AB Irak için 56 milyon €'luk İmar Paketini kabul etti

AB Irak için 56 milyon €'luk İmar Paketini kabul etti

AB, geçtiğimiz Şubat ayında Kuveyt'teki Irak İmar Konferansı'nda yaptığı taahhütlerini yerine getiriyor.

Avrupa Birliği, sürdürülebilir istihdam yaratmayı desteklemek ve ülkedeki yerinden olmuş nüfusa ve Irak'taki ev sahibi topluluklara verilen desteği güçlendirmek için 56,5 milyon Euro'luk bir paket kabul etti.

Bu, 2018'de Irak lehine harekete geçirilen toplam AB kalkınma yardımını 129 milyon € 'ya getirdi ve AB'nin Şubat 2018'de Kuveyt'te düzenlenen Irak Yeniden Yapılanma Konferansı'nda verdiği 400 milyon Avro'nun bir parçası.

Irak, çatışmanın etkilediği alanları yeniden inşa etmek ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek için muazzam zorluklarla karşı karşıya. Bugün kabul edilen programın amacı, Musul ve Basra ile Nineveh vilayetinin kırsal alanlarının kentsel alanlarının gelişimine katkıda bulunmak.

Bu, yerinden edilmiş nüfusların geri dönüşüne yardımcı olacak, savunmasız gençler ve kadınlar, gelir fırsatlarını bulacak ve temel ihtiyaçlara cevap vermek için hizmet alacak.

Yardım, özellikle başlangıç ​​hizmetleri aracılığıyla gençlik girişimciliğini teşvik etmek için de kullanılacak. Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Komiseri Neven Mimica şunları söyledi:

AB, geçtiğimiz Şubat ayında Kuveyt'teki Irak İmar Konferansı'nda yaptığı taahhütlerini yerine getiriyor. Bu yeni destek, en savunmasız toplulukların bazılarının ayaklarına dönmelerine ve hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olacak fırsatlar ve işler yaratacaktır. ”

 

3.12.2018 (Haber Merkezi)