduğunu biliyoruz. Türk ihracatçısı olarak dünyanın her noktasında olmalıyız.

***

Irak’a yoğun olarak ofis mobilyası satışımız var. Ancak şu an için orada üretim yapmak gibi bir düşüncemiz yok. Irak’ta yatırım şartlarının oluşması durumunda yatırım yapmaya düşünüyoruz.

***

Kuzey Irak’ta ticari hukuk çok iyi ama burada yaşayacağımız en büyük problem güneyden, Basra tarafından İran’ın sıkıştırması. Çünkü şu anda Türkiye’nin iyi olmasını istemeyen bir ülke var karşımızda. Tabi biz onları yıllarca dostumuz gibi gördük. Şu anda baktığımızda da bizim İran’a sattığımız bir ürün yok. 

6.12.2013 (Haber Merkezi)