ASLI GIDA HEDEF BÜYÜTTÜ

ASLI GIDA HEDEF BÜYÜTTÜ

Aslı Gıda hedef büyüttü

Aslı Gıda Finans Müdürü Abdülsamet Yıldızgörer kısa vadede gıda sektöründe adından sözettirdiklerini belirterek, amaçlarının uzun vadede gıda sektöründe ilk sıralara yükselmek olduğunu söyledi.

Kürdistan pazarının sürekli geliştiğine dikkat çeken Yıldızgörer, ‘‘Kürdistan pazarı çok cezbedici ve gelişkin bir pazar haline geldi. Özellikle son yıllarda ülkelerle kurulan iyi ilişkiler, pazarın hızla gelişmesine imkân sağladı. Kısa sürede sağlanan güvenlik ve ekonomik istikrar ve buna paralel olarak başlatılan kalkınma hamlesi ile de Kürdistan cazibe merkezine dönüştü’’ dedi.

Aslı Gıda’yı biraz anlatır mısınız?

Dicle Group, 20 yıldan beri Irak’ta ticari faaliyetlerini yürütüyor. Dicle Group sahibi Hamit Bey ve Beşler Group sahibi Cemal Bey’in kararı ile Aslı Gıda, 2010 yılında Zaho’da kuruldu. Aslı Gıda olarak, Dicle ve Beşler Group’undistribütörlüğünü yapıyoruz.

Şirket olarak Irak’ın tüm şehirlerinde ürünlerimiz satıyoruz. Türkiye’de yapılan ihracatın hemen hepsi Zaho’dan yönetiliyor. Şirketlerin büyük bir bölümün merkezleri Zaho’da ve dışarıdan gelen ürünler buradan Irak pazarına dağıtılıyor. Zaho’nun sınırda olması onu ticaret merkezine dönüştürmüş durumda.

‘‘Yeni gümrük kapıları bir an önce açılmalıdır. Mevcut gümrük kapısı, ülkeler arasındaki ticaret hacmine cevap verecek potansiyele sahip değil’’

Irak’taki gıda pazarı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Irak gıda sektörü sürekli gelişen bir pazar. Özellikle Kürdistan Bölgesi’nde sektöre giren birçok marka var ve buna bağlı olarak burada ciddi bir rekabet söz konusu. Irak devleti her aileye aylık olarak belli oranda gıda yardımında bulunuyor.

Ancak halk devletin dağıtmış olduğu ürünleri pek tercih etmiyor. Halkın alım gücünün yükselmesi ile birlikte pazarın ihtiyacı artıyor, buna paralel olarak da tüketici kaliteli ürün talebinde bulunuyor. Bizim sektörümüz direkt olarak insan sağlığını ilgilendirdiği için ürün kalitesi büyük önem arz ediyor.

Biz şirket olarak Kürdistan pazarının yüzde 10’una ihtiyacına cevap veriyoruz. Piyasaya giren malların nerdeyse hepsi ithal.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Irak pazarı gelişen ve büyüyen bir pazar.

KÜRDİSTAN KISA SÜREDE CAZİBE MERKEZİ OLDU

Kürdistan’daki ekonomik gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Silopili olduğum için bölgeyi yakından takip etme imkânım oldu. Bölge 2003 öncesi dönemde dış dünya ile ilişkileri çok iyi değildi. Haliyle dünya ile ekonomik bir entegrasyon sağlayamadığı için, Kürdistan pazarı çok cezbedici ve gelişkin bir pazar değildi.

Özellikle 2005-2006 yılları ve sonrası dünya ve komşu ülkelerle kurulan iyi ilişkiler, pazarın hızla gelişmesine imkân sağladı. Tabi Kürdistan Hükümeti’nin petrol anlaşmalarının da bunda büyük bir payı var.

Kısa sürede sağlanan güvenlik ve ekonomik istikrar ve buna paralel olarak başlatılan kalkınma hamlesi ile Kürdistan cazibe merkezi oldu.Kürdistan Hükümeti planlı ve programlı olarak ekonominin güçlenmesini sağlayacak adımlar atıyor.

Kürdistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlişkiler eskiyle kıyaslanmayacak bir seviyeye gelmiştir. Bu bizi sevindiriyor. Sonuçta yan yana ve birbirine ihtiyaç duyan iki yönetim. Eskiden ciddi çekişmeler vardı; fakat bu çekişmeler bir tarafa bırakıldı ve ekonomik ilişkiler geliştirildi. İnsanlar konuşmaya başladığında birbirini anlamaya başlar.

Şuanda iki tarafta iyi ilişkilerin meyvelerini topluyor. İki ülke arasında ki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için muhakkak ki atılacak adımlar vardır. Ancak öncelikle yapılması konusunda hemfikir olunan, yeni gümrük kapılarının bir an önce açılmasıdır. Mevcut gümrük kapısı iki taraf arasındaki ticaret hacmine cevap verecek potansiyele sahip değil.

İlişkilerin çok daha iyi noktaya gelmesi için iki tarafta da iyi niyet var. Basının da bu iyi niyeti öne çıkararak, bu niyeti destekleyen bir yaklaşım içinde olması gerekiyor. Buraya gelecek firmaların, kaliteli ürün ve dünya standartında hizmet ile gelmesi, ilişkilerin gelişmesine çok ciddi katkı sağlayacaktır.

‘‘Kürdistan çok güvenli bir yer. Buraya gelecek Türk firmaları kalıcı olmak istiyorsa yüksek kaliteli ürünlerle piyasaya girmeliler’’

Aslı Group olarak gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

Irak gıda pazarında çok fazla marka bulunuyor.Biz şirket olarak ilk hedefimiz, kendi sektörümüzde ilk sıralara yükselebilmek. Bu hedefimiz için çok planlı bir şekilde çalışıyoruz. Her geçen yıl pazarımızı genişleterek yolumuza devam ediyoruz. Bizim için öncelikli olan pazara doğru ve kaliteli mal sunmaktır. Pazara sunduğumuz kaliteli mal pazarımızı daha da genişletiyor.

Satışımızın yüzde 70’ini Irak’ın Güney kesimlerine yapıyoruz. Bu nedenle 2014 yılında Güney’deki satışlarımızı arttırmanın planlarını yapıyoruz.

Irak’a gelecek olan firmalara neler önerirsiniz?

Buraya gelecek olan arkadaşlar kaliteli ürün ve kaliteli hizmet ile gelsinler. Türkiye’nin hemen her sektörden markalarını piyasada görüyoruz. Buraya geldiklerinde yine bir Türkiye firması ile rakip olacaklarını bilmeliler. Bunun yanında yerli ve diğer ülkelerden gelen firmalar var. Standartları yüksek işler yapmaları gerekiyor.

Kürdistan çok güvenli bir yerdir. Bir kere bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Gönül rahatlığıyla gelebilirler. Pazar her yönüyle açık ve sürekli gelişiyor. Burada kalıcı olmak istiyorlarsa, kalite çok önemli, buna dikkat etsinler.

12.02.2014 (Haber Merkezi)