BANKACILIKTA CAZİP FIRSATLAR VAR

BANKACILIKTA CAZİP FIRSATLAR VAR

BANKACILIKTA CAZİP FIRSATLAR VAR

Albaraka Bankacılık Grubu Erbil Şube Müdürü Rasim Gül ile Kürdistan’daki yatırım fırsatlarını, kredi olanaklarını ve ticari talepleri konuştuk. Albaraka Bankacılık Grubu ilk yurt dışı şubesini Erbil’de açtı.

Bize neden Kürdistan’da yatırım yaptığınızı anlatır mısınız?

Türkiye ile bölgenin ekonomik ve ticari ilişkiler her geçen gün artıyor. Albaraka olarak firmaları, şirketleri, takip ettik, yani ticareti takip ettik. Burada bir potansiyelin olduğunu gördük ve o potansiyeli değerlendirmek için buradayız.

Burada verdiğiniz bankacılık hizmetlerinden söz eder misiniz?

Firmaların Türkiye ile dünya ile olan ticarette para transferlerini gerçekleştiriyoruz. Bizim bankacılıkta bireysel diye tabir ettiğimiz durum var. Bireyselde taşıt kredileri hâlihazırda devam ediyor. Bunun yanında konut kredileri yeni yeni kullanılmaya başlandı. Gelişen bu durum karşısında Albaraka olarak biz de konut kredilerine başladık.

‘‘Kürdistan, her alanda olduğu gibi bankacılık alanında da cazip fırsatlar sunuyor. Bir defa arz ve talep lehine bir cazibe var. Arzın çok üzerinde bir talep var’’

Şimdi burada kredi verilirken teminat bağlamında neler gösteriliyor?

Bireyselde taşıt kredileri, gayrimenkul teminatıyla veriliyor. Konut kredilerinde bizatihi konutun kendisi teminat oluyor. Para transferi bireyselde araç ve konut; ticari ve kurumsal kredilerde ise nakdi ve gayri nakdi krediler veriyoruz.

Gayri nakdi krediler teminat mektubu, Irak içi ve dışı akreditif işlemleri olmak üzere, nakdi olarak firmalara murabaha kredisi kullandırtıyoruz. Yine bireyselde az önce bahsettiğim gibi teminatlar ağırlıklı olarak gayrimenkul teminatı alınıyor ve hem bireyselde hem de ticaride kredili işlerimizin çoğunluğu Iraklı firmalarla gerçekleşiyor.

Türk firmalarıyla daha çok para transferi, çek, havale, teminat mektubu gibi ağırlıklı bir çalışmamız mevcut. Yani nakdiden ziyade gayri nakdi ve bankacılık hizmetleri gibi çalışmalar yapıyoruz.

Türkiye’de verilen kredi oranları ile buradaki kredi oranlarını karşılaştırdığımızda neler söylersiniz?

Burası tabi her alanda olduğu gibi bankacılık alanında da cazip fırsatlar sunuyor. Arzın çok üzerinde bir talep var. Dolayısıyla rekabette düşük olduğundan bölgenin sunduğu müşteri potansiyeli açısından zengin bir müşteri potansiyeli var.Ayrıca karlılık açısından da Türkiye’ye ve dünyanın diğer ülkelerine göre çok cazip fırsatlar sunuyor.

Kürdistan’da bankacılıkla ilgili olarak sunmak istediğiniz yeni şeyler var mı?

Bölgede araç kredisi çok popüler; ama konut kredisi maalesef gelişmemiş. Konutu insanlar taksitle, krediyle, murabaha yoluyla almayı bilmiyorlar. Bununla ilgili birtakım yasal mevzuat ve operasyonel kolaylıkların sağlanması gerekiyor.

Bölgede bunlar maalesef çok gelişmemiş. İnsanlar taşıt kredisiyle konut ihtiyacını ya da Türkiye’deki tüketici kredisi dediğimiz tüketici ihtiyacını, taşıt kredisiyle çözmeye çalışıyor. Hâlbuki bölgede çok ciddi bir inşaat faaliyeti yürütülüyor, dolayısıyla çok ciddi konut projeleri var.

Bu konut projelerinin insanlara sunulmalarında mortgage tarzı bir sistem geliştirildiği takdirde, bölge insanı çok daha rahat konut sahibi olabilecek ve bankalarda burada çok ciddi bir aracılıkla sürece katkı sağlayacak.

BÖLGE HER YÖNÜYLE GELİŞİYOR

“Gelişen bir ekonomiye paralel olarak bankacılığın Kürdistan’da gelişeceğini söyleyebiliriz” Tabi bu geçiş döneminde bazı zorluklar oluyor. Mesela bazı teknolojik zorluklar yaşayabiliyoruz. Elektrik kesintisi, internet kesintisi gibi.

Bütün bunların yanında kalifiye personel bulmakta zorlanıyoruz. Mevzuat anlamında bölgede çok gelişmiş bir mevzuat yok. Bu durum bazen kolaylık sağlarken, bazen de zorluklara neden oluyor. Merkez bankası yapılanıyor ve her geçen gün geliştiriyor kendisini.

Nasıl Türkiye’den yabancı bankalar gelerek çok iyi teknolojik katkı, sermaye katkısı yaptıysa, Irak’ta da uluslararası bankalara müsade edildikleri ölçüde, pazara girdikleri ölçüde bu ülkenin ve bu bölgenin finansal yapısına katkı sağlayacaklardır. Ekonominin kayıtlı sisteme dönmesine muhakkak aracılık edeceklerdir.

Türkiye firmaları için verdiğiniz özel hizmetleriniz var mı?  

Her şeyden önce Albaraka olarak, firmalarımızın alıştığı hizmet hızını ve kalitesini burada da sunuyoruz. Firmalarımız, Türkiye’de hangi şube konseptinden geliyorsa, burada aynı şube konseptiyle karşılıyoruz.

Onun haricinde hangi sistemde bir çek hizmeti alıyorsa, kiralık kasa hizmeti alıyorsa yada para transfer hızı istiyorsa aynı hızı ve aynı hizmet kalitesini burada da sunuyoruz. Tabi bunlara ek olarak güler yüzlü, eğitimli personellerimiz ve kahvemizle firmalarımızı bankamıza bekliyoruz.

13.02.2014 (Haber Merkezi)