Kürdistan Teknoloji ile Gelişiyor

Kürdistan Teknoloji ile Gelişiyor

Senk Group, Kürdistan bölgesinde baraj yapımına başladı

Ataç İnşaat’la birlikte Kürdistan Bölgesi’nde  baraj yapımına başladıklarını söyleyen Senk Group Genel Müdürü  Abdullah Gerdi bütçesi 82 milyon dolar, yüksekliği 62 metre ve  75 metreküp  su hacmine sahip olan Bastora Barajının tamamlanmasıyla tarımsal üretimde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

Sizi tanıyabilir miyiz? 

Ben Abdullah Gerdi. Senk Group’un Genel Müdürüyüm. Grup olarak genelikle yol, köprü, baraj ve tünel alanlarında projeler yapıyoruz. Şirketimiz 2010 yılında kuruldu ve partner olarak çalıştığımız ilk Türk firması USAŞ’tır.

Şuana kadar teslim ettiğiniz projeleri anlatır mısınız?

Şimdiye kadar küçüklü büyüklü 12 projeyi teslim ettik. Şuanda üzerinde çalıştığımız proje baraj projesidir. Erbil’de yapılacak bu baraj için Ataç şirketi ile ortaklık içindeyiz. 5 yılık zaman zarfı içinde bitirip teslim edeceğimiz barajın bütçesi 82 milyon dolar, yüksekliği 62 metre ve  75 metreküp  su hacmine sahip olan Bastora Barajı daha çok sulama için kulanılacaktır.

 Kürdistan büyük bir inşaatı andırıyor, siz bunu nasıl görüyorsunuz?

Kürdistan Bölgesi'nde  son 3 yıl içinde yol, köprü, otoban ve baraj çalışmaları çok ciddi artış gösterdi. Daha önce ağırlıklı olarak konut yapımı vardı ancak şimdi durum değişti. Yani artık çok büyük projeler hayata geçiriliyor ki en küçük proje 50 milyon dolar’ın altına düşmüyor. Tabi bu büyük porjelerin uygulanması için de yabancı firmaların desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye’nin cografik konumu Avrupa ile olan iyi ilişkileri ile uzun bir süredir Kürdistan ile ekonomik ilişkileri olması hasabiyle  aslan payını Türk firmaları almış durumda. Türk Avrupa teknolojisinde ve özellikle Almanya teknolojisinde çok iyi fanydalanmış ve şimdi de bu teknolojiyi Kürdistan’a taşıyorlar. Artık Kürdistan’a büyük Türk firmaları geliyor.

Son dönem’de Kürdistan’a gelen Türki firması sayısında ciddi bir artış var. Bunun nedeni ne olabilir?

Kürdistan Bölgesinde ihale sistemi değişti. Artık dünya standartlarına uygun olan açık ihale usulü uygulanıyor ve buda gelen firma sayısını  artırdı. Diğer bir nedeni de, Kürdistan Hükümeti çok büyük projeler başlattı. Otoban, tünel ve baraj gibi bir çok proje. Hükümet yeni projelerin uygulanması ve mevcut olanların elden geçirilmesi için 5 milyar dolarlık  bütçe ayırmış.

Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin ekonomiye etkisi oluyor mu?

Hiç şüpe yok ki etkisi var. Direk bir etki yoksa bile dolaylı olarak etkisi var. En basit örnek Kürdistan Hükümeti’nin bütçesi Bağdat’tan geliyor. Bu ilişkilerin gerilmesi bizi olumsuz yönde etkiliyor. Ancak şunu belirteyim ki Kürdistan ekonomisi Bölge’nin en istikrarlı ekonomisi durumunda ve Bölge ekonomisi ve siyaseti içinde çok önemli bir yere sahip. Kürdistan Bölgesi dünya petrol haritasında ki yerini güçlü bir şekilde almış durumda. Tabi en önemli etken Kürdistan hükümeti ile Bölge Başkanlığının yürütmüş olduğu etkili ve başarılı ekonomi politikalarıdır. Çünkü istediğiniz kadar  petrolünüz olsun, eğer güçlü bir hükümetiniz ve etkili ekonomi politikalarını güçlü bir demokrasi ile desteklemezseniz o petrol bir işe yaramaz. Kürdistan kalkınması ve güçlenmesinin espirisi de bu zaten.

Kürdistan seçimleri yapıldı ve yeni hükümet kurulucak. Sizin yeni hükümetten beklentiniz veya yeni hükümetin ekonomi politikalarında bir değişim bekliyor musunuz?

Yeni kurulacak olan hükümetin mevcut ekonomi politikalarında köklü değişimlere veya piyasayı etkileyecek farklı noktalara yöneleceğini düşünmüyorum. Geçen 4 yıl içinde, eski hükümetin sürdürmüş olduğu politikalar başarılıydı ve yeni hükümetin de eski politik çizgiyi geliştirerek devam ettireceğine inanıyorum. Yeni kurulacak kualisyon hükümetine yeni partilerin katılacağını tahmin ediyorum ki buda kurulacak hükümeti çok daha güçlü ve etkili kılacaktır.

Türkiye Kürdistan arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin her iki ülke vatandaşlarının günlük yaşamına katıkısı var mı ve eğer  varsa ne seviyede?

Mevcut durumda iki taraf arasındaki ilişkiler iyi durumda ve her iki hükümet de ilişkilerin geliştirilmesi gerektiği konusunda hem fikir. Sonuçta  bu ilişkilerin geliştirilmesi iki tarafın çıkarınadır. 

Türkiye Avrupa ‘ya açılan bir kapı ve Avrupa teknolojisinden faydalanmıştır. Özelikle Almanya bu anlamda çok güçlü ve Türk firmalarıda en çok Alman teknolojisinden faydalanmış. Kürdistan’ın coğrafik koşullar nedeni ile Türkiye ile kurmuş olduğu bu ekonomik ilişkiler aracılığı ile Alman tekonolojisi Kürdistan’a taşınıyor.

On binlerce Türk vatandaşı burada çalışıyor ve bu istihdam açısından Türk hükümetinin yükünün hafiflemesine ciddi bir katkı sağlıyor ve aynı şekilde bu direk olarak vatandaşların günlük yaşamı ile ilgilidir.  

Türki firmalarının Kürdistan’a taşımış oldukları profesyonellik ve iş tecrübeside yaşam kalitesini artırdığı gibi, vatandaşımızın kaliteli ürünler almasına ve aynı şekilde satın aldığı kaliteli hizmet ile bir işe defalarca para vermekten kurtuluyor. Günlük yaşam katkısı ile iligli olarak daha bir çok  detay anlatılabilir.

10.01.2014 (Haber Merkezi)