Bağdat petrol üretimini arttırıyor

Bağdat petrol üretimini arttırıyor

Irak Petrol Bakanı Abdülcabbar Luaybi, 2022 yılına kadar Irak’ın günlük petrol üretimini 7 milyon varile çıkartacaklarını söyledi.

Kuveyt'te düzenlenen Irak'ın Yeniden İmarı Konferansı'nda konuşan Abdülcabbar Luaybi, 2022 yılına kadar Irak’ın günlük petrol üretimini 7 milyon varile çıkartacaklarını belirtti.

 

Luaybi, “İŞID’i yenilgiye uğrattıktan sonra Siniye, Hedise, Keyare ve Kisk rafinerilerini onardıklarını ve söz konusu rafinerilerden günlük 70 bin varil petrol ürettiklerini” ifade etti.

 

Irak hükümetinin petrol üretimini arttırmak istediğini dile getiren Abdülcabbar Luaybi, şöyle devam etti:

 

“Irak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en fazla petrol ihraç eden ikinci ülkesidir. Günlük 5 milyon varil petrol üretiyoruz. Ancak OPEC’le yaptığımız anlaşma kapsamında 4,7 milyon varil petrol ihraç ediyoruz.”

 

Mevcut petrol rezervlerinin 145 milyar varil olduğunu ifade eden Luaybi, bu rakamı 250 milyar varile çıkarmak istediklerini dile getirdi.

 

Irak Petrol Bakanı Abdülcabbar Luaybi, petol üretimiyle sınırlı kalmayacakları, aynı zamanda doğal gaz üretimini de arttıracakları ifadesinde bulundu.

19.02.2018 (Haber Merkezi)