'Kredi Kartı Kullanımına Başlanmalı'

'Kredi Kartı Kullanımına Başlanmalı'

Mahmod Sultan anlattı

Küçük bir dükkânla başlayıp bugün dünyanın birçok ülkesiyle ticaret yapan Sultan Mobilya, bayisi olduğu markalarla adından söz ettiriyor.

Zorlukları aşa aşa bugünlere geldiğini söyleyen Sultan Mobilya yetkilisi Mahmod Sultan, yeni hedeflerinin şube sayısını artırıp daha fazla ülkeyle ticaret yapmak olduğunu söyledi.

Mahmod Sultan Kürdistan’da ticarette rekabetin olmamasından dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek özellikle kredi ve kredi kartı sisteminin olmamasının da ticareti bayağı zorlaştırdığını söyledi.

Kürdistan’ın Türkiye ile ticarete sıcak baktığını da vurgulayan Mahmod, Türk bankalarının buradaki yönetimle buradaki kredi sorununu çözmesi halinde ticaretin daha da hareketleneceğini kaydetti.

Mahmod bey, Sultan Genel Ticaretten söz eder misiniz?

Sultan Genel Ticaret olarak faaliyetlerimizin başlangıcı 1890’lara dayanır. Faaliyetlerimiz ilk olarak terzilikle başlamıştır. Babamın dedesi küçük bir dükkânda terzilik yapardı. Ondan sonra babam işin başına geçti. Daha sonra 80’li yıllara geldiğimizde Japonya, Hindistan, Kore, Romanya, Londra ile kumaş ticareti yapar hale geldik. Akabinde Bağdat, Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta 20’ye yakın giyim mağazası açtık. 2000’li yıllara geldiğimizde İstanbul’da Altın Tur adı altında nakliye şirketimizi kurduk.

İstanbul merkezli mi kuruldu?

Merkez Gaziantep, İstanbul’da ise şubemiz var. Midyat, Erbil, Zaho, Dohok, Süleymaniye, Bağdat, Musul ve Kerkük’te şirketimizin yeni şubeleri ve depoları açıldı.

Altın Tur’un faaliyet alanı nedir?

Altın Tur olarak nakliye işi yapıyoruz. Türkiye’den Irak’a veya dünyanın değişik ülkelerinden Irak’a ürün getirmek isteyen firmaların ürünlerini taşıyoruz.

Türkiye ile başka ne ticaretiniz var?

Kumaş ticaretimiz var, mobilya ticaretimiz var, halı ticaretimiz var, perde ticaretimiz var, giyim ticaretimiz var.

Bayisi olduğunuz firmalar hangileri?

Halıda Royal Halı, Pierre Cardin Halı; mobilyada Rendi Mobilya İnegöl firması, İstanbul’da Teleset Mobilya ve İnegöl’de Salloni firmalarla çalışıyoruz.

Türkiye ile yaşanan ekonomik ilişkilerdeki sıkıntılar nelerdir?

Mesela biz burada Türkiye’nin çok büyük bir firmasına 6 sene hizmet verdik. Ama o firma  bize çok kötülük yaptı. Burada en büyük sıkıntı rekabetin olmaması. Mesela diyelim ki ben bir firmanın bayisiyim, benden başka kimsenin o ürünü getirmemesi lazım. Ticari sicilde o markanın yazılması gerekiyor. Bu marka Sultan firmasına aittir diye.Ama o firma mesela bizden başka bir çok firmaya mal vererek sözleşmeye uymadı.

Mesela Doğtaş’ın, Pierre Cardin veya Royal’in distribütörü iseniz başka hiç kimsenin bu ürün getirmemesi lazım.

