Ekhlas Home ve Office Furniture Yönetim Kurulu Başkanı Karzani Karim: İş Birliğine Hazırız

Ekhlas Home ve Office Furniture Yönetim Kurulu Başkanı Karzani Karim: İş Birliğine Hazırız

Ekhlas Home ve Office Furniture Yönetim Kurulu Başkanı Karzan Karim: İş Birliğine Hazırız

Ekhlas Home ve Office Furniture Yönetim Kurulu Başkanı Karzani Karim‏, Kürdistan’daki mobilya sektörü ve mobilya sektörünün geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kürdistan’ın her geçen gün ekonomik refahının yükseldiğine dikkat çeken Karzani Karim, Kürdistan’ın gelecekte cazibe merkezi olacağını da sözlerine ekledi. Karzani Karim, küçük bir işletmeden, mağaza zincirine kadar uzanan başarı hikayesini dergimize anlatarak Türkiye’den gelecek yatırımcılara gelin birlikte iş yapalım” diye seslendi.

Ekhlas Mobilya hakkında neler söylemek isterseniz?

Biz Irak'ta mobilya sektöründe faaliyet gösteren ilk firmalardanız. Mobilyacılık dede mesleği olduğu için ondan sonra da bayrağı biz devraldık. Dedem şuan bile her gün mobilya dükkanımıza mutlaka uğrar. Babamda dedemle beraber mobilya işinde çalıştıktıktan sonra 1970’lerde Erbil’in sanayi bölgesin’de 2000 metrekarelik bir yer açtı.

Burayı açarken devletten belli bir oranda teşvik aldık tabi. Bu teşvikle beraber kendi mobilyamızı üretmeye başladık. 2003 yılına kadar burada kendi ürettiğimiz mobilyaları sattık. Bütün olumsuzluklara rağmen biz üretimimizden vazgeçmedik, savaş dönemi de buna dahil.

Yani savaş devam ederken de siz üretime devam ettiniz. Evet, devam ettik; ama bizim özellikle 1991’e kadar hem üretim hem de ithalat yapıyorduk. İthalatta ağırlıklı olarak ,hammadde ithal ediyorduk. O dönemde, yanımızda Bağdat’tan, Mısır’dan, Kerkük’ten çalışan çok insan vardı. Aldığımız hammaddeyi hem işliyor, hem de satıyorduk. Ayrıca fason iş yaptırdığımız yerlerde vardı. Bu dönemde mobilya dağıtım işini de yaptık. 1986’da Ekhlas’ı ve mağazamızı kurduk. Ondan sonar tabii kendi üretimimize geçtik.

‘‘Kürdistan, ekonomik anlamda gelecek vadeden bir yer. Burada iş anlamında destek alabiliriz. Buraya yatırım yapmak isteyen Türk firmaları, gelsinler beraber çalışalım.’’

Üretim kararını nasıl aldınız?

Üretim kararını almamızdaki temel etken, yaptığımız ürünlerin çok kaliteli olmasıydı. Ürettiğimiz kaliteli ürünleri kendi mağazalarımızda ön plana çıkarmak istedik.

İlk mağazanızı nerede açtınız?

İlk mağazamız 30 metre caddesinde açıldı. Bodrumla birlikte hesaplasak, toplam 1200 metrekarelik bir mağazaydı. Biz orada fabrikadan getirdiğimiz ürünü, hammaddeyi, iskeleti getirip işlerdik. Mağazamızın üst katında boyama, alt katında ise döşeme işleri yapılıyordu.

Biz bu işe1986 yılından beri devam ettik. Savaş nedeniyle biraz işler durgunlaştı.1991'den sonra daha iyi ve farklı ürünler yapmak istedik. Ancak savaş nedeniyle hammadde bulmakta zorlandık. Kürdistan'da mobilya üretimine ceviz ahşaplarla devam ettik. Ceviz çok zor bulunan maddeydi, bu nedenle bizim memleketimizde ne bulunuyorsa ondan yaptık.

Hammadde o zamanlar yasaktı. 2000-2003’e kadar Irak Hükümeti, Kürdistan’a ambargo uyguladı. Buna rağmen işlerimize devam ettik. 1991 'den 2003 yılına kadar devlet ofislerini, devlet adamlarının ev ve ofis mobilyalarını, özel villalarının çoğu işlerini biz yaptık. 2003’ten sonra işleri ben devraldım. Çünkü Kürdistan'ın ekonomisi çok değişti, ihtiyaçlar çok fazla olunca biz üretime yetişemedik. Çeşitler çok fazla oldu, modeller arttı. Bizde buna karşılık ithalat yaptık.

