Edicoo Ajans Genel Koordinatörü Faruk Kızılırmak: Amatör Ruhuyla Profesyonel Çalışıyoruz

Edicoo Ajans Genel Koordinatörü Faruk Kızılırmak: Amatör Ruhuyla Profesyonel Çalışıyoruz

Amatör Ruhuyla Profesyonel Çalışıyoruz

İki kişiyle başlayıp kreatif düşüncelerle birçok ünlü markanın tercihi haline gelen Edicoo Ajans, kısa sürede bünyesine iki televizyon da katarak başarısını taçlandırdı. Sektöre iki kişiyle başlayıp 160 kişilik ekibe ulaşan Edicoo Ajans, kısa süre içerisinde birçok markanın tercihi haline geldi.

Bünyesine kattığı iki televizyonla da bölgede adından söz ettiren Edicoo Ajans, yenilikçi anlayışıyla sektörde ilkleri başarıyor. Kürdistan Parlamentosu’nun resmi logosuyla ilk işe başladıklarını belirten Edicoo Ajans Koordinatörü Faruk Kızılırmak, akabinde seçim çalışmalarında promosyonlarla devam ettiklerini söyledi.

Süreç ilerledikçe yenilikçi fikirlerini de işlerine yansıttıklarını belirten Kızılırmak sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Logo çalışmasıyla başlayan serüvenimizimedya satın alma, medya planlama ve kurduğumuz televizyon kanallarıyla sürdürüyoruz.

Biz 2009 yılında başlayan medya satın alma serüveninde ilk yüzümüzü Türkiye’ye çevirdik. 2014 yılından itibaren Arap dünyasına da yöneliyoruz. Bu seneki hedefimizde orayla bir işbirliği var. Şimdilik onun temellerini atıyoruz. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz.’’ 

Faruk Bey, Edicoo Ajansın genel koordinatörü olarak bize burada neler yaptığınızı anlatır mısınız?

Edicoo 2008 yılında Erbil’de Sinan Kaya ve Veysel Kızılırmak tarafından kurulan bir kreatif şirketi. İlk başlarda kreatif işleri yaptık. Daha sonra yeni ortaklarla yolumuza devam ettik. İlk yaptığımız iş Kürdistan Parlamentosu’nun resmi logosuydu.

Bu çalışma 800 proje arasında ilk sırada yer aldı. 2009 seçimlerinde KDP’nin tüm seçim çalışmalarında kullanılan promosyonları hazırladık. Edicoo, bununla başlayan bir serüven ve hala devam ediyor. Bu serüveni şimdi medya satın alma, medya planlama ve kurduğumuz televizyon kanallarıyla sürdürüyoruz.

‘‘Reklam alanında burada pazarın büyük bir kısmı özellikle hızlı tüketim malları Türkiye’den geliyor.’’

Şimdi referanslarınıza bakıldığında çok büyük Türk firmalarıyla çalışıyorsunuz, biraz bundan bahsder misiniz? 

Bu alanda ki ilk müşterimiz Evyap oldu. Evyap, burada lokal bir ajansla çalışmak istediğini bildirmişti o dönem. Bize yapabilir misiniz dendiğinde, işin doğrusu hâkim olduğumuz bir alan değildi. Yaklaşık iki aylık bir araştırma sürecinden sonra medya nedir, reklamcılık nedir, üzerinde bayağı çalışıldıktan sonra olur deyip başlanmış bir iş oldu.

İlk yıl sadece Evyap planlanması yapıldı burada. Yedi tane televizyon kanalına reklamlar verildi. Ardından Evyap’ın referansıyla da firmalar bir bir bize yönelmeye başladı.

Biz bu defa yönümüzü Türkiye’ye döndük. Reklam alanında burada pazarın büyük bir kısmı özellikle hızlı tüketim malları Türkiye’den gelmekte. Bunu da göz önüne alarak hızlı tüketim mallarında özellikle Türkiye’deki firmalar ile irtibata geçtik.

Şuan da kimlerle çalışıyorsunuz?

Şuan da Evyap çalışmamız halen devam ediyor. 5.yılımıza giriyoruz 2014 yılı için de planlarımızı yaptık. ETİ, Boydak Grubu, Pınar Süt ürünleri, Keskinoğlu, Pakten, Uludağ içecek, Beymen ve Atasay Mücevheratla çalışıyoruz.

