Siti Group Yönetim Kurulu Başkanı Hazar Sincari: Kürdistan Pazarı Hızla Büyüyor

Siti Group Yönetim Kurulu Başkanı Hazar Sincari: Kürdistan Pazarı Hızla Büyüyor

Siti Group Yönetim Kurulu Başkanı Hazar Sincari: Kürdistan Pazarı Hızla Büyüyor

Siti Group Yönetim Kurulu Başkanı Hazar Sincari, Kürdistan pazarının canlı ve sürekli gelişen bir pazar olduğunun altını çizerek, güçlü ve kaliteli hizmet sunacak olan yabancı firmaları Kürdistan Bölgesi’ne davet etti.

2014 yılı için gıda ve tarım sektöründe üretime dönük yatırımlar yapmaya hazırlandıklarını belirten Sincari, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Diyarbakır ziyaretini de ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olarak niteledi.

Kürdistan’daki ekonomik gelişmenin hızına da dikkat çeken Sincari, ekonomik ilişkilerin gelişmesi için yeni sınır kapıları açılmasının gerekliliğini de ifade etti.

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Siti Group, inşaat ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyorum. Zaho merkezili firmamız 15 yıl önce kuruldu. İstanbul’dan Bağdat’a kadar şubeleri olan firmamızın yıllık cirosu 80-100 milyon dolar arasında değişiyor.

Yapmış olduğunuz projeleri anlatır mısınız?

İnşaat sektöründe müteahhitlik ve yapsat işleri yapıyoruz. Gıda alanında temel gıda, çikolata, süt ve şekerleme ile pazarda faaliyet gösteriyoruz.

Kürdistan pazarı hakkında neler söylemek istersiniz?

Kürdistan bölge ekonomisi ile vatandaşların alım gücü doğru orantılıdır. Eskiden Kürdistan Bölgesi ve Irak sürekli bir savaş durumundaydı, halk fakirdi. Allaha şükerler olsun ki, durum artık tersi bir istikamette devam ediyor.

Ekonomi’nin gelişmesi için gereken koşullar sağlanıyor. Ekonomimiz hızla gelişiyor. Ekonomik gelişim ve alım gücünün artışını kendi firmamızdan örnek verecek olursam, firmamızın iş hacmi yıllık yüzde 15-20 oranında arttı.

Kürdistan pazarı genç ve dinamik bir pazar. Kürdistan nüfusunun arttığı doğru; ancak pazar’daki bu artış nüfusla kıyaslanmayacak bir artıştır. Ancak şunu da belirteyim; ekonomik refah ve güvenlik olmadığı zaman nüfus artmaz.

Geçmişten biliyoruz ki, herkes buradan ayrılarak güvenli ve huzur içinde yaşamak için Avrupaya gidiyordu. Güvenli ortam ve Ekonomik istikrar Kürdistan Bölgesini cazibe merkezi haline getirdi.

’’Mevcut durumdaki teşvik yasalarımızda yerel ve yabancı sermaye arasında bir ayrım yok. Kanun düzenleyici olarak gereken tüm olanaklar eşit bir şekilde sunuluyor.’’

Kürdistan Bölgesi’nde gıda üzerine fabrika kurmayı düşünüyor musunuz?

Mevcut durumda gıda sektöründe kurulmuş fabrika yok. Bu eksikliktir ve İş insanlarımızda bu eksikliğin farkına varmışlar. Kürdistan Bölgesi’ne gelen yabancı sermaye çok büyük bütçeli yatırımlara imza atıyor ve bu bizim gibi yerli işdamlarına bir mesajdır.

Biz bu mesajı doğru okuyor ve 2014 yılı içinde tarım ve gıda ektöründe yatırım yapacağız. Yapacağımız yatırımlarla sahip olduğumuz doğal kaynakları değerlendirip halkımıza sunacağız. Paranın ülke dışına çıkmaması ekonomimizi güçlendirecek ve isdihdamı artıracaktır.

Sağlık alanında da Medicana sağlık grubu ile ortak yatırımlarımız var. Bağdat’a devam eden hastahane projemiz 8 ay sonra hizmet vermeye başlayacaktır. Anadolu Birlik Holding ile stratejik ortaklığımız var ve İttifak Holding bizim partnerimizdir.

Başkan Barzani’nin Diyarbakır ziyaretinin ekonomik illişkilere katkısını nasıl değerlediriyor sunuz?

Türkiye ile ilişkilerimiz iyi durumdaydı; ancak Sayın Başkan’ın Diyarbakır ziyareti sonrası ilişkilerin daha iyi bir noktaya geleceğini düşüyorum. Bu tarihi ziyaret belki bugüne kadar kırılmamış bazı önyargıların kırılmasını sağlayacaktır.

Sayın Başkan’ın Diayarbakır ziyareti, ilişkilerde bir dönüm noktası olacaktır. Tarihsel olarak aynı coğrafya’da yanyana yaşıya gelimiş iki halkız ve bu ilişkilerin gelişmesi iki halkın çıkarınadır. Ekonomik olarak birbirimizi tamamlıyoruz.

Ekonomik ilişkilerin gelişmesi için yeni sınır kapıları açılmalıdır. Zaten bildiğim kadarı ile Başkan Barzani ile Sayın Erdoğan bir anlaşmaya varmışlar.Mevcut durumdaki teşvik yasalarımızda yerel ve yabancı sermaye arasında bir ayrım yok. Bu çok önemli bir şey; zaten kanun düzenleyici olarak gereken tüm olanaklar eşit bir şekilde sunuluyor.

Irak yeniden yapılandırılıyor ve haliyle tüm sektörler kazançlıdır. Dünya’da Küridistan Bölgesi ile Irak gibi kazançlı imkanlar sunan başka pazar yok.

Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Yabancı sermayeden isteğim buraya geçici bir yer olarak bakmasınlar. Sonuçta buraya ticaret yapmak için geliyorlar. Hiç şüpe yok ki, para kazanma hedefleri haklı ve meşrudur. Ancak buna karşın çok iyi ve kaliteli bir hizmet sunmaları gerekiyor. Ülkemize güçlü ve sağlam firmaların uzun vadeli yatırımlarla gelmesini istiyoruz.

17.02.2014 (Haber Merkezi)