BM Musul'dan kaçanlara yardım etmeye hazır

BM Musul'dan kaçanlara yardım etmeye hazır

BM Musul'dan kaçan ailelere ulaşmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler gıda yardımı ajansı bugün, Irak'taki Musul kentinin batı kesimlerinde, hükümet güçleri ile Irak İslam Devleti arasında savaşın yoğun olduğu koşullarda yaşayan 750.000'den fazla insanın karşılaştığı insani durumla son derece endişe içinde olduğunu belirtti.

Dünya Gıda Programı'nın ( WFP ) Irak Temsilcisi ve Ülke Direktörü Sally Haydock, bir basın açıklaması yaptı.

Haydock "Yardıma muhtaç bütün Iraklılara acil ve engelsiz insani erişimi kolaylaştırmak için çatışmanın taraflarının tamamına hitap ediyoruz" diyerek başladığı konuşmasında  WFP'nin cepheyi izlediğini ve ailelerin yapabileceği en kısa sürede hemen gıda yardımı sağlamaya hazır olduğunu kaydetti. 

Şehrin içinden 46 yaşındaki bir adamla görüştüklerini söyleyen yetkili konuştukları kişinin "Durum inanılmaz" dediğini söyleyerek "Yemek yok, temiz su yok, ısıtma için gaz yok, ilaç yok ve hizmet yok."dediğini belirtti.

 WFP, batı Musul'un güneyindeki köylerden kaçan 6000'den fazla kişiye hazır yiyecekler sağladı. Çoğu, Hamam Al Alil, Qayyarah Jeda'a ve Hac Ali kamplarına geldiler. WFP, batı Musul'da yaşayan 770.000 kişinin acil ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yeterli gıdaya sahip" dedi.

1.03.2017 (Haber Merkezi)