Söylediklerinize bakılırsa Türkiye’deki büyük firmaların çoğunluğuyla çalışıyorsunuz.

Türkiye’deki marka firmalar, pazarda var olan firmaların hemen hepsiyle çalışıyoruz. Bizim haricimizde reklam verenler oluyor; ama büyük firmalar bizi tercih ediyor.

‘‘Hiç olmayan bir şey sağladık müşterilerimize. Kullandığımız reklamlar için bir takip sistemi kurarak reklam vereni bilgilendiriyoruz’’

Neden tercih ediliyorsunuz? Yani bir tesadüf değildir bütün Türk firmalarının sizi tercih etmesi, aktif bir satış ağınız mı var?

Aktif satış ağı gerçekleşti ama hep bunu söylüyoruz: Biz amatör ruhuyla profesyonel çalıştığımıza inanıyoruz. İyi bir ekibimiz var. Çekirdek kadromuzun hepsi üniversite mezunu. Müşteriyi iyi anladığımıza inanıyoruz.

Müşterinin beklentilerinin ne olduğuna karar verebiliyoruz. Her zaman müşterinin, reklam verenin faydasına olacak şekilde planlanmalar yapılıyor. Bu planlamaların mutlaka bize fayda da getireceğine inanıyoruz.

Müşterinin hedef kitlesini göz önüne alarak uygun mecralar seçmeye çalışıyoruz. Ayrıca hiç olmayan bir şey sağladık müşterilerimize. Kullandığımız reklamlar için bir takip sistemi kurarak reklam vereni bilgilendiriyoruz. Reklamla ilgili raporları anında sunuyoruz böylece.

Bu neden önemli?

Türkiye’deki müşterilerin hemen hemen hepsi devletin verdiği teşvik kapsamında harcadıkları bu reklam giderlerinin bir kısmını devletten geri alabiliyor. Bunun için belli kıstaslar var. Örneğin takip raporlarının olması lazım. Aynı zamanda görsellerinin de olması lazım.

Yayın kayıtlarının ellerinde olması gerekiyor. Daha önce bu sağlanamıyordu, biz bunu başardık ve bu, müşterilerimiz adına çok olumlu bir şey oldu. Çünkü yaklaşık olarak yüzde 60 ya da yüzde 65’e kadar harcadıkları reklam giderlerini geri alabiliyorlar.

HEDEF KİTLE İYİ BELİRLENMELİ

Kürdistan da medya planlamasını yaparken Türkiye firmaları nelere dikkat etmeli?

Öncelikle hedef kitlenin iyi belirlenmesi lazım. Ürünlerinin pazardaki yerlerine göre medya planı oluşturmalılar. Örneğin Duhok’ta iyi bir dağılım varsa, Duhok pazarında iyi bir noktadaysa Duhok’ta en çok izlenen, daha çok takip edilen mecraya reklam veriyor olması lazım.

Erbil’deyse Erbil, Süleymaniye’de ise Süleymaniye. Çünkü Kürdistan bölgesi özellikle kendi içerisinde üç bölüme ayrılıyor.

Eyalet sistemi mi?

Eyalet sisteminden ziyade kendi içerisinde bir taraf dil bazlı iki bölgeye ayrılmış. Behdinan bölgesi ve Soran bölgesi. Behdinan bölgesinde iletişimi sağlayabilmek için o bölgenin dilinin kullanmak gerekiyor. Bu yüzden o dilde yayın yapan bir televizyonda olmak gerekiyor.

Soran bölgesinde ise siyasi çerçevede bir ayrışma var. Erbil vilayeti KDP yanlısıyken YNK Süleymaniye Bölgesi’nde etkin. Kanallar burada daha çok partiler tarafından desteklendiğinden hangi bölgede hangi parti etkili, o partinin kanalı hangisi bunlara dikkat etmek gerekiyor. Bir tarafta takip edilen bir mecra diğer tarafta takıp edilmiyor.

Planlama yapılırken mutlaka bunlar göz önüne alınmalı. Siyasi farklılaşma insanların mecralara yönelmesini beraberinde getiriyor. Örneğin Erbil bölgesinde en çok izlenen televizyonlar Kürdistan Demokrat Partisinin çizgisinde giden televizyonlarken, Süleymaniye bölgesinde en çok takip edilen televizyonlar Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Goran hareketinin televizyonları.

