'İkinci Sınır Kapısı Türkiye İle Ticareti Kolaylaştırır'

'İkinci Sınır Kapısı Türkiye İle Ticareti Kolaylaştırır'

Dara Celil Hayat anlattı

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat, daha önce gündeme gelen Türkiye ile Irak sınırına ikinci bir sınır kapısı yapılması ile ilgili olarak, “Daha önce çok konuşma yapıldı ancak bir gelişme olmadı. Türkiye hükümeti ve devletinin bu konu üzerinde çalışması gerekir. Yeni bir sınır kapısı Türkiye’nin çok faydasına olacaktır” dedi. 

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye ve Irak ticaretinde gelinen son noktayı ve güncel gelişmeleri konuştuk.

***

Erbil ve bölgede hızlı bir değişim ve gelişim hamlesi yaşanıyor, bu değişimdeki en temel etkenler nelerdir?

Eskiden bizim sınırlarımız herkese kapalıydı. 2003’te Irak’ta sistem değiştikten sonra Kürdistan’da  federal bir hükümet kuruldu. Bunun üzerine projeler ve çalışmalar arttı. Halen de devam etmekte olan çok sayıda proje var. Özel sektörün yatırımları hızla artıyor. Güvenlik konusunda hiçbir sıkıntı yok. Yerli ya da yabancı, herkes problemsiz bir şekilde iş ve sosyal yaşamını sürdürüyor. Ve hemen hemen her sektörde yatırıma ihtiyaç var. Çünkü bölgenin başta şehircilik olmak üzere ihtiyaçları artarak devam ediyor. Bunun yanı sıra üretim, sağlık, turizm, tarım gibi konularda önemli bir potansiyel söz konusu. Yatırımlar da hızla devam ediyor.

Türkiye ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki ticari ilişkiler konusunda neler söylersiniz?

Bizim hükümetimiz ikili ticarete çok sıcak bakıyor. Türk işadamları için de bütün kapılar açılmış. Rahat bir ticaret imkanı sunulmuş durumda. Projeler ve ihtiyaç duyulan konularda da Türk firmaları hep öncü oluyorlar.

Buraya yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına önerileriniz nelerdir?

Güzel dostluklarımız var. “Buyurun gelin, hoş geldiniz” deriz. Sistem içerisinde buyurun işlerinizi yapın. Yasalara ve işleyişe uygun güzel işler yapın. Herkes gelir iş yapar ama güzel iş yapanların işleri devam eder.

***

Yatırım yapmak isteyenlere özellikle vergi konusunda çok destek oluyoruz. Arsa konusunda yardımcı oluyoruz.

Diğer ülkelerle kıyasladığınızda Türkiye hangi noktada duruyor?

Türkiye ile tarihimiz ve kültürümüz çok eskilere dayanıyor. Türkiye’nin teknolojisi, orta düzeyde bir teknolojidir. Avrupa’ya yakın bir ülke olduğu için Türk ürünlerinin fiyatları da uygun oluyor. Bu yüzden de tercih ediliyor.

Habur sınır kapısında kamyon ve tır geçişlerinde ciddi sıkıntıları söz konusu, bununla ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Bizim tarafta, yani Irak tarafında sıkıntı yok. Ancak Türkiye tarafında ciddi sıkıntılar var. Devlet o konuda çalışmalar yapıyor. Sıkıntılar bir süre bitiyor. Aradan birkaç ay geçiyor problemler tekrar başlıyor. Biz de anlayamıyoruz, biten bir sıkıntı tekrar neden başlıyor. Tabi bunu bu işin muhatapları çok daha iyi bilir.

Yeni bir sınır kapısının açılmasıyla ilgili gelişmeler var mı?

Bu konuyla ilgili çok konuşmalar yapıldı. İkinci bir sınır kapısı yapılsın ve tren yolu yapılsın diye, fakat bir gelişme olmadı. Türkiye hükümeti ve devlerinin bu konu üzerinde çalışması gerekir. Çünkü yeni sınır kapısı Türkiye’nin çok faydasına olacaktır. Ticaretin daha da gelişmesi sağlanabilir. 

8.12.2013 (Haber Merkezi)