Irak, Türk İşadamlarından Yatırım Bekliyor

Irak, Türk İşadamlarından Yatırım Bekliyor

Hüseyin Oğulmuş anlattı

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (Tümsiad) Diyarbakır Şube Başkanı Hüseyin Oğulmuş, Irak’ta Türk insanına karşı büyük bir sevgi ve muhabbet duyulduğunu dile getirerek, “Yaptığımız ziyaretlerde her türlü yardım ve katkıya hazır olduklarını beyan ettiler. Biz de her yatırımcıyı orada yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

***

Türkiye ve Kuzey Irak yönetiminin ekonomik ilişkileri hakkında neler söylersiniz?

Mevcut olan ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirip üst seviyelere çıkartılmasını istiyoruz. Hem Türkiye, hem de bölge ve ilimiz için çok önemlidir.

Tümsiad  Diyarbakır başkanı olarak bölgeye yatırımlar hakkında neler önerirsiniz?

Bölgeyi gezip gördüm. Başta Ticaret ve Sanayi Bakanı, Irak Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı, Türkiye Büyük Elçilik Ateşesi, Yabancı firmalar, finans çevresi yetkilileriyle heyet olarak görüştük, bize karşı özel ilgi ve sempatileri olduğunu tespit ettik. Türk insanına karşı ilgileri çok fazla, büyük iş adamlarını ve firmaları orada hizmet ve yatırıma davet ediyorlar. Bu hizmetler getirilirken özellikle Tümsiad’lı işadamlarına kapılarının açık olduğunu, her türlü yardım ve katkıya hazır olduklarını beyan ettiler. Biz her yatırımcıyı orada yatırım yapmaya davet ediyoruz.

Kuzey Irak’ta yatırım yapan çok sayıda Türkiye merkezli firma var. Ekonomik ilişkilerin siyasal ilişkilere yansımaları hakkındaki gözlemleriniz?

Kuzey Irak, Türkiye ve Güneydoğu Bölgesi ekonomisi için son derece önemlidir. Bütün hizmet sektörlerinde bakir bir bölgedir. Evet çok sayıda Türk firması var. Ama daha da geliştirilebilir. Mesela uluslar arası büyük Türk firmaları yok. Genelde taşeron firmalar mevcut. İkili ilişkiler her alanda geliştirilerek ekonomik ve siyasi alanlarda üst seviyeye çıkarılmalıdır. Bölgesel Yönetime, “peşmerge” gözüyle değil, kararlı, olumlu ve dik duran bir yönetim olarak değer verilmelidir.

Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki  ticari ilişkilerde risk olarak neler görüyorsunuz?

Siyasi istikrar bozulursa ekonomik ilişkiler zarar görür. Kuzey Irak’ı Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne son derece saygılı ve hassas buluyorum. Buna çok dikkat etmek lazım. Bölgesel çıkar savaşları ve iç siyasi çekişmeler iyi ilişkilerimizi bozmamalıdır.

Mevcut ilişkilerin derinleştirilmesi için hükümetler neler yapmalıdır?

Türkiye Dış Politikası’nda, komşuları ile sıfır sorun yaşamak esastır. Kuzey Irak Kürt Yönetimi içinde geçerlidir. Hükümetler arasında karşılıklı güven, siyasi ilişkiler güçlendirilmelidir.

6.12.2013 (Haber Merkezi)