Reklam verenlere TV ve gazete reklamı sunarken elinizdeki veri ne oluyor?

Tabi şuan da 2013 ün son çeyreği itibariyle elimizde bazı veriler var, bu veriler çok sağlam olmamakla birlikte onları dikkate alıyoruz. Biz daha çok sokağın nabzını tutuyoruz Sokak ne diyor yani? Bu çok önemli.

Biz hedef kitleyi çok fazla dikkate alıyoruz. Yani bir çikolatanın hedef kitlesi ise bir arabanın otomobil pazarının hedef kitlesi birbirinden çok farklı. Buna dikkat ediyoruz mutlaka. Onun yanından da sokakta hangi televizyon izleniyor, hangi programlar izleniyor diye.

Bunların raporlarını alıyoruz mutlaka. Reel olarak ta karşılığı şu şekildedir: Biz kampanyayı bitirdikten sonra müşterimize kampanyayı yapıp bitirdik ortalama 2-3 ay sonra müşterimizle bir görüşme yapıyoruz kampanya üzerine tartışmalar yapıyoruz.

Yani müşteriye siz bu kampanyadan ne oranda verim aldınız beklentiniz ne oranda karşılandı diye geri dönüşte yapıyor fikirlerini alıyoruz.

Irak’ın güneyinde de planlama yapıyor musunuz?

Evet yapıyoruz. Irak’ta var olan hedef kitleye uygun olan tüm televizyon kanallarıyla çalışıyoruz. Toplamda şuan da sistemimizde kayıtlı yirmi iki tane televizyon kanalı var. Yani yirmi iki televizyon kanalında ayrı reklamlarımız var.

Peki, Edicoo’nun ileri ki dönem için hedefleri nelerdir?

Biz 2009 yılında başlayan medya satın alma serüveninde ilk yüzümüzü Türkiye’ye çevirdik. Türkiye’de burada reklam veren belli başlı hemen her firmayla çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. 2014 yılından itibaren biraz daha Arap dünyasına yüzümüzü döndük.

Arap dünyası şu anlama geliyor: Uluslararası özellikle elektrik firmaların tamamı Dubai ve Lübnan üzerinden geliyor buraya. Bu seneki hedefimizde orayla bir işbirliği var. Şimdilik onun temellerini atıyoruz. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz.

Bir de televizyon kanalınız var galiba ondan bahseder misiniz?

Evet, iki tane oldu şimdi. Birincisi Kürdmax TV. 2012 yılının yedinci ayı itibariyle yayın hayatına başladı. Tamamen Edicoo’nun sermayesiyle kurulmuş bir televizyon.

Bağımsız ve bağlantısız. Haber yayımlamıyoruz. Haberden uzak popüler kültüre endeksli, dizilerin olduğu, belgesellerin olduğu çocuk kuşağının olduğu, spor kuşağının olduğu eğlence kanalıdır. Yemek programların olduğu bir kanal. Hızlıca geliştiğine inanıyorum.

Son verilere göre Kürdistan’da en çok izlenen ikinci televizyon. Bunu resmi raporlara dayanarak söylüyorum.

Hedefimiz tabi ki bir numara olmak. İkinci kanal peki?

İkinci kanal bir çocuk kanalı olacak. Adı Pepule TV. Kanalı kurduk yeni yılla birlikte yayın hayatına başlıyor. Bu televizyonumuzda Behdinan Bölgesi’ne ağırlıklı yayın yapacak.

Türksat uydusu üzerinden de yapacak. Türksat’la anlaşıp frekansı aldık.

Neler olacak Pepule TV’de?

Eğitim programları olacak. Orada Latince alfabeyi belirtmek zorundayız mesela referansımız esasında Yumurcak TV konseptiyle aynı.

Orada 2-12 yaş grubunun hepsine ayrı ayrı hitap edecek programlar olacak, çizgi filmleri olacak, eğitim programları olacak.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Edicco’nun şu an da dört tane ofisi var: Erbil merkez, Duhok ofisi, Süleyman ofisi ve 2013 yılında İstanbul’da açmış olduğumuz ofisimiz.

Toplamda iki kişiyle başlayan serüven de şuan da 160 kişi olduk. Fark yaratabildiğimiz için burada olduğumuzu belirtmek istiyorum.

15.02.2014 (Haber Merkezi)