İşte en büyük sıkıntı bu zaten. Mesela ben bayisiyim, fabrika satmıyor; ama bir başka esnaf benimle rekabet edebilmesi için gidiyor, parsel ürünü Rendi’nin bayisinden alıyor. Ya da İstanbul’da bir başka ülke adına mağazasından alıyor ve onu Irak’a sokuyor. Ama eğer gümrükte o markanın Sultan firmasından başka bu ürünü getirmeme hakkı varsa orada yakalanması gerek. Bir de burada kredi hizmeti yok. Türk bankaları burada çalışıyor; ama sanırım, faaliyet göstermeleri için Irak çok destek olmuyor Türk bankalarına. Burada eğer kredi kartı faaliyete geçerse, ticaret 10 kat üste çıkar. Kredi kartları çok önemli ve artık devreye girmeli. Çünkü burada alışveriş merkezlerine gittiğinde bakıyorsun kalabalık; ama insanları alışveriş yapmıyor, sadece kalabalık var. Eğer kredi kartında bir açılım olursa Irak ile Türkiye arasındaki ticaret de hızlanır. Sonuçta Irak ticaretinin yüzde 80’i Türkiye ile. Bize yakın olduğu için, ürün kalitesi güzel olduğu için, nakliye avantajı olduğu için Irak’ın ticareti ağırlıklı Türkiye ile.

Türk ürünlerini nasıl buluyorsunuz burada?

Türk ürünleri bize göre dünyanın neresine bakarsanız bakın Türk ürünleri daha kaliteli. Fiyatı daha uygun. Moda dersen moda var, yenilik dersen yenilik var. Türk ürünleri burada çok tutuluyor. Hem kalite var, hem de Avrupa’ya nazaran Türk ürünlerinin fiyatı daha uygun. Başka sektörler için de aynı şeyi düşünüyorum; mobilya olsun, gıda olsun, ev tekstili olsun. Yani her sektörde Türkiye çok başarılı.

Sultan Mobilya olarak önümüzdeki dönemlerde farklı alanlarda iş yapacak mısınız? Hedefleriniz nelerdir?

Biz giyimde iyi bir yere sahibiz. Mobilya olarak da aynı şeyi hedefliyoruz. Kuzey Irak’ta Süleymaniye’de, Duhok’ta şubelerimizin olmasını istiyoruz. Bunları gerçekleştirdikten sonraki hedefimiz Bağdat’ta şube açmak.

Şu an sadece burada mı şubeniz var?

Mobilya olarak 2 şubemiz var. O da yaklaşık bir 6 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Burada mobilyada tarz olarak hangi ürünler tercih ediliyor?

Mobilyada ağırlıklı olarak modern mobilyalar tercih ediliyor. Burada evler büyük olduğu için misafir odalarında avangarde dediğimiz klasik tercih ediliyor. Diğer odalardaysa modern tercih ediliyor. Çünkü modernler daha yeni ürünler ve daha sade.

Yıllık veya aylık olarak Türkiye’den ne kadar mal alımı oluyor?

Mobilyada 3 milyon doları buluyor.

Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkilerin artması için neler yapılmalı?

Aslında Türkiye Irak’a çok sıcak bakıyor. Ticari ateşe burada bu konuya önem verirse, burada esnafların arkasında durup, esnafı korumaya çalışırsa ticaret belki daha artar ve daha düzgün bir yola girer. İkinci noktadaysa ticaretin artması için Türk bankaları, buradaki yönetimle buradaki kredi sorununu çözerse, ticaret çok çok daha açılır ve çok çok daha güzel olur. Mesela burada hayat pahalı, burada kira, mutfak çok pahalı. Yani bu nokta çözülürse buranın Türkiye ile olan ticareti bana göre 1’e 10 oranında artar. Çünkü burada hayat pahalı.

Giyimde neler yapıyorsunuz ve burada daha çok hangi ürünler tercih ediliyor?

Giyimde Türk malları tercih ediliyor. Giyimde Türkiye başarıyı yakalamış durumda. Yine giyim alanında İtalya’ya ve Avrupa’ya baktığımızda modayı onlar tasarlıyor. Modayı tasarlıyor; ama kaliteyi Türkiye gibi yapamıyor ve fiyatı Türkiye gibi çıkaramıyor. Bizim için, bu bölge için hem kalite açısından hem fiyat açısından Türk malı daha avantajlı.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ticaretin artması için İslami yolla kredi kartı meselesi çözülürse çok iyi olur.

İslami bankacılık sistemi gelmeli diyorsunuz.

Bu bölgede faiz tutmayabilir; ama İslami yolla olabilir. Kredi sistemi burada faaliyete girerse biz çok mutluluk duyarız. Bizim gibi esnaflar çok mutlu olur.

16.12.2013 (Haber Merkezi)