Bağdat Ticaret Odası Başkanı: Türkiye ile daha fazla ortaklık için ileriye bakıyoruz

Bağdat Ticaret Odası Başkanı: Türkiye ile daha fazla ortaklık için ileriye bakıyoruz

Bağdat Ticaret Odası Başkanı Jafar El Hamdani, odanın komşu Türkiye ile daha fazla ortaklık yapmayı dört gözle beklediğini söyledi.


Bağdat Ticaret Odası ziyareti sırasında Türk Büyükelçisi Fatih Yıldız başkanlığındaki bir Türk tüccarlar heyetine yaptığı konuşmada Al-Hamdani, ziyaretin iki tarafı birbirine yaklaştıracağını, Bağdat Ticaret Odası'nın hazır bulunduğunu belirtti.

El Hamdani, Irak pazarında geniş bir ürün yelpazesi oluşturduğu için komşu Türkiye ile daha fazla ortaklık yapmayı dört gözle beklediğini belirtti.

El Hamdani, bugün Irak tüccarının ve ayrıca Türk tüccarın sınır geçişleri ve ithal edilen ve üretilen malların önünde bazı engeller olduğunu vurguladı. Oda'nın bu engelleri belirlediğini ve Türkiye ile işbirliği içinde çözüm bulma sürecinde olduğunu ve yakın gelecekte açıklanacak sonuçların olacağını belirtti. 

Türkiye Büyükelçisi Fatih Yıldız ise Irak’ın Türkiye’nin en önemli ortağı olduğunu ve Türkiye’nin ihracatının ön saflarında yer aldığını söyledi. Türk ticaret delegasyonunun Hazine'ye yaptığı ziyaretin, Türk tüccarının karşılaştığı engellleri çözmenin yanı sıra Irak pazarının mal ve hizmetlere olan ihtiyacını da çözeceğini belirtti.

8.01.2019 (Haber Merkezi)