Çin'den, Malezya’dan,Tayland'dan malzeme buraya getirdik. 2003’e kadar tek mağaza ile hareket ediyorduk.2003’ten sonra mağaza ve showroom ihtiyacımız arttı. Sonra mağazalarımızın sayısını artırma kararı aldık. Sadece sayıyı artırmak değil, hacimsel olarak daha büyük mağazalar açma kararı aldık. Bu karar doğrultusunda 2003’de ikinci mağaza, 2008 de üçüncü, 2013’te de dördüncü mağazamızı açtık.

KÜRDİSTAN PROBLEMSİZ BİR YER

Erbil’de çok sayıda mobilya mağazası var Evet, buraya son dönemlerde birçok yatırımcı geldi. Yani burası bir iş merkezi oldu. Irak'ın orta ve güney kesimlerinden buraya mal almaya gelenler oluyor. Bunun haricinde Türkiye'den birçok firma buraya gelmeye başladı.

Ama bu kadar mağazanın açılması iyi değil. Herkes buraya gelip mobilya mağazası açıyor. Durum böyle olunca, mobilya çeşidi ve sayısı satıştan fazla oluyor. Bu yüzden firmalar ellerinde kalan ürünü satmak için kampanya yapıyor. Buda tamamıyla piyasaya zarar veriyor.

Türkiye'den buraya gelenlerin çoğu nakitten dolayı geliyorlar. Çünkü burası problemsiz bir yer. Türkiye destek verdiği için, kendileri daha çok satış yapabilirler. Türkiye’den gelenlerin kira gelirlerinin büyük bir kısmını devlet karşıladığı için rekabette sıkıntı yaşıyoruz. Bu durum yerli üreticiler ve mağazalar için çok önemli bir sorun.

Kürdistan'da ağırlıklı olarak hangi mobilyayı tercih ediyorlar?

Klasik mobilya en çok tercih edilenler arasında başta geliyor. Şimdi ise,her yer modernleşti. Şimdiler de evlerin bir odasıklasik mobilya kullanılırken,kalan odalarda ise modern mobilya kullanılıyor.

Geleceği nasıl görüyorsunuz, gelecekte mobilya sektörü nasıl olur?

Irak' ta, Erbil'de sektörle ilgili çalışan çok fazla. Biz bu işi çok seviyoruz ve her yıl kendimizi yeniliyoruz. Bütün büyük caddelerde mağazalar açıyoruz. Bu bizim işimiz, işimizi daha ileriye götürmek istiyoruz. Çünkü bölgede Ekhlas çok güzel yer edinmiş durumda.

Firmanızın hedefleri neler?

2003’te bize iki büyük proje daha geldi. Buraya büyük depolar yapıyoruz. Çünkü ağırlıklı olarak toptan satışlarımız olduğu için, stok yapma ihtiyacımız oldu. Devlete mal satmak için çok iyi stok yapmamız lazım. Çünkü devletin ihtiyaçları arttı. Şu anda elimizde 20 bin metrekarelik bir depo projesi var.

Hem mallarımızı çok rahat stoklamak için, hemde mallarımız istenildiğinde istenilen mağazanın normal stoku için böyle bir çalışmamız oldu.Bu projemizi bitirip, yeni mağazalar açmak ayrıca hedeflerimiz arasındadır.

Kürdistan’ın ekonomisine baktığınız zaman bir iş adamı olarak ne düşünüyorsunuz?

Şu anda Kürdistan'ın ekonomisi çok ileri düzeyde. Devletin de teşviklerle verdiği destekler ortada, böyle devam ederse Kürdistan’ın geleceği daha da iyi olacaktır.

Türkiye'den buraya yatırım yapmak isteyenlere ne gibi önerileriz var?

Burada iş ihtiyacı var, bu noktada destek alabiliriz. Türkiye’deki firmaları yaptığımız işe ortak alabiliriz. Devletimizin yabancı yatırımlara karşı verdiği destek farklı. Üretim noktasında birlikte iş yapabiliriz. Türkiye’den gelenlere şunu söylemek istiyorum; bizim bu ülkede iş ihtiyacımız var, gelsinler birlikte iş yapalım.

1.03.2014 (Haber Merkezi)