AB, Iraklı çocuklar için 3 milyon avro yardımda bulundu

AB, Iraklı çocuklar için 3 milyon avro yardımda bulundu

Avrupa Birliği (AB), Irak'ın savunmasız çocuklarına güvenli içme suyu ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere hayat kurtaran yardım sağlamak için 3 milyon Euro bağışta bulundu.

 

BM İnsani Yardım Misyonu'na (UNAMI) göre, fonlar ayrıca eğitim kalitesinin artırılmasına ve uzun süreli şiddete maruz kalmadan toksik stresi hafifletmek için psikososyal destek sağlamaya da kanalize edilecek.

Tahmini 4 milyon çocuğun Irak genelinde acil ve sürdürülebilir insani yardımlara ihtiyacı var.

Avrupa İnsancıl Yardım Komisyonu ve Kriz Yönetimi'nden Christos Stylianides, “Irak'taki insani kriz, çocukların en savunmasız oldukları yer olarak büyük bir meydan okuma sunuyor” dedi.

“Yerlerinden edilmiş insanlar için hayat kurtarıcı acil durum malzemelerine erişim sağlanması ve Iraklı çocuklara sağlık hizmetleri, kaliteli eğitim, psikososyal yardım ve yasal korumaya güvenli erişimin sağlanması, Irak'taki en önemli AB öncelikleri olmaya devam ediyor” diye ekledi.

Irak'taki çatışma, kısmen ya da tamamen tahrip olan okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere ülkenin bazı bölgelerinde kritik altyapıyı etkiledi. Halen yarım milyondan fazla insan yerlerinden edilmiş kamplarda yaşamakta ve hayatta kalmak için insani yardımlara muhtaç.

AB'den alınan en son fonlar, kamplardaki hizmetleri sürdürmek, hasarlı okulları rehabilite etmek, öğretmenlere eğitim kursları ve öğrenme materyalleri sağlamak, böylece çocukların güvenli ve koruyucu bir ortamda öğrenebilmeleri ve daha iyi bir geleceğe yönelebilmeleri gibi daha önceki başarılara dayanacak.

2018 yılının ilk yedi ayında UNICEF, Irak genelinde yaklaşık 200.000 çocuğa (80.000 kız dahil) eğitim malzemesi temin etti ve acil durumlarda eğitim konusunda 256 öğretmen yetiştirdi ve öğrencilere psikososyal destek sağladı. Psikolojik iyileşmelerine yardımcı olmak için 100.000'den fazla çocuk psikososyal destek aldı.

UNICEF'in Irak'taki AB katkısı, 2017 ile 2018 arasında 10,7 milyon Avro'ya ulaştı. Fonlar, çatışma, yerinden edilmiş insanlar için eğitime erişimi iyileştirmenin yanı sıra, beslenme, su ve kanalizasyon gibi hayat kurtaran faaliyetleri destekledi.

2.10.2018 (Haber Merkezi)