Abadi vize yasağının kalkmasını istedi

Abadi vize yasağının kalkmasını istedi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde Irak vatandaşlarının ABD'ye girişleri yasaklanan Müslüman ülkeler listesinden çıkarılmasını istediği bildirildi.

 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, ABD Başkanı  Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde  Irak vatandaşlarının ABD'ye girişleri yasaklanan Müslüman ülkeler listesinden çıkarılmasını istediği bildirildi.

İbadi'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Trump, İbadi'yi telefonla arayarak iki ülke arasındaki ilişkileri ve bunların geliştirilmesini görüştü.

Trump görüşmede, terörün kökünün kurutulması için  Bağdat yönetimiyle beraber hareket edeceğini belirterek, Başbakan İbadi'yi ABD'ye davet etti.

İbadi ise terör örgütü DEAŞ'ın son dönemlerini yaşadığını,  Musul'un büyük bölümünü bu örgütten temizlediklerini ve savaşa sonuna kadar devam etmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Trump'ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'ye girişinin yasaklanması yönünde aldığı karara da değinen İbadi, Iraklıların ABD'ye girişi yasaklananlar listesinden çıkarılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Donald Trump, geçen hafta imzaladığı kararname ile  Irak,  İran,  Suriye,  Sudan,  Libya,  Somali ve  Yemen vatandaşlarına vize verilmemesi ve bu ülkelerden gelenlerin ABD'ye alınmaması talimatını vermişti. Kararname ile ayrıca  Suriye'den mülteci girişi süresiz askıya alınmıştı.

10.02.2017 (Haber Merkezi)