ABD, Irak'a helikopter satışını onayladı

ABD, Irak'a helikopter satışını onayladı

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, 3 Ekim 2018'de bu olası satışın Kongre'ye bildirilmesi için gereken sertifikayı verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'a 82.5 milyon dolarlık bir maliyet karşılığında M240 7.62mm Makineli Tüfeklerle yapılandırılan beş (5) Silahlı Bell 407GX helikopterini onayladı. 

Irak Hükümeti, beş (5) M240 7.62mm Makineli Tüfek ile yapılandırılan beş (5) Silahlı Bell 407GX helikopterini satın almayı talep etmişti. 

Amerika Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’a 82 milyon dolar değerinde 5 helikopter satışının onayladığını açıkladı.

Savaş helikopteri olan Bell-407, son model teknoloji sistemi ve en etkili silah gücüne sahip.

Helikopterler,DEAŞ'la mücadelede Emniyet Güçleri’nin savaş kabiliyetini güçlendirecek.

Ayrıca beş (5) RF-7850A Güvenli İletişim Telsizi, beş (5) AN / AAR-60 MILDS Otomatik Plume Dedektörü, beş (5) AN / ALE-47 Havadan Koruma Tedbirli Sistemler, beş (5) M3P .50 Kalibre Makineli Tüfek, beş (5) M260 Roket Fırlatıcı (APKWS Yapılandırma), beş (5) MX-15Di EO / IR Sensörü, beş (5) GAU-19 .50 Kalibre Makineli Tüfek, beş (5) Yol Bulucu Görev Yönetim Sistemleri, beş (5) ARES Silah Yönetim Sistemleri, beş (5) Görev Yapılandırılabilir Silah Sistemleri (MCAS), gece görüşü uyumlu aydınlatma sistemleri, uçak iletişim sistemleri (ICS), kokpit ve koltuk zırh kitleri ve çatallı egzoz kızılötesi bastırma sistemleri, kullanım kılavuzları, yedek parçalar, telsiz sistemleri, teknik ve lojistik destek hizmetleri ile diğer ilgili lojistik ve program desteği unsurları için bakım ve operatör eğitimi verilecek.

Bu önerilen satış, bir stratejik ortağın güvenliğini artırmaya yardımcı olarak, ABD'nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.

Beş Bell 407GX helikopterinin eklenmesi, son yıllarda yedi IA407 helikopterinin savaş kaybını telafi etmeye ve Irak Güvenlik Güçlerinin Irak'taki IŞİD ve diğer terörist unsurlara karşı mücadele etkinliğini artırmaya yardımcı olacak.

 

 

7.10.2018 (Haber Merkezi)